Paleontolozi u Peruu su u ponedjeljak predstavili fosil star 9 miliona godina, koji pripada rođaku velike bijele ajkule i koji je nekada naseljavao vode južnog Tihog okeana, gdje je volio da se hrani sardinama, piše Rojters.
Skoro kompletan fosil vrste Cosmopolitodus hastalis pronađen je oko 235 km južno od Lime, u peruanskom basenu Pisko, vrućem pustinjskom području poznatom po čestim otkrićima drevnih morskih vrsta.
Vjeruje se da je ova ajkula predak velike bijele ajkule. Danas je izumrla, ali njeni zubi su nekada dostizali dužinu do 8,9 cm, dok su odrasli primjerci mogli narasti do skoro sedam metara – veličine malog čamca.
Cesar Augusto Čakaltana, inženjer u peruanskom geološkom i rudarskom institutu (INGEMMET), izjavio je na predstavljanju da ostaci ajkule pokazuju „izuzetnu fosilizaciju“.
Istraživači su predstavili ostatke drevne ajkule u nekoliko staklenih urna, uključujući jednu koja sadrži ogromnu vilicu s oštrim zubima.
„U svijetu ne postoji mnogo kompletnih fosila ajkula,“ dodao je paleontolog Mario Urbina na predstavljanju, naglašavajući da su u stomaku pronađeni ostaci brojnih sardina.
Urbina je napomenuo da inćuni nisu postojali u vrijeme kada je ova ajkula plovila otvorenim morima i okeanima, te da su sardine bile glavna hrana za morske predatore.
Peruanski paleontolozi su u novembru predstavili fosil mladog krokodila koji je živio prije više od 10 miliona godina u centralnom Peruu, gdje se nalaze oblasti Pisko i poljoprivredna regija Ika.
U aprilu prošle godine, istraživači su prikazali fosilizovanu lobanju najvećeg riječnog delfina poznatog do danas, koji je nekada nastanjivao Amazon prije oko 16 miliona godina.