„Vajsvurst“ se tradicionalno služe prije nego što sat otkuca podne, kako bi se u njima uživalo dok su svježe, a tradicionalni bavarski doručak obavezno prate pšenično pivo i perece
Ako se nađete na pravom mjestu u Minhenu, subota ujutro može da vam se učini kao petak uveče. Pivnica i restoran Gastštate Grosmarkthale (Gaststätte Großmarkthalle) od ranog jutra je prepuna ljudi, a konobarice odjevene u „dirndl“ (tradicionalne bavarske nošnje) žednim gostima nose pivo, perece i bijele kobasice sa slatkim senfom.
„Vajsvurstfruštuk“ (Weißwurstfrühstück), ili doslovno, doručak sa bijelom kobasicom u Bavarskoj je prava klasika, gdje takvi običaji odražavaju radost života.
„Vajsvurstfruštuk je više od doručka. To je izgovor za druženje kada je prekasno za kafu, ali prerano za ručak“, kaže Frauke Rotšuh iz Turističke zajednice Minhena za CNN.
U rodnom mjestu Oktoberfesta, Gastštate Grosmarkthale je najpopularnije mjesto za okrepljujući doručak u pratnji pješeničnog piva, ali širom Minhena takođe možete pronaći mjesta za vajsvurstfruštuk.
Tokom nedjelje, pivnica prima gladne trgovce i kupce sa pijaca, a vikendom velike stolove zauzimaju porodice i prijatelji.
Tačno porijeklo kuvanih bijelih kobasica od teletine, slanine, luka, peršuna i začina nije poznato, ali je najpopularnija priča o tome da su nastale sasvim slučajno. Navodno je sredinom 19. vijeka, mladom minhenskom gostioničaru Sepu Moseru ponestalo ovčijih crijeva, pa je umkesto njih upotrijebio svinjske.
A kako ne bi pukla tokom prženja, Moser je odlučio da ih kuva u vodi. Rezultat je ispao fantastično, prenosi PunKufer.
Bijele kobasice se tradicionalno služe prije nego što sat otkuca podne, kako bi se u njima uživalo dok su svježe. Kuvaju se na niskoj temperaturi i pritom se pazi da voda ne proključa.
Služe se u vodi u kojoj su se kuvale. Jedu se tako da se omot zasiječe nožem pa skine, a mnogi lokalci ih isisaju uz obavezno umakanje u senf.