Kad biste znali koliko stvarno košta svaka doza vašeg parfema, biste li dvaput razmislili prije nego što posegnete za bočicom? Ta mala bočica vašeg omiljenog mirisa mogla bi imati višu cijenu nego što mislite.
Vrijednost parfema daleko nadilazi ono što se nalazi unutar bočice. Od umijeća izrade i rijetkih sastojaka do kompliciranog pakiranja, u ovoj olfaktornoj investiciji postoji više nego što se čini na prvi pogled, piše Hypebae.
Prema R ebel Aromas, ako gledamo samo pakiranje i cijenu sastojaka, Diorov Sauvage košta 19 centi po jednom špricanju, a Muglerov Angel 17 centi. Uspoređujući veličinu bočice s cijenom, jedno korištenje parfema može stajati poprilično, posebno imajući u vidu da obično prskamo tri do pet puta po nošenju.
S oko 900 raspršivanja u bočici od 100 ml, procjenjuje se da je Bottega Venetin miris Déjà Minuit stoji 49 centi po raspršivanju, dok Le Laboov popularni Santal 33 košta 33 centa po raspršivanju.
Šta zapravo stoji iza cijene parfema? Evo što kažu stručnjaci iz industrije mirisa.
Za vrhunske parfeme, reputacija brenda, marketinške kampanje i ekskluzivni distribucijski kanali igraju glavnu ulogu u određivanju cijene. „Stvarni troškovi proizvodnje, uključujući troškove sirovina, često čine relativno manji dio ukupne cijene“, navodi Gliwinska.
„Vrijednost mirisa je koliko vam se čini dragocjenim, to je vrlo osobno“, kaže Salmon. N eki su proizvodi nevjerojatno skupi za izradu, ali vrijednima ih čini emocija koju izazivaju. „Znajući trošak proizvodnje, mogu reći da su neki mirisi čija proizvodnja nije skupa mnogo vrjedniji od nekih skupih“, tvrdi Salmon.
Njegovo razmišljanje? Parfumer je uspio stvoriti kombinaciju sastojaka koji mirišu jedinstveno, posebno i čine da se njihov nositelj osjeća povezanim. „U parfumeriji rezultat je puno više od zbroja njegovih dijelova i pakiranje parfema skupim materijalima obično pomaže stvoriti nešto vrijedno, ali nije uvijek jamstvo“, govori Salmon.
Za Daniela Patricka Gilesa, njegova robna marka Perfumehead je vrijedna zbog svojih kvalitetnih sastojaka i postojanosti proizvoda – svaki je miris extrait de parfum, stoga je njegova koncentracija formule visoka i stoga dugotrajnija od parfemskih voda.
„U Perfumeheadu koristimo samo najbolje – tursku ružu iz Maroka, jasmin iz Indije i vaniliju s Madagaskara. Ovi sastojci su skupi, ali se isplati. Ono što plaćate nije samo miris; to su sirovine, umješnost i priča iza svake bočice.“
Koja je stvarna cijena po jednom nanošenju? „Postoji toliko mnogo varijabli“, kaže Giles. Jedan pritisak na raspršivač vrijedi više od cijene nekoliko mililitara tekućine i rijetkosti njegove formulacije. To je kombinacija kreativnosti, izrade, sastojaka i mnogih drugih elemenata. Možda ćete dodatnu vrijednost pronaći u viziji poznatog parfumera ili luksuznom pakiranju koje čini da bočica izgleda tako dobro na vašem noćnom ormariću.
Isplati li se?
Je li vaš parfem vrijedan svoje cijene? Sve zavisi o tome šta cijenite. Za neke se radi o ekskluzivnosti, kvaliteti, umijeću ili brendu koji ga proizvodi. Za druge se radi o pronalaženju mirisa u kojem se prepoznaju i koji privlači druge.
Iako rijetki sastojci mogu povećati cijenu mirisa, druge stvari dolaze u obzir: pakiranje, reklama slavnih osoba, marketinški napori i tako u nedogled. Bilo da se radi o umijeću koje stoji iza bočice ili o priči koju brend pokušava ispričati, miris je proizvod i unutarnje iskustvo. Ako vam se vaš miris čini vrijednim, onda je to vaš odgovor.
Zašto je parfem pozicioniran kao luksuzni proizvod?
Luksuzna reputacija parfema proizlazi iz mnogih subjekata, uključujući njegov istorijski značaj, složenu izradu, ekskluzivnost i emocionalni utjecaj. „Umjetnost parfumerije zahtijeva godine obuke i istančan osjećaj za kreativnost. Parfumeri pažljivo miješaju različite sastojke kako bi stvorili jedinstvene i zadivljujuće kompozicije“, rekle su Emma Vincent i Alina Gliwinska, parfumerice u Lushu.
Budući da ga predobro poznaju, Vincent i Gliwinska kažu da proces može biti dugotrajan i često uključuje upotrebu brojnih komponenti: „Inkorporacija rijetkih i visokokvalitetnih sastojaka, dobivenih etički i održivo, dodatno podiže luksuzni status parfema.“
Je li stvar u sastojcima, marketingu ili nečemu trećem?
Je li cijena parfema povezana s rijetkim sastojcima ili plaćate ime brenda? Pomalo oboje i ovisi o tome koga pitate. „Cijena je zbroj sljedećeg: trošak sastojaka mirisa, boca i njezine komponente, pakiranje, zaposlenici, logistika, distribucija, oglašavanje, marketing i još dosta toga“, kaže Renaud Salmon, glavni kreativni direktor Amouagea.