Tokom trajanja restrikcija, snabdijevanje vodom će biti organizovano naizmjenično, u trajanju od po 22 sata dnevno, za dvije grupe sela. U prvoj grupi su Kokoti, Podstrana, Liješnje i Goljemadi, a u drugoj Bigor, Brežine, Briđi, Begova Glavica i Sinjac
Podgorički Vodovod svakodnevno podnosi krivične prijave protiv vlasnika divljih priključaka, u prethodnih mjesec podnijeli su ih 28, očekuju brzu reakciju tužilaštva.
To je važno, jer su krađa i iracionalna potrošnje vode glavni razlozi što mještani recimo Lješanske nahije ovih dana nemaju vode, kao i stanovnici drugih naselja, Doljana, Starog Aerodroma, Zabjela, Donje Gorice i Farmaka… Nadležni još jednom apeluju da racionalno koristite vodu, jer će neko ostati bez nje.
U sred ljeta mještani Lješanske nahije imaće vode svaki drugi dan, tako su ih danas obavijestili iz podgoričkog Vodovoda. Tokom trajanja restrikcija, snabdijevanje vodom će biti organizovano naizmjenično, u trajanju od po 22 sata dnevno, za dvije grupe sela. U prvoj grupi su Kokoti, Podstrana, Liješnje i Goljemadi, a u drugoj Bigor, Brežine, Briđi, Begova Glavica i Sinjac.
„Naizmjenično vodosnabdijevanje sela podrazumijeva da se distribucija vode između dvije grupe sela smjenjuje iz dana u dan“, kazali su iz Vodovoda.
Vode nema zbog suše, ali i divljih priključaka i iracionalne potrošnje.
Priča o restrikcijama vode ljeti u Lješanskoj nahiji traje odavno i to su, kako kažu u Vodovodu, naslijeđeni problemi.
„Riješenost nadležnih službi Glavnog grada i Vodovoda jeste da se tome stane na put, sve službe su podignute na noge. Ono što je suština, da je taj vodovod namenjen za kućnu upotrebu. Otkrivanje gašenje tih nelegalnih priključaka, detekcija takvih stvari će doprineti poboljšanju sistema“, istakao je Predrag Kažić, predsjednik Odbora direktora Vodovoda
Na pitanje kakav je plan za cijelo ljeto, Kažić je rekao: „Pa ja, sad vidite i sami da je vrijeme ovako kako je, kiša nema ni u naznakama.“
Nadležni kažu da ih opterećuje i rekonstrukcija mreže u Lješanskoj nahiji, 1,3 kilometra sekundarne mreže izmještaju iz privatnih imanja, jer je uzimao kako je ko htio, na javnu površinu, što bi trebalo da bude završeno za mjesec i po. U prethodnih mjesec, Vodovod je podnio 28 krivičnih prijava zbog divljih priključaka.
„Taj broj na nivou Glavnog grada raste svakodnevno, jer je izvršni menadžment zbilja uozbiljio taj segment našeg društva i svakodnevno, znači, imali ste i prijavu čak sad i u jezgru grada, u Siti kvartu su podnijete dve krivične prijave protiv dva pravna lica. Očekujemo da institucije pokažu svoju ozbiljnost u ovom dijelu, jer je voda opšte dobro i mi smo se malo pogrešno ophodili prema vodi svih ovih godina. Znate, svi trčimo da platimo struju, jer će struju da nam isključe, a vodu i ne moramo da platimo i ne moramo da je čuvamo i tako dalje“, kazao je Kažić.
Nezadovoljni mještani tvrde da su im ugrožena ljudska prava, jer Pravilnik o minimumu kvaliteta i obimu komunalnih usluga propisuje da ako vode nije bilo duže od 24 časa, da se mora obezbijediti alternativno snabdijevanje.
„Nemam informaciju da je bilo ko bio bez vode duže od 24 časa, znači to je na nivou spekulacije. Trudićemo se da i ako eventualno dođe do prekida da u saradnji sa gradskim službama obezbijedimo alternativno napajanje, da li je to cisterne sa vodom ili nešto drugo, to su nepopularne mjere. Ne želim da razmišljam o tim scenarijima, želim da se u skladu sa zakonom uhvatimo u koštac sa ovim problemima, da ih riješimo kako sljedeće godine ne bi došli do ove ili slične situacije“, rekao je Kažić.
Prema Odluci o vodosnabdijevanju Glavnog grada, nije dozvoljena iracionalna potrošnja vode, što znači da ne bi trebalo da bude zalivanje zasada, voćnjaka i travnjaka, pranja vozila i terasa, punjenja bazena i prskalica po dvorištima, jer sve to podliježe prekršajnoj odgovornosti. I stvara probleme i u Maslinama i Murtovini, Doljanima, Donjoj Gorici, Kokotima i Farmacima…
Vodovod u Lješanskoj Nahiji je izvorno projektovan za kućnu upotrebu, međutim ne koristi se samo za to…
„Obzirom i zbog blizine Lješanske nahije i zbog plodnog tla, mnogi ljudi su se opredelili na poljoprivrednu proizvodnju koja mora biti registrovana u skladu sa zakonom i sa aktima ove države. Godinama se to nije registrovalo, vi morate dobiti određene dozvole da biste, nije dobro da se hlorisanom vodom zalivaju bilo kakve biljne kulture Nešto nije predviđeno u smislu struke koja je projektovala uredno vodosnabdevanje“, kazao je Kažić.
Kažić poziva sve građane zajedno da prijave nelegalnu potrošnju, ako znaju da postoji. A nevjerovatno je da je godinama tolerisan javašluk i da niko nije kažnjen za očigledne zloupotrebe…
„Svi ti vodovodi su urađeni mimo planske dokumentacije, bez građevinske dozvole. I onda imate problem i u dokaznom materijalu da vi dokažete da neko nelegalno koristi vodu sa nečega što recimo možda nije upisano, nije ucrtano i tako dalje. Sve to mora da se detektuje, to je složeni sistem“, rekao je Kažić.
Zato najavljuje opsežnu akciju da otkriju sve zloupotrebe i poboljšaju sistem, kako bi svi imali vodu u česmama, što ovih vrelih julskih dana, nije slučaj….