Laganje kod djece- Što stoji IZA  toga i kako PRAVILNO reagovati

Laganje kod djece- Što stoji IZA toga i kako PRAVILNO reagovati

Laganje kod djece često izaziva zabrinutost među roditeljima, učiteljima i psiholozima. Nego, iako je ponašanje koje se smatra neprihvatljivim, ono može biti dio normalnog razvoja djeteta.

Razumijevanje razloga zbog kojih djeca lažu, kao i učenje kako se nositi s takvim situacijama, ključno je za podršku zdravom emocionalnom razvoju.

Što je laganje kod djece?

Laganje kod djece odnosi se na situaciju u kojoj dijete iznosi netačnu informaciju s ciljem da izbjegne posljedice, dobije pažnju ili manipuliše okolinom.

Iako može biti teško suočiti se s lažima koje djeca izgovaraju, važno je shvatiti da djeca, naročito mlađa, još uvijek razvijaju razumijevanje razlike između stvarnosti i maštovitih svjetova. S vremenom, s njihovim emocionalnim i intelektualnim razvojem, razumijevanje istine i laži postaje jasnije.

Zašto djeca lažu?

Zašto dijete laže? Razloga može biti mnogo, a svaki slučaj zahtijeva drugačiji pristup. Mnogi psiholozi smatraju da je laganje kod djece način na koji djeca testiraju granice i provode vlastite eksperimente s društvenim normama.

Iako se neki oblici laganja kod djece mogu smatrati običnim “fantazijama” ili “prilagodjavanjem stvarnosti”, u drugim slučajevima to može biti znak dubljih emocionalnih problema ili potrebe za pažnjom. Neki od razloga zbog kojih djeca lažu uključuju:

Strah od kazne

Mnoga djeca lažu kako bi izbjegla negativne posljedice svojih postupaka

Potragu za pažnjom

Djeca mogu izmisliti priče da bi privukla pažnju roditelja, učitelja ili vršnjaka

Zaštitu vlastite slike

Starija djeca i tinejdžeri počinju koristiti laži kako bi zaštitili svoj imidž ili izbjegli neugodne situacije.

Laganje kod djece školske dobi

U školskoj dobi laganje kod djece često postaje sofisticiranije. Djeca više ne lažu samo kako bi izbjegla kaznu, već počinju koristiti laži za izgradnju svojeg socijalnog identiteta.

Laganje u ovoj fazi može biti povezano sa željom za impresioniranjem prijatelja ili osjećajem pripadnosti. U ovoj dobi djeca počinju bolje razumijevati koncept “istine”, ali i dalje mogu biti sklona lažima ako smatraju da će im to donijeti neku vrstu koristi, kao što je izbjegavanje kritike ili postizanje nečijeg odobrenja.

Patološko laganje kod djece

Patološko laganje kod djece je ozbiljan oblik lažljivog ponašanja koje se ne temelji na običnom izbjegavanju posljedica ili traženju pažnje, već postaje navika koja se ponavlja.

Djeca koja pate od patološkog laganja često lažu i bez potrebe, a njihove laži mogu biti vrlo uvjerljive i teško se razaznaju od istine. Ovo ponašanje može biti znak dubljih emocionalnih problema, poput anksioznosti, niskog samopouzdanja ili čak pokušaja da preuzmu kontrolu nad svojom okolinom.

Laganje kod tinejdžera

Laganje kod tinejdžera postaje još izraženije jer tinejdžeri počinju oblikovati vlastite identitete i suočavaju se s velikim socijalnim i emocionalnim izazovima.

U ovom razdoblju laganje se često koristi kao sredstvo za kontrolu percepcije koju drugi imaju o njima, posebno u odnosu prema prijateljima i društvenim normama. Tinejdžeri mogu lagati zbog nekoliko razloga, uključujući:

Potragu za prihvaćanjem

tinejdžeri lažu kako bi se uklopili u grupu ili stekli status među prijateljima

Intimnost i privatnost

tinejdžeri počinju više tražiti privatnost pa mogu lagati o svojim aktivnostima ili osjećajima kako bi ih sačuvali za sebe

Izbjegavanje konflikta

iako su stariji, tinejdžeri se i dalje ne žele suočiti s posljedicama svojih postupaka i mogu lagati kako bi izbjegli neugodne razgovore ili sukobe s roditeljima.

Kako reagovaati kada dijete laže?

Kada dijete laže, roditelji se mogu osjećati povrijeđeni, zbunjeni ili ljuti. Nego, važno je pristupiti situaciji smirenim i promišljenim načinom. Evo nekoliko savjeta kako se nositi s laganjem kod djece:

razgovarajte s djetetom

pokušajte razumjeti razlog zbog kojeg je dijete lagalo; postavite pitanja poput “Zašto si to rekao?” kako biste potaknuli dijalog

Učite dijete o istini i laži

objasnite djetetu važnost istine i posljedica laži, koristeći primjere iz stvarnog života koji su im razumljivi pohvalite iskrenost

Potrudite se nagraditi iskrenost i istinu

kako bi dijete shvatilo da je to poželjno ponašanje

Budite dosljedni u discipliniranju

Ako dijete često laže, potrebno je dosljedno primjenjivati odgovarajuće posljedice za takvo ponašanje, ali i razumjeti da djeca uče iz svojih grešaka

Djeca često oponašaju ponašanje odraslih

Roditelji trebaju biti svjesni da njihovo ponašanje može uticati na djetetovu sklonost laganju. Ako dijete vidi roditelja kako koristi laži u svakodnevnim situacijama, vjerojatno će to ponašanje smatrati prihvatljivim.