Ovaj potez, koji je dobio punu podršku lokalne vlasti, predstavlja važan korak ka održivom upravljanju turizmom.
Edinburg j e prvi grad u Ujedinjenom Kraljevstvu koji uvodi turističku taksu za sve posjetioce koji odluče da provedu noć u škotskoj prijestonici.
Ovaj potez, koji je dobio punu podršku lokalne vlasti, predstavlja važan korak ka održivom upravljanju turizmom.
Taksa stupa na snagu 2026. godine
Polovinom 2026. godine, turisti koji budu boravili u glavnom gradu Škotske moraće da plate taksu u visini od 5% na cijenu noćenja. Ukupni iznos takse biće ograničen na pet uzastopnih noći.
Vlasnici ugostiteljskih objekata biće odgovorni za prikupljanje takse u ime lokalne vlasti, čime će pojednostaviti i ubrzati sam proces.
Foto: Ilustracija/ Pixabay
Prvobitno ograničenje broja noćenja smanjeno je sa sedam na pet, nakon što su organizatori Edinburškog festivala i Visit Scotland ukazali na važnost dužih boravaka tokom velikih kulturnih dešavanja, kada mnogi borave više od nedelju dana.
Ova mjera je posljedica rastućeg pritiska koji turizam vrši na resurse i infrastrukturu grada. Šefica Gradske uprave grada, Džejn Mager istakla je da turizam stvara značajan pritisak na lokalne usluge i da je neophodno pronaćin način da se obezbjedi dugoročni razvoj grada.
U 2023. godini, Edinburg je posetilo oko 5 miliona turista koji su potrošili više od 2,2 milijarde funti, što jasno pokazuje važnost turizma za lokalnu ekonomiju grada.
Očekuje se da će taksa na godišnjem nivou donijeti između 45 i 50 miliona funti do 2028. godine, što bi omogućilo dodatna ulaganja u poboljšanje infrastrukture i usluga grada. To će biti realizovano zahvaljujući usvojenom Zakonu o taksi za posjetioce iz 2023, koji nalaže da se prihod od takse mora preusmjeriti ka poboljšanju objekata i usluga koje koriste turisti i lokalno stanovništvo.
Trend turističkih taksi u Evropi
Edinburg nije jedini evropski grad koji je prepoznao potrebu za ovakvim mjerama. U mnogim drugim gradovim, poput Venecije i Amsterdama, turističke takse su postale svakodnevnica.
Ovaj trend pokazuje da gradovi pokušavaju da pronađu ravnotežu između benefita od turizma, i potrebe za očuvanjem resursa koji čine te destinacije atraktivnim i održivim.