Prijedlog Budžeta Prijestonice Cetinje za 2025. godinu projektovan je na 13.100.000 eura, što predstavlja uvećanje od 6,55% u odnosu na 2024. godinu., a u okviru njega Prijestonica je predvidjela poseban program podrške mladima – sufinansiranje troškova stanarine, odnosno zakupa stana za mlade bračne parove, saopštio je gradonačelnik Nikola Đurašković.
„Cijenimo da ćemo novim programom pružiti snažnu podršku mladim bračnim parovima u formiranju porodice i ostvarivanju pune egzistencije u našem gradu“, kazao je on.
Ovom mjerom, kao i programima besplatnog vrtića za svu djecu, sufinansiranja troškova za medicinski potpomognutu oplodnju, isplatu naknada za novorođenčad i porodilje, podrške ranjivim kategorijama stanovništva i vozila za besplatan prevoz penzionera, Prijestonica nastavlja da radi na poboljšanju uslova života svih građanki i građana i motivisanju mladih da ostanu da žive i rade u našem gradu., navodi se u saopštenju.
Đurašković je najavio da će iduće godine Prijestnica sufinansirati adaptaciju stambenih zgrada u iznosu od 60% do 70%. Planom Budžeta, kako se ističe u saopštenju Prijestonice, predviđena su i izdvajanja za razvoj poljoprivrede, žensko preduzetništvo i start up biznise.
„Ovi programi su u prethodnim godinama dali očekivane efekte i nadamo se da će i u 2025. godini ove strukture, ekonomski gledano, iskoristiti benefite ovih programa i da ćemo zajednički, kroz kreiranu podršku, raditi na otvaranju novih radnih mjesta na teritoriji Prijestonice“, kazao je Đurašković.
Planirana su i rekordna izdvajanja za sport i to sa trenutnih 800.000 na 1.170.000 eura čime će se značajno poboljšati položaj sportskih klubova.
„Vjerujem da cetinjski sportski kolektivi i pojedinci svojim rezultatima u 2024. ali i u prethodnim godinama u punom kapacitetu opravdavaju povećanje izdvajanja za sport i da ćemo i ovim izdvajanjem postići ono što želimo, a to je da svi cetinjski sportisti imaju adekvatne uslove za bavljenje sportom“, ukazao je gradonačelnik.
Budžetom su planirani brojni servisi iz oblasti socijalne i dječije zaštite, poput savjetovališta za mlade koji koriste psihoaktivne supstance i naknade dijela troškova za liječenje zavisnosti. Posebna pažnja biće posvećena djeci bez roditeljskog staranja, žrtvama nasilja u porodici, vršnjačkog i seksualnog nasilja i licima u stanju socijalne potrebe u rješavanju njihovog stambenog pitanja.
Sve navedeno govori da je kreiran Budžet po mjeri svih građanki i građana Prijestonice, vodeći računa o unapređenju uslova života, njihovim potrebama i potrebama grada, zaključio je Đurašković.