Zanatska komora raspisala referendum

Zanatska komora raspisala referendum

Nakon neuspješne javne rasprave, koja nije dovela do dogovora i probližavanja stavova sa MERT-om, Zanatska komora Crne Gore je pozvala sve vlasnike zanatskih privrednih subjekata, kao i sve njihove stalno zaposlene da se izjasne da li podržavaju predlog novog Zakona o zanatstvu koji su pripremile zanatlije na osnovu provjerenog međunarodnog iskustva i prakse ili izmjene i dopune postojećeg Zakona iz 2009. godine, koje je pripremilo Ministarstvo.

Izvršni direktor JU Zanatske komore Crne Gore Boris Marđonović izjavio je da je MERT ostao na starim pozicijama, uporno izbjegavajući da pođe od realnih i gorućih potreba zanatlija, što je,inače evropski pristup, nego od sebičnih interesa državnih struktura i nefunkcionalnog sistema.

„Oni tvrde da bi naš predlog Zakona o zanatstvu narušio funkcionisanje obrazovnog sistema Crne Gore zbog izmjena i dopuna 12 povezanih zakona. Zanatlije odbacuju ovaj izgovor, jer se njima ne zadire u nadležnost državnih institucija, već se aktuelizuju samo oni dijelovi zakona, koji se tiču stručnog osposobljavanja, dakle prakse, a koju ovdje niko ne nudi u funkcionalnom smilsu i koja je dio međunarodnih obaveza ako želimo da naša privreda učestvuje na unutrašnjem tržištu EU“, rekao je Marđonović, pa dodao:

„Praksa je ključni segment zanatskog obrazovanja, ali i ključni nedostatak našeg sistema, jer negativno utiče na konkurentnost naše srednjestaleške privrede i zato se mora riješiti na jedinstven način u okviru sistemskog zakona“, kazao je Marđonović.

Prema njegovim riječima, „drugi problem je definicija zanatstva u predlogu MERTa, koja zanatstvo dijeli po ekonomskoj snazi i svodi na mikro preduzeća i preduzetnike samo zato da bi se sačuvali prihodi Privredne komore od obaveznog članstva“.

„To je neprihvatljivo i diskriminatorno, jer zanatlije ne treba da finansiraju interese industrije, trgovine i poljoprivrede, a sa druge strane dovodilo bi i do zabuna, sporova, nepotrebnih troškova i neravnomjernog razvoja i pristupa programima podrške“, istakao je Marđonović.

Kako je dodao, „MERT pokušava da pronđe kompromis kako bi, sa jedne strane, zaštitio neopravdane sindikalne interese ministarstva prosvjete, a sa druge sigurne prihode Privredne komore“.

„Što je u oba slučaja veoma loše za zanatstvo, kojem u ovim teškim uslovima poslovanja ne treba truli kompromis, već stabilan i predvidljiv poslovni ambijent“, rekao je Marđonović.

Dodao je i da je jedini efekat dosadašnjeg javnog ovlašćenja bilo dupliranje posla CRPS-a, ali makar nije bilo vještačkih podjela zanatstva.

„Tokom diskusija na Radnoj grupi pokušali su svaliti krivicu na zanatlije, vjerujući da nikada nećemo pripremiti i usaglasiti zjednički predlog. A, kada se to ipak desilo, angažovli su hitno i po upitnoj proceduri inostranog eksperta, koji se najprije pozitivno izjasnio na naš predlog, a kasnije došao sa mišljenjem da naši zahtjevi nisu mogući, te da je potreban fazni prenos javnih ovlašćenja kada Komora finansijski ojača“, kazao je Marđonović.

MERT, kako navodi, sada pokušava da izazove podjele u zanatstvu.

„Dali su nam jednu stolicu u Ministarstvu tri dana prije izbora, uz pompeznu objavu da je konačno riješeno pitanje krova nad glavom. A koriste i nezadovoljne pojedince da oslabe nepokolebljivu riješenost da uzmemo ono što nam pripada. Predsjednik Slobodan Starčević i ja smo ih zato nazvali Ministarstvom ekonomskog razdora, a ne razvoja, i najavili zanatski embargo svakome ko stane iza štetnih odluka za zanatstvo“, rekao je Marđonović.

Poručio je da je zato najbolje da se sve zanatlije izjasne lično, jer 25 udruženja, koja su u oktobru prošle godine podržala zajednički predlog, mogu da govore samo u ime svojih formalnih članova.

„Zanatski referendum počinje danas i zamišljen je tako da se što više zanatlija upozna sa oba predloga, kako bi na informisan način donijeli odluku o podršci. Ako već moramo da plaćamo obaveznu članarinu, želimo da ona barem ima svrhu i smisao. Ne tražimo od države niti novac niti vlast, već javna ovlašćenja da razvijamo i jačamo struku“, istakao je Marđonović.

Izjašnjavanje će se vršiti putem online formulara: https://bit.ly/Zanatski-referendum.

„A trajaće do ulaska prvog predloga Zakona u skupštinsku proceduru, bilo da se radi o našem zjedničkom Predlogu ili o konkurentskom Predlogu MERT-a, koji ne prihvata većina zanatskih udruženja“, rekao je Marđonović, pa dodao:

„Ovo glasanje se odnosi samo na predloge Zakona o zanatstvu i ne može se nikako dovoditi u vezu sa strategijama lobiranja za njegovo usvajanje, o kojima konačnu odluku donose delegati Komore“, kazao je Marđonović.

Za kraj je dodao da je izjašnjavanje zanatlija na Zanatskom referendumu od izuzetne važnosti kako za odbranu legitimnih interesa zanatstva, časti i struke, tako i za opštu demokratizciju društva, jer se odluke donose za one na koje se odnose a ne na strukture vlasti koje se finansiraju i od zanatstva.