Prema zvaničnim podacima iz Statističkog prikaza realizacije za I i II kvartal 2025. godine, zaključno sa junom, na kraju drugog kvartala najbolje ocijenjeni resori su ekonomskog razvoja Nika Đeljošaja i saobraćaja Maje Vukićević, sa 95,2 i 90 odsto realizovanih akrivnosti.
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija realizovalo je 86,7% aktivnosti (13 od 15), sa 12 tematskih i jednom normativnom. Ministarstvo ekonomskog razvoja postiglo je 95,2% realizacije (20 od 21 aktivnosti), Ministarstvo saobraćaja ostvarilo je 90% realizacije (9 od 10), uz balans između tematskih i normativnih obaveza. Ministarstvo prostornog planiranja realizovalo je 75% (3 od 4). Ministarstvo evropskih poslova – 83,3% (5 od 6 aktivnosti).
Bez rezultata su bili Ministarstvo dijaspore, kulture i medija, sporta i mladih, te socijalnog staranja.
Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Crne Gore realizovalo je osam od ukupno 17 planiranih aktivnosti, što čini svega 47,1% ukupne realizacije u prvom polugodištu.
U poređenju sa prosjekom komisije kojoj pripada (Komisija za politički sistem – KPS), koji iznosi 54,8% realizacije, MUP zaostaje gotovo za osam procenata, što ga svrstava u grupu ministarstava sa nižom efikasnošću.
S obzirom na to da MUP pokriva važna pitanja unutrašnje bezbjednosti, uprave, zaštite podataka i upravnih postupaka, ovako nizak procenat realizacije izaziva zabrinutost i poziva na dodatnu analizu prepreka u sprovođenju planova. U kontekstu rastućih bezbjednosnih i administrativnih izazova, efikasan rad ovog resora ima direktan uticaj na stabilnost i funkcionalnost države.
Rezultati Ministarstva unutrašnjih poslova u prvoj polovini 2025. godine pokazuju da postoji ozbiljan prostor za unapređenje. Uz snažniji menadžment i bolju međuresornu koordinaciju, MUP bi u narednom periodu morao da popravi realizaciju kako bi ispunio očekivanja građana i osnažio institucionalni sistem Crne Gore.
Podsjećamo, prije godinu dana, u jeku turističke sezone došlo je do rekonstrukcije 44. Vlade Crne Gore. U prošireni sastav Vlade tada su ušle stranke Andrije Mandića (NSD) i Milana Kneževića (DNP), kao i Bošnjačka stranka, a dobili su ukupno osam resora i po jedno potpredsjedničko mjesto.
Cjepkanjem resora, napravljeno je mjesta i za 11 novih članova crnogorske izvršne vlasti, kojih je sada 32 ukupno, čime je nastala jedna od najbrojnijih vlada u regionu.