Gdje i kako čuvati cijelu lubenicu?
Prema rječima Kristine Orso, profesionalnog kuvara, najbolje je čuvati lubenicu u tamnom prostoru, daleko od izvora toplote kao što je rerna.
„Kada dođem kući, čuvam cijelu lubenicu na sobnoj temperaturi, dalje od direktnog sunca. Cijela lubenica traje znatno duže od isječene“, objašnjava Kristina.
Idealno mjesto? Iza kuhinjskog pulta, na polici gdje nema svjetlosti i toplote.
Zašto je ne treba držati pored drugog voća?
Iako djeluje neobično, lubenicu ne bi trebalo čuvati u blizini drugog voća, jer može ubrzati njeno kvarenje. Naime, mnoge voćke — poput banana, jabuka i avokada — oslobađaju gas etilen, prirodni hormon rasta koji podstiče sazrevanje.
Kada je lubenica izložena većoj količini etilena, brže truli.
Dobar izbor: ananas (emituje malo etilena), agrumi i bobičasto voće su bezbjedni susjedi.
Kako čuvati narezane kriške lubenice?
Kada je jednom isječete, lubenicu treba odmah staviti u frižider po mogućstvu u posudu s poklopcem. Zbog visokog sadržaja šećera i soka, kriške lako privlače bakterije, pa ih treba čuvati zatvorene.
„Svježe odrezana lubenica gubi vlagu i ukus kada je izložena vazduhu. Najbolji način da to spriječite je da izloženi kraj čvrsto obmotate plastičnom folijom“, savjetuje stručnjakinja.
Zatim folijom omotane kriške treba staviti u plitku, hermetički zatvorenu posudu. Ova kombinacija čini čuda za očuvanje svježine. Za sitno sječene komade ili kockice preporučuje se da se stave na tanjir obložen papirnim ubrusom, koji će upiti višak vlage i spriječiti pojavu buđi.
Napomena: Isječeni komadi lubenice traju svega nekoliko dana, a najbolje ih je pojesti dan ili dva nakon jsečenja, jer brzo gube svježinu i ukus.