Saznjte zašto NE TREBA bacati ČUVARKUĆU i gdje je NAJBOLJE mjesto za nju

Saznjte zašto NE TREBA bacati ČUVARKUĆU i gdje je NAJBOLJE mjesto za nju

Kada na Veliki petak ofarbate u crveno novu čuvarkuću, evo šta treba da uradite sa starom.

A danas je Veliki petak, dan kada se u svakom domu u našoj zemlji farbaju uskršnja jaja. Kao i za sve i za farbanje jaja vezuje se mnogo običaja.

Prvo jaje koje se ofarba treba da bude crveno i ono se naziva čuvarkuća . Samo njegovo ime kaže da će vam ono u narednoj godini čuvati dom od svega lošeg.

Vjeruje se da će ono tokom cijele godine štititi dom od svakog zla, nedaća i negativne energije. Treba da se čuva na posebnom mjestu sve do sljedećeg Uskrsa, kada će ga naslediti novo jaje čuvarkuća.

I kada se jaja ofarbaju i stigne nova čuvarkuća, ljudi su uglavnom u dilemi šta da urade sa starom. Ono što se ni slučajno ne radi, to je da se ovo jaje ne baca u smeće.

Postoji i običaj da se čuvarkuća odnese do obližnje rijeke ili potočića kako bi voda simbolički odnijela sa sobom i sve nedaće.

Pored bacanja u vodu koja teče, čuvarkuća se može zakopati i u zemlju.

Šta god da ste od običaja nasljedili ili ste videli da tako rade vaša mama ili baka, samo je bitno da staru čuvarkuću ne ostavite u domu – u tu svrhu imate novo jaje koje će vas čuvati do sljedeće godine.

Potrebno mu je naći neko počasnom mjesto u domu, odakle će moći da nas čuva tokom cijele godine, a ostala ofarbana jaja čekaju Uskrs kada će se razbijati dok se ne utvrdi čije je jače. A ovom lijepom običaju najviše se raduju djeca.