„Zbog sumnje da su izvršili krivična djela nasilničko ponašanje u saizvršilaštvu, slobode su lišeni N.K. (36) iz Zete i Đ.A. (33), državljanin Republike Srbije sa boravkom u Podgorici. Kako se sumnja, N.K. je pomenuto krivično djelo izvršio na način što je tokom 2025. godine formirao organizaciju „Fortis Crna Gora“ te zajedno sa Đ.A. i drugim pripadnicima ove organizacije, čije je lociranje predmet procesnih mjera i radnji, u toku marta 2025. godine na dvije lokacije u Podgorici, na prevaran način naveo na dolazak, a potom grubo vrijeđao i fizički napao dva oštećena lica, zadajući im udarce u predjelu glave i tijela, usljed čega su oštećeni zadobili tjelesne povrede. Takođe, sumnja se da je N.K. na svom mobilnom telefonu dokumentovao pomenute radnje u kojima pripadnici ove organizacije nezakonito, primjenom fizičke sile, prijetnje i ponižavajućih metoda zlostavljaju i kažnjavaju oštećena lica, u cilju iznuđivanja iskaza, njihovog javnog poniženja i diskreditacije, nakon čega je takav sadržaj postavljan na internet stranice organizacije „Fortis““.
Kako su naveli iz UP, „službenici Uprave policije – Odjeljenja bezbjednosti Podgorica i Odjeljenja bezbjednosti Nikšić su u saradnji sa službenicima Odsjeka za kriminalističko-obavještajne poslove do sada identifikovali više pripadnika ove organizacije i nadležnim tužilaštvima podnijeli krivične prijave protiv dva lica zbog sumnje da su počinila krivična djela zlostavljanje i nasilničko ponašanje“.
„Naglašavamo da ovaj oblik destruktivnog djelovanja karakteriše inostrani element te da je pomenuta grupa djelovala pod izgovorom pomoći u identifikaciji osumnjičenih za seksualno uznemiravanje maloljetnika, lažno se predstavljajući i zlostavljajući lica koja su navodno počinila krivična djela na štetu maloljetnih lica putem društvenih mreža, služeći se pri tome bezobzirnim diskriminatorskim metodama, ugrožavajući osnovna ljudska prava, kao i prava pojedinaca na pravičnu i fer odbranu u dokaznom postupku. Uprava policije će i narednom periodu preduzimati aktivnosti na suzbijanju i sprečavanju nezakonitog djelovanja koje proizvodi štetne posljedice po društvenu zajednicu i koje promoviše destabilizaciju pravnog poretka, upotrebu nasilja i ugrožavanje ljudskih prava, te poziva građane da kroz odnos saradnje sa policijom prijave saznanja ili sumnju na počinjena krivična djela koja se odnose na seksualno uznemiravanje maloljetnika i druga krivična iz oblasti polnih sloboda i na taj način pruže zakonitu pomoć u cilju identifikacije i procesuiranja izvršilaca krivičnih djela ili prekršaja, bez samoinicijativnog preduzimanja radnji i „prava“ u svoje ruke“, zaključeno je u saopštenju UP.