Udruženje podstanara Crne Gore izrazilo je duboku zabrinutost zbog, kako kažu, netransparentnosti i diskriminatornih aspekata u vezi sa projektom stanogradnje na Veljem brdu. Ovaj projekat, koji je predstavljen kao „crnogorski san“ za podstanare, sada pokazuje ozbiljne nedostatke u dostupnosti informacija i pravednosti prema građanima, ocijenili su u tom udruženju.
„Proces prijava i dalje ostaje obavijen velom tajnosti, a do danas ne postoje zvanične informacije za javnost o broju prijavljenih građana. Prema saznanjima Udruženja podstanara, prijavljeni građani su počeli da dobijaju pozive za sklapanje ugovora, na osnovu kojih će biti u obavezi da ubrzo plaćaju rate za stanove koji još uvijek ne postoje. Istovremeno, nema usvojenog urbanističkog plana za projekat, a nisu jasno definisani ni uslovi niti garancije za građane koji bi se upustili u ovu finansijsku obavezu.
Postavljamo ozbiljna pitanja: Da li imamo povjerenje da plaćamo nešto neizvjesno? Da li imamo toliko povjerenja u ovakve državne projekte bez ikakve transparentnosti, gdje se sve odvija van očiju javnosti, a radi se o državnom projektu vrijednom preko tri milijarde eura?“, navodi se u saopštenju Udruženja podstanara.
Dodaje se da takođe ne postoji jasan odgovor na ključno pitanje – sa koje adrese se pozivaju prijavljeni građani za projekat Velje brdo? Ko ih poziva – da li nadležno ministarstvo ili Vlada? U kojoj ustanovi treba da dođu da eventualno potpišu ugovore i zašto se javnost ne obavještava o ovome? Zašto se sve radi, čini se, „ispod žita“? Da li je na pomolu najveća prevara građana Crne Gore?
„Posebno naglašavamo da je oslanjanje isključivo na digitalne prijave isključilo veliki broj građana, posebno starijih i socijalno ugroženih, koji nemaju pristup internetu ili adekvatne digitalne vještine. Takođe, nedostatak ključnih informacija o cijeni kvadrata, kriterijumima za odabir korisnika i dinamici plaćanja dodatno otežava situaciju.
Udruženje podstanara apeluje na nadležne institucije da odmah objave sve relevantne informacije o projektu Velje brdo, uključe širu javnost u proces donošenja odluka i osiguraju pravedne i transparentne uslove za sve građane.
Takođe, pozivamo nadležne da obustave postupak sklapanja ugovora dok se ne usvoje ključni planski dokumenti i ne definišu precizni uslovi projekta. Pravo na dom je osnovno ljudsko pravo, i insistiramo da svi stambeni projekti budu vođeni principima transparentnosti, pravičnosti i jednakih mogućnosti za sve građane Crne Gore“, zaključuje se u saopštenju.