Tačan molekularni sastav ovog mirisa nije poznat, ali naučnici sumnjaju da potiče od molekula pronađenih u amnionskoj tečnosti.
Ovaj miris nestaje šest nedjelja nakon rođenja.
Prema istraživanju objavljenom u švajcarskom časopisu „Frontiers in Psychology“, miris novorođenčeta ima izuzetno snažan efekat na mozak odrasle osobe, izazivajući intenzivan osećaj zadovoljstva uporediv sa onim koji doživljavaju zavisnici od psihoaktivnih supstanci.
Međutim, ova jedinstvena karakteristika mirisa novorođenčeta nestaje već šest nedelja nakon rođenja.
Iako naučnici još nisu u potpunosti rasvjetlili molekularni sastav ovog mirisa, pretpostavlja se da potiče, između ostalog, od molekula prisutnih u amnionskoj tečnosti, koja štiti kožu fetusa tokom trudnoće.
Uprkos tome što se bebe temeljito kupaju odmah nakon rođenja, tragovi ovih molekula ostaju na njihovoj koži i kosi tokom prvih šest nedjelja života. Ovaj miris snažno djeluje na odrasle, izazivajući osjećaj duboke sreće i zadovoljstva.
Ovu hipotezu potvrdio je eksperiment u kojem je učestvovalo 30 žena. Osjećali su miris ćebadi novorođenčadi, a precizni uređaji su pokazali povećanu aktivnost u djelovima njihovog mozga odgovornim za osjećaj zadovoljstva, bez izuzetka kod svih učesnika, prenosi 24sata.hr.