U postupku priznavanja inostranih obrazovnih isprava nivoa osnovnog, srednjeg i visokog obrazovanja u 2023. godini, ukupno je podnijeto 10.665 zahtjeva, od čega 527 zahtjeva za stečeno osnovno obrazovanje, 4.987 za stečeno srednje obrazovanje i 5.151 zahtjeva za priznavanje inostrane obrazovne isprave o stečenom visokom obrazovanju, navodi se u izvještaju o radu i stanju u upravnim oblastima iz nadležnosti Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija u 2023, prenosi Gradski potal.
U izvještaju stoji i da je u toku 2023. godine donijeto 28 rješenja o odbijanju zahtjeva za priznavanje inostranih obrazovnih isprava o stečenom osnovnom, srednjem i visokom obrazovanju, zbog sumnje u vjerodostojnost obrazovne isprave.
Ukupno u radu 19.334 zahtjeva
„Iz prethodnog izvještajnog perioda prenijeto je neriješenih 4.657 zahtjeva za stečeno osnovno i srednje obrazovanje i 4.012 zahtjeva za stečeno visoko obrazovanje, pa je u toku 2023. godine, ukupno u radu bilo 19.334 zahtjeva za priznavanje inostranih obrazovnih isprava svih nivoa obrazovanja“, navodi se u izvještaju.
U 2023. nije riješeno 6.246 zahtjeva
Od ukupnog broja podnijetih zahtjeva u 2023. godini, kako piše u izvještaju, riješeno je 4.419 zahtjeva, od čega 2.066 zahtjeva o stečenom osnovnom i srednjem obrazovanju, kao i 2.353 zahtjeva o stečenom visokom obrazovanju.
„U propisanom roku, od ukupnog broja podnijetih zahtjeva u 2023. godini, nije riješeno 6.246 zahtjeva, od čega 3.448 zahtjeva o stečenom osnovnom i srednjem obrazovanju i 2.798 zahtjeva o stečenom visokom obrazovanju, koji su u postupku rješavanja“, navodi se u izvještaju.
Objašnjavaju da u postupku priznavanja inostranih obrazovnih isprava određene okolnosti utiču na dužinu trajanja upravnog postupka, odnosno na njegovu efikasnost.
„Naime, prilikom priznavanja inostranih obrazovnih isprava u svrhu zapošljavanja, Ministarstvo je dužno da donese rješenje po zahtjevu za priznavanje isprave u roku od 30 dana od podnošenja zahtjeva. Međutim, u pojedinim predmetima taj rok je znatno duži od propisanog, iz razloga što se odgovori Ministarstva vanjskih poslova, u većini slučajeva, čekaju duže vremena, ponekad i više mjeseci“, pojašnjavaju u izvještaju iz resora Ministarstva prosvjete.
Podnijeto 28 krivičnih zbog sumnje u falsifikat
Kako se navodi, u toku 2023. godine podnijeto je ukupno 28 krivičnih prijava zbog sumnje u falsifikat obrazovne isprave i jedna krivična prijava zbog sumnje u falsifikat rješenja o priznavanju koje donosi Ministarstvo.
„Od ukupnog broja podnijetih krivičnih prijava zbog sumnje u falsifikat obrazovne isprave 14 prijava se odnosi na obrazovne isprave nivoa visokog obrazovanja, a 14 prijava za obrazovne isprave nivoa srednjeg obrazovanja“, piše u izvještaju.
Za program stručnog osposobljavanja isplaćeno 10,8 miliona eura
U analizi finansiranja rada obrazovno-vaspitnih ustanova i investicija navodi se da su sve obaveze po osnovu isplate bruto zarada za vaspitno obrazovne ustanove, kao i sve obaveze iz Granskog kolektivnog ugovora za oblast prosvjete su izmirene, a isplata jubilarnih nagrada je, kako kažu, postala obaveza poslodavca.
U izvještaju se navodi da su isplaćene naknade za korisnike Programa stručnog osposobljavanja za svih 9 mjeseci u iznosu od 10.824.562,80 eura.
„Isplaćene su jubilarne nagrade zaposlenima u obrazovno-vaspitnim ustanovama za 2022. godinu u ukupnom iznosu od 259.658 eura. Zahtjevi po osnovu otpremnina za odlazak u penziju i pomoći za slučaj smrti člana uže porodice, kao i zahtjevi za isplatu komisija za polaganje stručnih ispita, su u potpunosti realizovani“, piše u izvještaju.
Izvršene su, kako kažu, obaveze prema Sindikatu prosvjete u skladu sa Sporazumom koji se odnosi na finansiranje stambene zadruge „Solidarno“.
„Iz budžeta Ministarstva prosvjete isplaćeno je 450.000 eura, a iz Tekuće budžetske rezerve 250.000,00 eura. Zaključen je novi Sporazum sa Sindikatom prosvjete kojim je predviđeno izdvajanje od 700.000,00 eura godišnje iz budžeta Ministarstva za 2023, 2024. i 2025. godinu. Takođe, započet je projekat „Funkcionalna analiza obrazovne infrastrukture sa preporukama za unapređenje“ za čiju implementaciju je Ministarstvo u 2023. godini izdvojilo 300.000 eura. Cilj projekta je poboljšanje kvaliteta obrazovanje u Crnoj Gori, kao i jačanje kapaciteta Ministarstva u dijelu planiranja, isporuke i upravljanja školskom infrastrukturom“, navodi se.
Kroz projekat opremanja osnovnih škola u Crnoj Gori, kako piše u izvještaju, izvršena je nabavka kompjuterske i druge opreme u iznosu od preko šest miliona eura.
„Izmirene su obaveze prema studentima kroz lična davanja, stipendije za najbolje studente, studentski krediti, stipendije za RE učenike i studente, kao i stipendije za telentovane učenike za 10 mjeseci 2023. godine“, piše u izvještaju.