Izmjene koje su predložene odnose se na Uvođenje instituta mladog vozača – od 18. do 21. godine života. Njima je predviđena zabrana upravljanja motornim vozilima od 23 do 6 časova, kao i zabrana upravljanja vozilima B kategorije čija je snaga motora veća od 80 kW, osim u slučajevima kada se u vozilu nalazi član porodice koji ima važeću vozačku dozvolu u trajanju najmanje pet godina.
Dosadašnja obaveza uzimanja krvi ili urina radi utvrđivanja prisustva alkohola u krvi prilikom uviđaja saobraćajne nezgode, koja se odnosila na nezgode i sa poginulim i sa povrijeđenim licima, sada se odnosi samo na nezgode sa poginulim.
“Kod nezgoda sa povrijeđenim licima učesnici saobraćajne nezgode mogu se podvrgnuti ispitivanju pomoću odgovarajućih sredstava (alkometar, droga test i dr.) radi utvrđivanja količine alkohola u krvi, odnosno prisustva psihoaktivnih supstanci u organizmu. Obaveza uzimanja krvi i urina postoji samo ako se ispitivanjem pomoću alkometra ili droga testa utvrdi prisustvo alkohola, odnosno psihoaktivnih supstanci u organizmu kod neposrednog učesnika saobraćajne nezgode ili se takvo ispitivanje ne može izvršiti”, ističe se u nacrtu.
Takođe, predlaže se dopuna Zakona u smislu propisivanja izuzetka u odnosu na rok važenja vozačke dozvole za lica koja su starija od 57 odnosno 62 godine kako bi se ta lica izjednačila sa licima starijim od 67 godina kojima se vozačka dozvola izdaje sa rokom važenja od tri godine.
Predlaže se ukidanje mogućnosti upravljanja vozilom uz posjedovanje potvrde za upravljanje vozilom nakon podnijetog zahtjeva za registraciju vozila.
“Jer tako vozilo ne posjeduje registarske tablice, niti vozač kod sebe ima saobraćajnu dozvolu pa iz tog razloga i ne može učestvovati u saobraćaju”, ističe se.
Po prvi put, kao represivna mjera, propisuje se privremeno oduzimanje predmeta kojim je počinjen prekršaj, odnosno vozila, od učinioca težeg prekršaja iz oblasti bezbjednosti saobraćaja na putevima koji je u posljednje dvije godine bio pravosnažno osuđivan za teže prekršaje iz ove oblasti.
“Dakle, ovdje se zahtijeva da je učinilac specijalni povratnik u vršenju prekršaja iz oblasti bezbjednosti saobraćaja na putevima te da se radi o težim prekršajima u smislu ovog zakona. Predmeti će se oduzimati do okončanja prekršajnog postupka pokrenutog zbog izvršenja predmetnog prekršaja”, ističe se u nacrtu.
Prvi put će se pod nazivom “laka električna vozila” zakonski urediti i pitanje električnih trotineta, te se predviđa zabrana upravljanja električnim trotinetom za osobe mlađe od 16 godina, kao i zabrana prevoženja drugih lica i korišćenja slušalica, kao i obavezno nošenje kaciga.
U situacijama gdje ne postoje biciklističke staze ili trake, upravljanje na kolovozu biće dozvoljeno isključivo tamo gdje je maksimalna brzina do 30 km/h, odnosno do 50 km/h za lica starija od 18 godina.
Takođe, nacrtom zakona se utvrđuje odgovornost roditelja i staratelja za upravljanje električnim trotinetima od strane osoba mlađih od 16 godina.
Predložene izmjene predviđaju prekršajnu odgovornost roditelja ili staratelja koji dozvoli djetetu mlađem od 16 godina da upravlja električnim trotinetima protivno zakonu, na javnim putevima.
Uvode se i veća ovlašćenja policijskim službenicima, a predviđeno je uvođenje jedinstvenog informacionog sistema u stanicama za tehnički pregled vozila, kao i davanje širih ovlašćenja policijskim službenicima da mogu privremeno oduzeti vozilo licu koje je u prethodne dvije godine pravosnažno osuđeno za teže prekršaje iz oblasti bezbjednosti saobraćaja.
Strože kazne za saobraćajne prekršaje: Do 1.000 eura ili 60 dana zatvora
Vozači i druge osobe koje krše saobraćajne propise suočiće se sa novčanim kaznama u iznosu od 300 do 1.000 eura, kao i mogućnošću zatvorske kazne do 60 dana. Zakon propisuje rigorozne mjere za niz prekršaja koji ugrožavaju bezbjednost saobraćaja.
U nacrtu se navode i koji ključni prekršaji povlače stroge kazne.
Jedan od prekršaja je korišćenje uređaja za ometanje policijskih radara.
“Vozači koji koriste ili imaju u vozilu uređaje za ometanje ili detekciju saobraćajnih kontrola, kao i oni koji ih reklamiraju ili prodaju, biće sankcionisani”, ističe se.
Rigorozno će se kazniti i vožnja u sprotnom smjeru, kao i prekoračenje brzine.
“Posebno su ugroženi mladi i početnici koji znatno prekorače brzinu, čak i do 90 km/h iznad dozvoljenog ograničenja”, navodi se.
Za prolazak kroz crveno i mjesec zatvora
Kazniće se i opasno preticanje, kao i vožnja bez zimske opreme.
Prolazak kroz crveno svjetlo može rezultirati kaznom zatvora od 15 do 30 dana.
Vozači sa više od 1 g/kg alkohola u krvi, ili oni koji su nesposobni za vožnju iz drugih razloga, suočavaju se sa teškim sankcijama.
Za većinu navedenih prekršaja izriču se i tri kaznena boda. Ako prekršaj izazove neposrednu opasnost ili saobraćajnu nezgodu, vozaču se određuju još dva dodatna kaznena boda.
Učiniocima prekršaja (izuzev članova komisije i kandidata za vozača bez položenog ispita), uz novčane kazne, može biti izrečena i zabrana upravljanja motornim vozilom u trajanju od tri mjeseca. Ukoliko je prekršajem izazvana nesreća ili ugrožavanje drugih učesnika, zabrana se može produžiti na tri do šest mjeseci.
Crnogorski putevi su tokom prošle godine odnijeli 75 života, što u odnosu na 2023.godinu kada je poginulo 78 osoba predstavlja smanjenje za 3,8 odsto. To se navodi u izvještaju o bezbjednosti saobraćaja na putevima u Crnoj Gori tokom prošle godine.