Bijelo sirće je pravi dragulj kada je u pitanju čišćenje, poznato po svojoj pristupačnosti, djelotvornosti i svestranosti, i savršeno je za one koji žele smanjiti upotrebu hemikalija u svom domu.
Zbog jakog sadržaja kisjeline, sirće može prodrijeti u mrlje i pomoći u njihovom otapanju, čineći ih lakšim za uklanjanje. Osim toga, koristi se i kao omekšivač i efikasno je sredstvo za uklanjanje kamenca.
Ako se sirće pomiješa sa sodom bikarbonom, odlično je i za odčepljivanje odvoda.
Efikasan, ali veoma agresivan
Stručnjaci otkrivaju tri najčešća mjesta za koja sirće definitivno nije pravo sredstvo za čišćenje – bez obzira koliko je prljavština tvrdoglava.
Gdje se sirće ne smije koristiti?
Stručnjaci za čišćenje tvrde da, iako sirće ima veliku korist u čišćenju doma, upotreba ove svestrane supstance nije prikladna u mnogim situacijama. Budući da je sirće kisjelo, može korodirati i uništiti određene dijelove ili površine.
Masne mrlje
Kisjelina u sirćetu neće moći ukloniti masnoću s bilo koje površine. Za čišćenje masnih mrlja koristite običan deterdžent za pranje posuđa ili neko drugo alkalno sredstvo za čišćenje.
Fuge
Iako bijelo sirće može efikasno očistiti površine pločica, nije dobro za fugiranje. Kisjelina može izgristi fug i na kraju uzrokovati promjenu boje, slabljenje i uništenje.
Umjesto sirćeta, stručnjaci preporučuju da odaberete sredstvo za čišćenje fuga ili da napravite pastu od sode bikarbone i vode. Delikatne tkanine
Iako je sirće sigurno za mnoge vrste veša, njegova kisjelost može izazvati izbjeljivanje delikatnih tkanina kao što je svila. Izbjegavajte korištenje otopina na bazi sirćeta na materijalima koji zahtijevaju pranje ruku.