Kompanija “Održavanje željezničkih voznih sredstava” (OŽVS) je u prvih devet mjeseci ove godine poslovala sa minusom od 746.084 eura, dok je matični Željeznički prevoz u istom periodu, zabilježio plus od gotovo 552 hiljade eura.
To su između ostalog, pokazali finansijski izvještaji tih državnih željezničkih kompanija objavljeni na Montenegroberzi. Otežano poslovanje crnogorsku željeznicu tišti već neko vrijeme, zbog čega država u posljednjoj godini, radi na pripajanju OŽVS-a matičnom ŽPCG-u.
Osim poslovnog minusa, OŽVS je i na poreskoj listi dužnika ka Poreskoj upravi, a njihov dug je sa presjekom na 30. jun ove godine bio 4,78 miliona eura.
Po podacima, ostali i prihodi od prodaje su bili oko 1,56 miliona eura, dok je trošak poslovanja bio 367,6 hiljada eura, pri čemu je i za plate, poreze i doprinose u istom periodu izdvojeno 1.669.619 eura. Kompanija je za plate, poreze i doprinose ove godine dala 169 hiljada eura više nego u istom periodu prošle godine.
Tako je negativni poslovni rezultat bio gotovo 390 hiljada, što je uz kamate dovelo do ukupnog minusa od 746 hiljada eura.
Sa druge strane, ŽPCG je u istom periodu poslovao pozitivno, odnosno u dobitku od 551.959 eura, ali je u poređenju sa istim periodom prošle godine, ovaj rezultat lošiji za gotovo 420 hiljada eura. Akumulirani gubitak je 25,1 miliona eura.
I ova kompanija ima značajan dug ka Poreskoj upravi, koji je na kraju juna iznosio ukupno 6,4 miliona eura. Država mu je lani vratila rate za kredit jer je dala garanciju za zaduženje od 40 miliona.
ŽPCG je od prodaje u prvih devet mjeseci, prihodovala 3,16 miliona eura, što je za 253 hiljade bolje nego rezultat ostvaren u istom periodu 2023. godine. Uprkos tome, ŽPCG i dalje nije finansijski održiv, jer je i dalje za najveći dio prihoda kompanije odgovorna država, od koje su subvencije u ovoj godini iznosile 5,65 miliona eura.
Na rashodnoj strani, kompanija je ove godine za plate, doprinose i poreze dala 4.142.148 eura. To je 600 hiljada eura više nego u prošloj godini, kada je za istu stavku izdvojeno 3,51 miliona eura. Za troškove poslovanja je do kraja septembra, takođe, izdvojeno 3,51 milion eura. Tako je poslovni rezultat iznosio 1,14 miliona eura, pa je nakon izdvajanja za kamate i druge rashode od 598 hiljada eura, dobijen plus od 552 hiljade eura.
Ekonomski fakultet u Podgorici uradio je Studiju opravdanosti pripajanja OŽVS firmi ŽPCG, koja je pokazala da bi spajanje bilo bi opravdano ako bi je pratila racionalizacija, smanjenje broja zaposlenih i ukupnog troška zarada. U Studiji je navedeno da je pripajanje neophodno jer će u suprotnom OŽVS ovim tempom završiti u stečaju, a to bi dodatno ugrozilo odvijanje željezničkog saobraćaja.
Iz ŽPCG “Vijestima” prošle sedmice nijesu direktno odgovorili na pitanje, kada će ove kompanije biti spojene niti u kojem roku posao mora da završi revizorska kuća “Hlb Mont Audit”, koja je angažovana kao konsultant u ovom procesu.
“S obzirom na to da je nova izvršna direktorica (Dragana Lukšić) nedavno stupila na dužnost, u saradnji sa Odborom direktora i nadležnim Ministarstvom, temeljno će biti razmotreni svi aspekti ovog procesa, uključujući dalje aktivnosti i vremenske okvire. Detaljnije informacije o ovom procesu biće dostupne nakon završetka navedenih koraka, o čemu će javnost biti obaviještena”, kazali su iz ŽPCG-u.