Novo istraživanje otkriva EFIKASAN način za povećanje motivacije za VJEŽBANJE

Novo istraživanje otkriva EFIKASAN način za povećanje motivacije za VJEŽBANJE

Da bi se redovno i kontinuirano vežbalo potrebna je motivacija, pa je razumevanje psiholoških procesa koji su vezani za tu motivaciju veoma važno, navode psiholozi.

Oko trećin odrasle populacije široms svjeta je fizički neaktivno. Fizička neaktivnost utiče na pojavu i pogoršanje nekih mentalnih stanja, kao što su depresija i anksioznost, piše Psiholodži tudej.

Sa druge strane, fizička aktivnost poboljšava ishode mentalnog zdravlja, i može se uporediti sa psihoterapijskim i farmakološkim tretmanima.

Međutim, dugoročni efekti su često ometani nedostatkom motivacije.

U novoj studiji objavljenoj u časopisu Mental Health and Physical Activity, istraživači sa Univerziteta u Batu su izvestili da je kombinovanje praćenja koraka sa treningom svjesnosti putem mobilne aplikacije značajno poboljšao motivaciju za vježbanje među učesnicima studije.

Ovo istraživanje je procjenilo prvu digitalnu intervenciju koja kombinuje trening svjesnosti i principe promjene ponašanja, kako bi se promovisalo angažovanje i uživanje u fizičkoj aktivnosti.

Studija je uključila 109 odraslih Engleza koji nisu ispunjavali preporučene nivoe aktivnosti.

Tokom 30 dana, od svih učesnika je zatraženo da ciljaju 8.000 koraka dnevno, koristeći osnovni brojač koraka. Od polovine učesnika je takođe zatraženo da prate dnevni program pažnje putem mobilne aplikacije. Program svesnosti uključivao je kratke vežbe fokusirane na svest o telu, kretanje i vežbu.

Na kraju 30 dana, obe grupe su povećale nivo aktivnosti bez značajne razlike između dvije grupe.

Oni u grupi sa koracima plus svjesnost povećali su svoju aktivnost u proseku za 373 minuta umjerenog vježbanja nedeljno, dok su oni u grupi sa samo koracima u proseku imali 297 minuta nedjeljno.

Međutim, oni u grupi koraka plus svejsnost takođe su iskazali mnogo veću odlučnost da nastave da vježbaju.

„Naši nalazi pokazuju da čak i kratkoročni trening svjesnosti u kombinaciji sa praćenjem koraka može naterati ljude da se više kreću, što bi moglo imati trajne koristi“, rekla je dr Maša Remskar, vodeći istraživač sa Odeljenja za psihologiju na Univerzitetu Bat.

Koautor dr Maks Vestern sa Odeljenja za zdravlje na Univerzitetu u Batu dodao je:

„Ovo je uzbudljiva prva studija koja kombinuje trening svesnosti sa strategijama osmišljenim da pomognu ljudima da se više kreću i internalizuju svoju motivaciju za fizičku aktivnost.“