Najdublja PODZEMNA ŽELJEZNICA na svijetu: Potrebno je 10 minuta samo da se spustite do nje

Najdublja PODZEMNA ŽELJEZNICA na svijetu: Potrebno je 10 minuta samo da se spustite do nje

Na stanici Hongjancun u Čungkingu, Kina, stajalište je toliko duboko pod zemljom da je potrebno 10 minuta i nekoliko pokretnih stepenica samo da biste stigli do perona.

Smještena u okrugu Južong, stanica, koja je otvorena 2022. godine, nalazi se na zapanjujućih 116 metara ispod površine – što je ekvivalent visini od 40 spratova.

Za poređenje, najdublja metro stanica u Londonu je Hampstead, koja se nalazi na dubini od 58,5 metara ispod nivoa zemlje – što je upola manja dubina od stanice u Čunkingu. U međuvremenu, najdublja stanica metroa u Njujorku je 191st Street Station – oko 53 metra ispod uličnog nivoa.

Stanica Hongjancun se nalazi na liniji 9 željezničkog tranzitnog sistema Čungkinga, u oblasti poznatoj po vijugavim putevima i beskrajnim brdima.

Tokom izgradnje stanice, radnicima je navodno bilo potrebno 38 minuta da se popnu od dna do vrha stanice.

Sada, ako putnici žele da stignu do dna, mogu očekivati osam pokretnih stepenica do perona.

Unutrašnjost jedne od najdubljih podzemnih stanica na svijetu

Stanica Hongjancun je opremljena modernim i elegantnim enterijerom, a pokretne stepenice besprekorno povezuju putnike s peronom. Jedan korisnik TikToka, @fischfs, snimio je svoje spuštanje, pokazujući ove impresivne karakteristike.

Postoji i brža opcija za dolazak do dna – lift koji traje samo 53 sekunde.

Međutim, zbog brzog spuštanja, može doći do začepljenja ušiju zbog promene pritiska.

Zahvaljujući jedinstvenom dizajnu stanice, ona je postala i turistička atrakcija, privlačeći posjetioce iz celog sveta koji žele da iskuse ovaj impresivan transportni sistem.

Čungking – grad futurističke arhitekture

Stanica Hongjancun nije jedina jedinstvena atrakcija u ovom gradu. Njegovi višespratni objekti, neboderi osvetljeni neonskim svJetlima i futuristička arhitektura doneli su mu nadimak „sajberpank grad“, zbog upečatljive sličnosti s distopijskim pejzažima filma Blade Runner.

Grad se može pohvaliti sa 298 nebodera viših od 100 metara i 26 zgrada viših od 200 metara, što ga rangira na 15. mjesto u svijetu po broju nebodera i na šesto mjesto u kontinentalnoj Kini.

Njegov višeslojni raspored često zbunjuje posjetioce, posebno turiste, koji imaju poteškoća u pronalaženju prizemlja. Čak postoje i spoljne pokretne stepenice koje povezuju različite nivoe grada, a turisti mogu da plate za njihovo korišćenje.

Stanica koja prolazi kroz zgradu

Jedna od najzanimljivijih karakteristika tranzitnog sistema Čongkinga je stanica Liziba, koja prolazi između šestog i osmog sprata zgrade sa 19 spratova, koja takođe ima nekoliko stanova.

Iako ovo može izgledati kao primjer lošeg planiranja, stanica i stambena zgrada su namerno dizajnirane i izgrađene kao jedna integrisana struktura.

Zgrada se sastoji od dva odvojena dijela: sedam spratova u donjem dijelu čine dio stanice, dok preostalih 11 spratova pripadaju stambenom prostoru, prenosi Metro.