Što se tiče narednih izbora, koje prati nikad kraća kampanja i nikad više izražen populizam u obećanjima raznih stranaka – nema nikakve sumnje da zapadne ambasade istrajavaju u projektu koji predviđa da izvršnu vlast u Crnoj Gori mogu činiti samo oni koji su njihovi bespogovorni poslušnici.
Poznato je: takav projekat nekih zapadnih centara koji imaju ambiciju daljeg upravljanja Crnom Gorom predviđa da u vlasti ne mogu biti, prije svih, NSD i DNP, tj. koalicija Za budućnost Crne Gore, jer su date stranke u ambasadama viđene kao isuviše srpski i pro-ruski orijentisane.
U navedenom smislu, a izuzimajući u ovom osvrtu sve ostale razloge, bilo bi od izuzetnog značaja da se takav projekat zapadnih ambasada ne ostvari, tj. da NSD i DNP, odnosno koalicija Za budućnost Crne Gore ostvare dovoljan broj glasova kako bi zapadni planovi „pali u vodu“. Bilo bi značajno u smislu jačanja autentične, a ne dirigovane demokratije u okviru koje se sve značajnije odluke za budućnost države donose u inostranstvu.
Osim toga, za demokratizaciju društva bilo bi poželjno da populistički PES ne osvoji pretjerano velik broj glasova, kako u pomenutom smislu suprotstavljanja dirigovanoj demokratiji, tako i za samu perspektivu tog pokreta, jer bi pretjeran rast baziran na populizmu samo ubrzao njegov rascjep.
Što se tiče stranaka i koalicija koje su na granici cenzusa, bilo bi poželjno da sve one takav cenzus dostignu, jer bi u suprotnom najveći dio njihovih glasova pripao najjačim subjektima, u ovom slučaju najvjerovatnije PES-u, i možda DPS -u.