Kreator popularnog AI softvera ČetGPT, kompanija OpenAI, na pragu je još jednog epohalnog dostignuća, budući da njeni diveloperi danonoćno rade na novom softverskom rješenju čije je kodirano ime „Jagoda“ (Strawberry).
Projekat je fokusiran ne samo na to da generiše odgovore na osnovu korisničkih upita (promptova), već i da unaprijed planira razne scenarije interakcije sa korisnicima i autonomno pretražuje internet za što bolje i detaljnije odgovore, prenosi Rojters, pozivajući se na kompanijsku dokumentaciju i sopstvene izvore. Budući da postojeći softveri prilikom nedostatka informacija imaju tendenciju da izmišljaju činjenice, „Jagoda“ bi mogla biti pravi pogodak.
Kako je naveo Blumberg, OpenAI je na nedavno održanom internom sastanku prezentovao demo-verziju ovog projekta, u koji su implementirane sposobnosti samostalnog zaključivanja koje su veoma slične ljudskim. Stručnjaci sa kojima je Rojters stupio u kontakt smatraju da je ova sposobnost ključ za postizanje ljudskog, pa čak i nadljudskog nivoa inteligencije kod AI softvera. „Želimo da naši AI modeli vide i razumiju svijet baš kao mi“, rekao je predstavnik kompanije OpenAI u intervjuu za Rojters.
Na samom početku, softver je nosio potpuno drugačiji naziv i među diveloperima bio poznat pod imenom Kju-Star (Q*). Još tada su stručnjaci bili vrlo optimistični po pitanju ovog projekta i smatrali da će, kada se lansira, napraviti potpunu revoluciju u oblasti AI. Međutim, odjednom je naziv promijenjen, a svi detalji vješto sakriveni, kako se konkurencija kojim slučajem ne bi dokopala važnih informacija. Predstavnici kompanije su čak prestali i da daju izjave za medije, kako nešto ne bi isplivalo na površinu pre vremena.