Eksperimenti pokazuju da žene mogu nanjušiti samce i oženjene muškarce

Eksperimenti pokazuju da žene mogu nanjušiti samce i oženjene muškarce

Za oči se često kaže da su prozor u nečiju dušu, ali nos bi mogao biti stražnja vrata njihove spavaće sobe. Eksperimenti su otkrili da heteroseksualne žene mogu da namirišu koji su prosci dostupni, a koji su uzeti.

Poslednjih godina, nauka o ljudskim mirisima nanjušila je oluju u laboratoriji, a nedavni rezultati sugerišu da su ljudi koji vole da duboko udahnu tuđi prirodni miris verovatno više seksualno motivisani.

Čini se da strejt muškarce više privlači miris žene kada je njihova simpatija na najplodnijoj tački njenog menstrualnog ciklusa ili kada je žena seksualno uzbuđena. Izloženost ovim feromonima može čak podstaći muškarce da piju više tokom noćnog izlaska.

Nasuprot tome, kada žene ovuliraju, studije su otkrile da ih više privlače muškarci koji izgledaju muževno. Eksperimenti takođe sugerišu da nivoi testosterona kod muškaraca mogu suptilno da variraju u zavisnosti od toga da li su muškarci slobodni ili u predanoj vezi.

Još nije jasno da li te hormonske promene mogu direktno da promene izgled ili miris osobe, ali početni eksperimenti sugerišu da bi to moglo.

Australijska studija iz 2019. tražila je od 82 heteroseksualne žene između 18 i 35 godina da ocene mirise tela i lica heteroseksualnih muškaraca. Polovina žena je bila sama, dok je druga polovina bila u partnerstvu.

Svaka žena je postigla 3 slobodna muškarca i 3 partnera koji su nasumično odabrani iz grupe od 89 anonimnih učesnika. Istraživači su muškarcima dali majicu u kojoj su se znojili 24 sata, a muškarci su dali svoju digitalnu fotografiju u stilu pasoša za eksperiment.

Istraživači su iseckali pazuhe sa svake majice, koja je bila smeštena u flašicu sa zavrtnjem, da bi žene mogle da udahnu.

Kada su osetili mirise anonimnih flaširanih muških mirisa, učesnicama su postavljana pitanja poput „Koliko vam se sviđa/ne sviđa ovaj miris?“ i „Kako seksi miriše ovaj miris?“.

Lica ovih mirisa su zatim nasumično predstavljena ženama. Gledajući portrete, učesnice su muškarce ocenjivale po njihovoj privlačnosti, seksualnosti, inteligenciji, lojalnosti, ljubaznosti, pouzdanosti, muškosti i da li izgledaju kao dobar partner.

Na kraju, istraživači su otkrili da je miris tela samca na sve žene jači od prirodnog mirisa muškaraca sa partnerima.

Što je muški miris bio dopadljiviji, to je veća verovatnoća da će žene svoj izgled oceniti kao povoljan.

Zanimljivo je da su žene sa partnerima ocenile lica slobodnih muškaraca kao muževnija od lica partnera. Neudate žene su ih jednako ocenile. To bi moglo zvučati radoznalo, ali autori primećuju da prethodna istraživanja sugerišu da parne žene koje ovuliraju smatraju izgled slobodnih muškaraca privlačnijim od muškaraca sa partnerima.

Menstrualni ciklusi i nivoi testosterona nisu testirani u eksperimentima iz 2019. godine, ali autori kažu da su njihovi nalazi „kongruentni sa prethodnim istraživanjem koje pokazuje da se muškarci koji su sami i partneri mogu razlikovati na osnovu nivoa testosterona, da su viši nivoi testosterona povezani sa jačim mirisom. [telesni miris], a da su intenzivniji [telesni mirisi] ocenjeni kao muški miris.“

Čini se da su polni hormoni, miris i miris blisko isprepleteni, a teorija socijalne neuroendokrinologije objašnjava zašto.

Studija iz 2010. godine, na primer, pokazala je da samci imaju veći nivo testosterona od muškaraca u partnerskim odnosima. Ne samo da bi to moglo da ih učini konkurentnijim u areni za sastanke, već bi prirodni miris njihovih tela sa visokim nivoom testosterona takođe mogao da signalizira kondiciju, održivost i seksualnu dostupnost drugima na neeksplicitan način.

„Iz evolucione perspektive, za žene može biti korisno da budu u stanju da otkriju hemosignale koji označavaju par i na kraju izbegnu udvaranje partnerskim muškarcima (posebno sa potomstvom) zbog relativno smanjenih resursa koje mogu da ponude“, autori studije iz 2019. pisati .

Ali postoji još jedno objašnjenje, i ono je daleko manje privlačno: sugerisano je da oženjeni muškarci imaju bolje zdravlje i higijenu od slobodnih muškaraca.

Štaviše, utvrđeno je da neka stanja fizičkog zdravlja dovode do vidljive promene u mirisu tela. Ishrana takođe može da promeni način na koji mirišete u određenoj meri.

Možda se na samcima ne oseća visok testosteron, već efekti njihovog samca na način života.

Potrebni su budući eksperimenti među većim kohortama da bi se razjasnile neke od ovih specifičnosti. U studiji iz 2019., na primer, muškim učesnicima nije bilo dozvoljeno da koriste parfeme ili proizvode za čišćenje tela kada nose svoje majice.

Međutim, 2009. studija je pokazala da su se mladi studenti koji su koristili antimikrobni sprej ili mirisno ulje osećali samopouzdanije i privlačnije.

Miris je verovatno naučno najviše zanemareno ljudsko čulo, a ipak se čini da je naše seksualno i društveno ponašanje blisko povezano sa našim nosom.

Deo problema je što nismo u potpunosti svesni načina na koji miris utiče na nas. Mirisni signali zapravo zaobilaze deo našeg mozga poznat kao talamus, koji igra važnu ulogu u pažnji i svesti.

Kada pokupite nekoga u baru, sva je prilika da i vi nesvesno osetite njegov miris.