Vujović: Prirodnjački muzej je živi sistem znanja i infrastruktura za budućnost

Vujović: Prirodnjački muzej je živi sistem znanja i infrastruktura za budućnost

Tri decenije postojanja Prirodnjački muzej Crne Gore proslavlja kao institucija otvorena prema publici svih uzrasta, inkluzivna i proaktivna, sa bogatim programom izložbi, ova godišnjica ujedno označava početak novog poglavlja razvoja, saopšteno je iz Ministarstva kulture i medija (MKM).

Kako dodaju, stiču se zakonski preduslovi da se počne sa gradnjom Zgrade Priodnjačkog muzeja, u okviru planiranog Parka umjetnosti i kulture na obali Morače, zajedno sa Muzejom savremene umjetnosti i Kućom arhitekture.

„Prirodnjački muzej time će dobiti svoj dostojan dom, prostor koji će objediniti nauku, kulturu i obrazovanje, a građanima pružiti jedinstveno iskustvo prirodne i kulturne baštine“, poručila je ministarka kulture i medija Tamara Vujović, na svečanosti povodom jubileja Prirodnjačkog muzeja Crne Gore.

Vujović je podsjetila da Muzej uspješno ostvaruje svoju misiju, očuvanje biodiverziteta, edukaciju i naučno istraživanje.

Posebno je pohvalila međunarodnu saradnju, digitalizaciju zbirki i nedavno otkriće nove vrste, Petrolanijum crnojevići.

„Svaki sačuvani primjerak, svaka precizna preparacija, svaka izložba koja nas uči da gledamo i razumijemo jeste čin u kojem znanje prerasta u svijest, a svijest u odgovornost. Jer, samo ako nešto volimo, imamo šansu da ga spasimo“, istakla je Vujović.

Ohrabruje, kazala je Vujović, otvaranje muzeja prema publici svih uzrasta, njegova inkluzivnost i proaktivnost, koje se ogledaju u velikom broju izložbi, kao i učešće u međunarodnoj saradnji i projektima.

„Posebno raduje što se naučna i istraživačka djelatnost muzeja ne zanemaruje, dokaz za to je otkriće nove vrste Petrolanijum crnojevići, na čemu čestitam naučnim radnicima ove ustanove“, poručila je Vujović.

Govoreći o značaju muzeja za društvo, istakla je njegovu važnu ulogu ne samo kao čuvara biološke raznolikosti, već i kao nosioca biokulturnog identiteta i naučne memorije, koji oblikuju ekološke vrijednosti i podstiču javno razumijevanje.

„Muzej je u posljednje četiri godine organizovao preko 70 izložbi koje predstavljaju jedinstvenu reprezentaciju minerala, fosila i živog svijeta Crne Gore. Kroz sve ove izložbe, muzej je približio prirodu građanima i posjetiocima, naglašavajući važnost očuvanja biodiverziteta“, navela je Vujović.

„Prirodnjački muzej nije samo arhiva prošlog života, on je živi sistem znanja i infrastruktura za budućnost“, zaključila je.

Na kraju, ministarka je uputila čestitke direktorki Čadjenović, svim zaposlenima, saradnicima i prijateljima muzeja, svima koji su ga razvijali 30 godina, uz poruku da će, Ministarstvo kulture i medija ostati posvećen partner u daljoj misiji istraživanja, edukacije i očuvanja prirodne baštine Crne Gore.