Opasnost iz nesesera – Evo kako POGREŠNO čuvanje KOZMITIKE može da naškodi

Opasnost iz nesesera – Evo kako POGREŠNO čuvanje KOZMITIKE može da naškodi

Stručnjaci su objasnili zašto neki sastojci kozmetike mogu biti štetni ako se koriste nakon isteka roka trajanja.

Poznata dermatologinja dr. Sweta Rai otkrila je da bi se svi koji koriste kozmetičke proizvode, kojima je istekao rok trajanja, mogli suočiti s određenim zdravstvenim problemima.

Ona tvrdi da ne samo da proizvod neće biti djelotvoran kako je predviđeno zbog razgradnje njegovih sastojaka, već bi svako ko ga koristi takođe mogao biti izložen riziku od infekcije.

„Proizvodi za ljepotu kojima je istekao rok trajanja često su manje efikasni. Nekim se kremama aktivni sastojci mogu razgraditi i stepenu u interakciju s drugim aktivnim supstancima koje se razgrađuju te stvaraju iritirajući učinak na kožu. Kako proizvodi stare, njihova boja, konzistencija i miris mogu se promijeniti“, rekla je dr. Rai za The Mirror.

Rizik od infekcija

„Kozmetički proizvodi koji su ostavljeni otvoreni ili izloženi vlazi ili toplini mogu stvoriti rizik od bakterija, tj. infekcije i stoga ih treba izbjegavati. Mnogi toaletni i kozmetički proizvodi kojima je istekao rok mogu imati promijenjeni miris, zrnatu konzistenciju i mogu biti manje efikasni na koži“, objasnila je.

Doktorica je rekla da neki sastojci mogu biti štetniji od drugih ako se koriste nakon isteka roka trajanja. To uključuje benzen, benzofenone, akrilate, formaldehid, hidrokinon i još mnogo toga.

„Benzen je poznat kancerogen, a etanolamin kada se razgradi može proizvesti nitrozamine koji mogu biti kancerogeni. Većina hemijskih spojeva gubi svoju snagu/bioraspoloživost ako im je prošao rok trajanja i nisu ‘opasni’ sami po sebi, međutim neke hemikalije su produkti razgradnje aktivnog agensa i mogu biti štetne“, upozorila je dr. Rai.

Vlaga i toplina mogu uzrokovati rast bakterija

Stručnjakinja je rekla da nepravilno skladištenje kozmetičkih proizvoda takođe može dovesti do problema. Na primjer, proizvodi koji sadrže vitamin C zapravo neće biti djelotvorni ako se ostave na sunčevoj svjetlosti.

Dodala je da na mnoge aktivne sastojke visoke jačine kao što su hidrokinon i niacinamid takođe može uticati izravna toplina ili svjetlost. Njen savjet je da kozmetičke proizvode držite na hladnom i suvom mjestu u svom domu, jer „vlaga i toplina mogu uzrokovati rast bakterija i deaktivaciju snage proizvoda ili stvaranje štetnih nusproizvoda kada se mnoge aktivne tvari međusobno pomiješaju“.

Dr. Rai je rekla da kozmetički proizvodi, uključujući kreme za sunčanje, sadrže hemikalije koje su pomiješane kako bi spojevi ostali stabilni određeno vrijeme, do njihovog roka trajanja. Stoga, kada je rok trajanja prekoračen, hemikalije u proizvodima mogu se ponašati na njen način.