Utvrđen javni interes za eksproprijaciju imovine u Andrijevici radi izgradnje auto-puta

Utvrđen javni interes za eksproprijaciju imovine u Andrijevici radi izgradnje auto-puta

Vlada je na današnjoj sjednici, kojom je predsjedavao premijer Milojko Spajić, usvojila Odluku o utvrđivanju javnog interesa za eksproprijaciju nepokretnosti u KO Andrijevica, KO Slatina, KO Sjenožeta, KO Gnjili Potok i KO Kralje na teritoriji opštine Andrijevica radi izgradnje auto-puta Bar – Boljare, dionica Mateševo – Andrijevica.

„Uprava za saobraćaj je, u skladu sa Zakonom o putevima i Zakonom o Budžetu Crne Gore, predložila realizaciju postupka eksproprijacije nepokretnosti na teritoriji Opštine Andrijevica radi izgradnje autoputa Bar – Boljare, dionica Mateševo – Andrijevica. Eksproprijacija nepokretnosti na tertoriji Opštine Andrijevica vrši se u KO Slatina, KO Gnjil Potok, KO Andrijevica, KO Krale i KO Sjenožeta na teritoriji Opštine Andrijevica“, saopštila je Vlada.

Obaveza Crne Gore – Uprave za saobraćaj je da riješi imovinsko pravne odnose, u skladu sa odredbama Zakona o eksproprijaciji. Sredstva za isplatu novčane naknade za eksproprisane nepokretnosti i za taj putni pravac planirana su Zakonom o budžetu Crne Gore za 2025. godinu.

Vlada je danas usvojila Program za unapređenje konkurentnosti privrede za ovu godinu, za čiju implementaciju su opredijeljena budžetska sredstva od 3,5 miliona eura.

U skladu sa Programom rada Vlade za ovu godinu, Ministarstvo ekonomskog razvoja pripremilo je Program čiji je cilj dalji razvoj mikro, malih i srednjih preduzeća (MMSP) i povećanje njihove produktivnosti, koja treba da doprinese stvaranju otpornije, konkurentnije i izvozno orijentisane privrede.

“Učešće i rast MMSP je od ključnog značaja za budući rast i razvoj ekonomije Crne Gore, s obzirom na to da MMSP predstavljaju veoma važan udio ekonomske aktivnosti u zemlji, ali i u regionu Zapadnog Balkana i imaju snažnu orijentaciju ka jedinstvenom tržištu EU”, navodi se u saopštenju.

Program će se plasirati kroz tri programske linije podrške.

“Riječ je o programskoj liniji za unapređenje proizvodnih kapaciteta u prehrambenoj industriji ‐ usmjerena je na sufinansiranje adaptacije objekata i nabavku nove opreme i/ili mašina uključenih u proces proizvodnje za obavljanje podržanih djelatnosti u okviru sektora C Klasifikacije djelatnosti sa opredijeljenim sredstvima u iznosu od 2,85 miliona eura”, rekli su iz Vlade.

Intenzitet pomoći iznosi za Komponentu 1 koja se odnosi na preduzeća koja posluju do kraja prošle godine u visini od 50 do 70 odsto iznosa opravdanih troškova bez PDV‐a, odnosno u iznosu ne manjem od 25 hiljada eura niti većem od 150 hiljada eura za preduzeća koja obavljaju podržanu djelatnost u okviru sektora C.

“Komponenta 2 odnosi se na novoosnovane privredne subjekte od početka godine do dana zatvaranja javnog poziva, u visini od 50 odsto opravdanih troškova bez PDV‐a, minimalni iznos za refundaciju troškova ne može biti manji od 15 hiljada eura niti veći od 50 hiljada eura”, navodi se u saopštenju.

Programska linija za podršku ženskom preduzetništvu, sa opredijeljenim budžetskim sredstvima u iznosu od 500 hiljada eura, podrazumijeva finansijsku i nefinansijsku podršku preduzećima u većinskom vlasništvu osoba ženskog pola i implementira se u okviru dvije komponente.

“Komponenta 1 je za početnice u biznisu – u visini od 80 odsto odnosno 70 odsto iznosa ugovorene subvencije bez PDV‐a, u minimalnom iznosu od hiljadu eura, a u maksimalnom iznosu do 30 hiljada eura bez PDV‐a. Ukoliko je traženi iznos do deset hiljada eura, preduzeće može ostvariti predfinansiranje u iznosu od 70 odsto, a ukoliko je iznos iznad deset hiljada eura ili preduzeće ne želi predfinansiranje, može ostvariti refundaciju od 80 odsto”, precizira se u saopštenju.

Komponenta 2 se odnosi na privredne subjekte u vlasništvu žena od minimum 51 odsto koje na dan zatvaranja javnog poziva koje posluju minimum tri godine i duže, u visini od 80 odsto iznosa opravdanih troškova bez PDV‐a iznosa ugovorene subvencije u minimalnom iznosu od hiljadu eura, a u maksimalnom iznosu do 30 hiljada eura.

Programska linija za podsticaj održivog zdravstvenog razvoja, sa opredijeljenim budžetskim sredstvima u iznosu od 150 hiljada eura, podrazumijeva ulaganja u osnovna sredstava – novu opremu direktno povezanu sa proizvodnjom odnosno pružanjem usluga, a koja je u direktnoj vezi sa osnovnom šifrom djelatnosti.

“Intenzitet podrške je u visini od 70 odsto iznosa opravdanih troškova bez PDV‐a, u minimalnom iznosu od hiljadu eura, a u maksimalnom iznosu do 30 hiljada eura bez PDV‐a”, dodaje se u saopštenju.

Program je koncipiran na sistemu refundacije dijela opravdanih troškova realizacije određene aktivnosti koju preduzeće sprovodi. Princip je da preduzeće finansira 100 odsto svih troškova do završetka aktivnosti za koju konkuriše, a onda mu se nakon podnešene dokumentacije koja dokazuje utrošak sredstva ugovorene aktivnosti, od Ministarstva ekonomskog razvoja odobrava refundacija dijela troškova.

Vlada je donijela Program za razvoj i promociju zanatstva za ovu godinu. Ključni cilj Programa je podsticanje razvoja crnogorskih zanatlija kroz pružanje finansijske podrške za nabavku opreme/alata/repromaterijala namijenjenih za obavljanje zanatske djelatnosti i uvođenje njihovog poslovanja u legalne tokove, i to jačanje konkurentnosti postojećih zanatlija, povećanje broja registrovanih zanatlija, podrška zanatlijama početnicima, podsticanje preduzetništva kod žena i mladih koji se bave zanatskom djelatnošću i podrška zanatlijama za nabavku repromaterijala.

Ukupan budžet za realizaciju Programa iznosi 300 hiljada eura, a realizacija se ostvaruje kroz tri komponente.

“Odobrena podrška na vrijednost nabavljene opreme/alata pokriva do 70 odsto opravdanih troškova plus dodatni procenat podrške za manje razvijene opštine od deset odsto i žene i mlade do 35 godina starosti od deset odsto, u iznosu do 14 hiljada eura, bez PDV-a po zanatliji, što je uvećani maksimalni iznos podrške u odnosu na prethodnu godinu. Maksimalni iznos odobrene podrške po zanatliji u okviru prve komponente iznosi 14 hiljada eura, dok je minimalni iznos odobrene podrške hiljadu eura”, navodi se u saopštenju.

Odobrena podrška na vrijednost nabavljene opreme/alata pokriva do 80 odsto opravdanih troškova plus dodatni procenat podrške za manje razvijene opštine od deset odsto i žene i mlade do 35 godina starosti od deset odsto, u iznosu do šest hiljada eura bez PDV-a po novo-registrovanom zanatliji. Maksimalni iznos odobrene podrške po zanatliji u okviru druge komponente iznosi šest hiljada eura, dok je minimalni iznos odobrene podrške hiljadu eura.

“Odobrena podrška na vrijednost nabavke repromaterijala pokriva do 80 odsto opravdanih troškova plus dodatni procenat podrške za manje razvijene opštine od deset odsto i žene i mlade do 35 godina starosti od deset odsto, u iznosu do hiljadu eura bez PDV-a po zanatliji koji su registrovani kao preduzetnici i mikro-preduzeća. Maksimalni iznos odobrene podrške po zanatliji u okviru treće komponente ukoliko se radi o preduzetniku iznosi hiljadu eura, a ukoliko se radi o mikro preduzeću iznosi 500 eura. Treća komponenta je novina u odnosu na prethodnu godinu”, navodi se u saopštenju.

Podrška je bazirana na principu refundacije, i to na način da zanatlija finansira 100 odsto svih troškova do završetka aktivnosti za koju konkuriše, nakon čega mu se po podnošenju dokumentacije i obaveznog monitoringa, od Ministarstva realizuje povraćaj dijela troškova.

Na sjednici Vlade donijeta je izmjena Uredbe o uslovima, načinu i dinamici i sprovođenja mjera agrarne politike za 2025 – Agrobudžet.

“Izmjena se vrši u podtački „2.3.2 Razvoj sela i izgradnja infrastrukture“ u dijelu Opis mjere i kriterijumi za podršku iz razloga pojednostavljenja procedura, u cilju efikasnijeg i lakšeg sprovođenja navedene mjere”, rekli su iz Vlade.

Ova mjera se odnosi na podršku za poboljšanje ruralne infrastrukture, a posebno za izgradnju nove i adaptaciju i rekonstrukciju i opremanje postojeće lokalne infrastrukture do pojedinih ili grupa seoskih domačinstava, pristup katunima, infrastruktura u okviru gazdinstva, projekte razvoja elektro mreže u ruralnim područjima, kao i korišćenje solarne energije za javnu upotrebu na lokalnom nivou, projekte podrške radu mašinskih prstenova, ostale projekte ruralne infrastrukture, kao i objekti od opšteg javnog interesa u ruralnim područjima.

“Podrška se opredjeljuje i za nabavku kontinuirane linije za proizvodnju maslinovog ulja i druge prateće opreme za sveobuhvatni pogon Kuće maslina u Baru, u iznosu od 50 odsto vrijednosti nabavke linije za proizvodnju. Takođe, Ministarstvo će kontaktirati sve lokalne samouprave sa ciljem dostavljanja po tri prioritetna projekta iz oblasti koje se finansiraju ovom mjerom”, kazali su iz Vlade.

Za lokalne samouprave koje ispune kriterijume, Ministarstvo će potpisati ugovore sa njima i u kojima će se preciznije definisati način plaćanja i rokovi za završetak investicija. Pojedinačni zahtjevi mogu biti upućeni i od strane mjesnih zajednica, grupe gradana, režijskih odbora i registrovanih poljoprivrednih gazdinstava.

“Kako bi se razmatrali moraju sadržati: opis lokacije, fotografije postojećeg stanja, opis vrijednost investicije, uz obavezno dostavljanje profakture, kao i obrazloženje koje prije svega predstavlja broj potencijalnih poljoprivrednika i poljoprivrednih površina koje će imati benefit po realizaciji investicije, te lice odgovorno za implementaciju investicije i važeći broj žiro-računa”, zaključuje se u saopštenju.