Divljih odlagalište godinama je sve više u opštini Bijelo Polje, ističe ekološka aktivistkinja Danijela Veličković.
„Mi smo u 2023. godini detektovali 57 novih odlagališta u sklopu istraživanja za ministarstvo poljoprivrede. Bilo ih je preko 200. Sadrže i komunalni, i elektronski i biljni otpad, a nerijetko i životinjski otpad“, kazala je Veličković.
Iz Sekretarijata za ruralni i održivi razvoj, sa druge strane za Televiziju Vijesti kažu da se sa ovim višegodišnjim problemom bore i akcijama čišćenja. Preko IPA projekta od 2020. nabavili su nove kontejnere, pošumili zemljište, nabavili opremu za video nadzor.
Komunalna policija za prva četiri mjeseca ove godine izdala je tri prekršajna naloga i isto toliko zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka zbog odlaganja otpada van mjesta koju je za to predviđen.
U prošloj godini broj prekršajnih naloga bio je 11 puta veći, a u 2022. bilo ih je ukupno 13. Kažu da osim represivnih, preduzimaju i preventivne mjere i da to daje neke rezultate, sa kojima ekološki aktivisti ipak nijesu zadovoljni.
Iz Komunalnog preduzeća poručuju da deponije čiste kada za to dobiju nalog nadležnog sekretarijata. Na pitanja zašto nema kontejnera u djelovima opštine gdje ne prikupljaju otpad, jer se tu uglavnom nalaze divlje deponije, ovako odgovaraju.
„Pristup do svake kuće nije ni siguran ni bezbjedan, gdje nađemo adekvatnu lokaciju mi postavljamo kontejnere, odnosno koševe. Međutim, automatski dobijamo jedan drugi problem, a to je stvaranje tih mini divljih deponija oko tih koševa“, kazao je direktor Komunalnog preduzeća Lim iz Bijelog Polja Muradif Grbović.
Grbović dodaje da će kroz projekat Eko fonda očistiti veći broj divljih deponija, među kojma i ova na Obrovu. Poručuje da je preduslov za čistu životnu sredinu, da građani budu svjesni njenog značaja i otpad odlažu gdje treba.