Više građana Kolašina, Mojkovca, Berana čija se imanja nalaze u zoni Nacionalnog parka (NP) Biogradska gora blokirali su na sat vremena magistralni put Mojkovac-Kolašin, ukazujući na po njima diskriminatorski odnos države oko nerješivih problema privatne svojine.
Članovi neformalnog udruženja „Pravo na đedovinu i privatnu svojinu“ poručili su da su protiv birokratskog, otimačkog, netransparentnog, nedemokratskog, diskriminacionog i neustavnog ponašanja državnih organa i institucija, izvršenog od strane Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Agencije za zaštitu životne sredine, Javnog preduzeća (JP) Nacionalni parkovi Crne Gore-Podgorica i Nacionalnog parka Biogradska gora iz Kolašina.
„Sve to uz aminovanje i prećutnu saglasnost opština Kolašin, Berane i Mojkovac i gaženja našeg ustavnog prava na privatnu svojinu i raspolaganja privatnom svojinom koja se nalazi u zoni Nacionalnog parka Biogradska gora na teritorijama opština Kolašin, Berane i Mojkovac. Mi smo vlasnici odnosno u stvarnosti nevlasnici imovine-livada, šuma i objekata na planini Bjelasici (lokaliteti: Bjelojevići Trnovača, Šljivlje, Krčevina, Laništa, Platna, Krnjače. Dolovi Lalevića, Šiška, Suvodo, Kurikuće, Reljina, Kofilovica, Ursulovačko jezero, Sevari, Pešića jezero Pešića Rupe, Ocka, Bjelasica…)“, kazao je Svetozar Bogavac iz Mojkovca.
On je dodao da su Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Agencija za zaštitu životne sredine, JP Nacionalni parkovi Crne Gore i Nacionalni park Biogradska gora radnjama i postupcima oteli njihovu djedovinu i privatnu svojinu „koji su naši preci, djedovi, očevi i poneko od nas velikim radom, znojem i trudom stvorili, često gladni i žedni, na ivici egzistencije dovedeni u finansijsko beznade da bi je svojim potomcima ostavili, ali uzalud“.
„Sa ovakvim postupanjem državnih organa sa instuticijama, mi vlasnici privatne svojine nemamo nikakve koristi od te imovine imamo samo probleme i obaveze da plaćamo porez opštinama, da pojedinci prijavljuju imovinu Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK) i sl. jer o našoj imovini odlučuju da nas ne pitaju nizašto kao da nije naša i kao da kao ne postojimo“, kazao je Bogavac.
Sa protesta su poručili da se osjećaju kao građani drugog reda, diskriminisani od navedenih državnih organa, iako je privatna svojina zagarantovana Ustavom, te da je u stvarnosti nemaju, i podsjećaju da njima pripada oko 30 odsto područja, za koje Nacionalni parkovi tvrde da je njihovo.
„Kao prvo, ne znamo kojoj instituciji da se obratimo oko nadležnosti za gradnju. Ne daju nam stare kolibe da obnovimo, ne daju nam nove da u gabaritima koje dozvoljavaju UT uslovi“, istakao je Rajko Vešović iz Berana.
Građani tri sjeverne opštine kazali su da su uputili peticiju premijeru Milojku Spajiću, kojom traže rješavanje statusa privatne imovine u okviru nacionalnih parkova, a među 12 zahtjeva su glavni da im se dozvoli gradnja na svim parcelama i sječa drvnih sortimenata za svoje potrebe.