Udruženje podstanara: Većina podstanara u Podgorici izvan sistema podrške, subvencije nedovoljne i neozbiljne

Udruženje podstanara: Većina podstanara u Podgorici izvan sistema podrške, subvencije nedovoljne i neozbiljne

Preko 88 odsto podstanara u Podgorici nema sklopljen formalni ugovor o iznajmljivanju stana i potrebno je hitno povećanje subvencija kako bi one imale stvarni uticaj na život podstanara, saopštili su iz Udruženja podstanara Crne Gore u svom obraćanju novim vlastima Glavnog grada.

Oni su predložili da se u što skorijem roku organizuje sastanak na kojem bi zajedno razmotrili načine za unapređenje budžeta i politike subvencija za podstanare u korist svih građana.

Iz Udruženja podstanara su novu vlast u Podgorici pitali koliko je sredstava u budžetu za 2025. godinu odvojeno za subvencije podstanarima i da li imaju namjeru da nastave sa dosadašnjim metodama dodjele subvencija koje su bile uslovljene postojanjem formalnih ugovora o iznajmljivanju stanova.

„Podaci kojima raspolažemo ukazuju da preko 88% podstanara u Podgorici nema sklopljen formalni ugovor o iznajmljivanju stana. Zbog toga je veliki broj najugroženijih građana ostao izvan sistema podrške. Smatramo da je ovakva praksa diskriminatorna i nepravedna, te dodatno produbljuje probleme onih kojima je pomoć najpotrebnija.

Osim toga, želimo ukazati na činjenicu da je dosadašnja apanža od 50 eura mjesečno za subvencije podstanarima potpuno nedovoljna i neozbiljna, posebno u kontekstu visokih cijena renti koje danas dostižu rekordne nivoe“, naveli su iz Udruženja podstanara.

S obzirom na to da prosječna cijena iznajmljivanja stana u Podgorici daleko premašuje mogućnosti mnogih porodica, u ovom udruženju smatraju da pomenuti iznos ne doprinosi značajno poboljšanju njihove situacije.

Iz Udruženja podstanara su novu vlast pitali i da li planiraju proširenje prava na subvencije tako da obuhvatite i one podstanare koji nemaju formalne ugovore, ali mogu dokazati svoj status na druge načine (npr. potvrde o plaćanju, izjave vlasnika stanova ili drugi dokumenti); koje mjere će preduzeti kako bi politika subvencija bila inkluzivna i pravična, dostupna svim građanima koji su u stanju potrebe; da li planiraju povećanje iznosa subvencija kako bi one zaista bile adekvatne u odnosu na trenutne tržišne cijene renti, te da li imaju strategiju za rješavanje problema sive ekonomije u sektoru nekretnina, koja značajno doprinosi ovakvoj situaciji?

„Stanovanje je osnovno ljudsko pravo, a mjere podrške koje se finansiraju iz javnih sredstava moraju biti pravedne i prilagođene realnim potrebama stanovništva. Udruženje podstanara Crne Gore očekuje konkretne odgovore i predlaže da se u što skorijem roku organizuje sastanak na kojem bismo zajedno razmotrili načine za unapređenje ove politike u korist svih građana“, zaključuje se u saopštenju.