Za četiri godine 26 krivičnih prijava za zelenašenje: Samo u pet slučajeva izrečena zatvorska kazna

Za četiri godine 26 krivičnih prijava za zelenašenje: Samo u pet slučajeva izrečena zatvorska kazna

Protivzakonito pozajmljivanje novca ili zelenašenje, sve je češći način rješavanja finansijskih problema u Crnoj Gori. Ipak, prema podacima Uprave policije i Sudskog savjeta- za period od 2020. do 2024. godine, podnijeto je 26 krivičnih prijava protiv 32 fizička i jednog pravnog lica.

Crnogorski sudovi su u samo pet slučajeva izrekli kaznu zatvora, dok su ostali sankcionisani u kućnom pritvoru i novčano.

Advokat Veselin Radulović smatra da ovi podaci pokazuju da je kaznena politika sudova blaga.

,,Kada je ovo krivično djelo u pitanju, veoma ozbiljno i teško krivično djelo koje nerijetko u praksi ostavlja velike posljedice za oštećena lica, ta kaznena politika nije adekvatna. Manje više to su zatvorske kazne koje se kreću u prostorijama za stanovanje, izriču se novčane kazne, što mislim da nije adekvatno i dovoljno da izvršioce krivičnog djela odvrate da i ubuduće ne vrše ta krivična djela“, kazao je Radulović.

Sa druge strane, iz Internacionalne policijske organizacije podsjećaju na jedan od najvećih izazova sudstva – nedostatak adekvatnih dokaza za ovo krivično djelo.

,,Takva lica pretežno završe u kaznama kućnog pritvora ili budu neki kratak vremenski period, zbog nedostatka dokaza ili ta lica koja su uzela taj novac na kamatu od lihvara na taj način – sjutra na sud ponovo se pojave i ne priznaju da su oni to prijavi, tako da imamo određene probleme da i sudstvo ne može donijeti odluku na pravi način. Smatram da kazne zatvora trebaju biti drakonske za zelenašenje“, kazao je predsjednik Internacionalne policijske organizacije Ivan Pekić.

I dok su kazne u formiranim predmetima blage, izvršioci ovog krivičnog djela pretežno su članovi organizovanih kriminalnih grupa- pa se pored zelenašenja bave i drugim kriminalnim radnjama, tvrde sagovornici Gradske.

,,U Crnoj Gori postoji trenutno, po dokumentu koji je Vlada odradila za 2024. godinu, 11 kriminalnih grupa, ja vam tvrdim da se bar sedma bavi lihvarenjem, to je jedan unosan biznis. Možda na prvom mjestu stoji distribucija i krijumčarenje narkotika, a onda na drugom mjestu je lihvarenje, jer oni tako dolaze do ogromne svote novca, ogromnog kapitala na jedan nezakonit način“, kazao je Pekić.

Radulović je imao zamjerke na rad nadležnih kada je riječ o zelenašenju.

„Ovo krivično djelo se u praksi nerijetko izvršava na organizovan način, što ukazuje na potrebu da nadležne institucije- policija i državno Tužilaštvo sa više pažnje i energije djeluju prema ovom vidu kriminaliteta, a naravno i sudovi kada dođe do optuženja porade na pooštravanju kaznene politike“, naveo je Radulović.

Zelenaši, koji su identifikovani pred nadležnim organima, za period od 4 godine putem ovog krivičnog djela zaradili su gotovo milion i po eura, pa su novčane kazne i kućni pritvor obesmišljene, smatraju sagovornici Gradske. Kao rješenje vide ciljane akcije Uprave policije, bolji rad sudova, rigoroznije kazne, ali i donošenje zakona o oduzimanju nezakonito stečene imovine, prenosi Gradski.