Specijalno državno tužilaštvo, kao jedina oslobođena institucija nakon 2020. godine, konačno bi trebalo da ispita kako su u privatne ruke dospjeli najatraktivniji turistički objekti u Budvi, prije svega hotel “Avala”, ali i Vila Balkan u Starom gradu, kao i Vila Manojlović na Slovenskoj plaži.
To je poručio lider grupe građana “Pokret za Grad” Đorđe Zenović , navodeći da su se na sumnjiv način vlasnici domogli vrijedne imovine.
On je pozvao SDT, na čijem je čelu glavni specijalni tužilac Vladimir Novović , da konačno ispita kako su 2003. godine stari i novi hotel “Avala”, vile, otvoreni i zatvoreni bazen i pripadajući objekti na toj lokaciji prodati za 3,2 miliona eura.
“Drugorangirana firma na licitaciji je ponudila 7,5 miliona eura, koliko je i iznosila zvanična procjena koja je rađena za Hotelsku grupu “Budvanska rivijera”, tadašnjeg vlasnika hotela. Ključno u cijelom poslu je to da se Savjet za privatizaciju, kojim je predsjedavao Milo Đukanović , prilikom odluke o prodaji pozvao na presudu vijeća Vrhovnog suda kojim je predsjedavala njegova sestra Ana Kolarević , a kojom je pravosnažno utvrđena vrijednost hotela od 3,2 miliona eura u odnosu na zvaničnu od 7,5 miliona eura”, naveo je Zenović.
Vlasnik “Avale” je kompanija “Beppler&Jacobson”, koju je u vrijeme privatizacije kontrolisao biznismen Zoran Ćoćo Bećirović .
Prema riječima Zenovića, par mjeseci nakon te presude HG “Budvanska rivijera” je radila novu procjenu koja je tada iznosila malo iznad sedam miliona eura.
“Par godina poslije je porušen stari hotel i napravljeno ruglo na najljepšoj lokaciji u Budvi”, naglasio je Zenović.
Tu se ne završava posao za Specijalno državno tužilaštvo, pa Zenović poziva da se ispitaju, kako navodi “kriminalne procedure privatizacije nekada državnih Vile Balkan” u Starom gradu i Vile Manojlović na Slovenskoj plaži.
“Te kriminalne radnje takođe nisu bile, a po mojim saznanjima nisu ni sada, predmet istrage SDT-a, a ćute i politički subjekti od kojih se do 2020. godine nije moglo živjeti kad je u pitanju masovna privatizacija devedesetih godina prošlog vijeka”, kazao je Zenović.
Vila Balkan, kako ističe, bila je predmet nacionalizacije šezdesetih godina prošlog vijeka, nakon čega je od Opštine Budva data u dugogodišnji zakup HG “Budvanska rivijera”.
“Ovo hotelsko preduzeće je nakon toga početkom devedesetih godina iz zakupa prodala Vilu Balkan, i to bez saglasnosti Opštine Budva, što je razlog za pokretanje tužbe za poništaj iz razloga apsolutne ništavosti takvog ugovora. U tom smjeru trebalo bi Opština Budva da radi u narednom periodu, ali ovo je ozbiljna tema i za Specijalno tužilaštvo, jer je očigledno o kakvom sumnjivom poslu iz početka devedesetih je riječ. Nemoguće je da se ovaj objekat vrati u posjed Opštini jer je u međuvremenu prodat trećem licu, ali ostaje mogućnost obeštećenja od strane države”, istakao je Zenović.
U vrijeme privatizacije Vilu Balkan kupio je biznismen Branko Vujošević , koji ju je prodao 2021. godine.
Kako dodaje, druga afera vezuje se za kupovinu Vile Manojlović na Slovenskoj plaži od strane jednog tranzicionog “pobjednika”, takođe početkom devedesetih godina prošlog vijeka.
“Porodica Manojlović, koja je sagradila vilu, ju je zavještanjem ostavila državi da služi kao odmaralište studentima Beogradskog univerziteta. Međutim, umjesto toga, prodata je kroz još jedan sumnjiv posao devedesetih godina. I ovim Opština treba da se pozabavi, ali ne bi bilo loše da SDT da “malo ruke”. Sve što je vrijedjelo na budvanskoj obali namještano je decenijama tajkunima i ratnim profiterima, a ako Zakon o oduzimanju imovine stečene kriminalom ne dosegne do devedestih i oduzme svu imovinu koja je očigledno stečena nezakonito, onda takav zakon bolje i da se ne usvaja”, zaključio je Zenović.
Vlasnik Vile Manojlović je podgorički biznismen Veselin Barović i ona godinama služi kao ugostiteljski objekat, u nimalo reprezentativnom stanju, a oko nje su napravljeni privremeni objekti, te cijeli kompleks nimalo ne doprinosi uređenosti metropole turizma.