Učenika u Drugoj osnovnoj školi u Budvi duplo više nego stolica

Učenika u Drugoj osnovnoj školi u Budvi duplo više nego stolica

Da je Budvi hitno potrebna izgradnja nove osnovne škole, te da država, u čijoj je nadležnosti, treba to da stavi kao kao prioritet, svjedoči primjer Druge osnovne škole, jedne od najprebukiranijih u Crnoj Gori, jer će u zgradi projektovanoj za 900 učenika, od jeseni biti duplo više đaka.

To znači da će praktično, kako to u razgovoru za “Vijesti” navodi direktorica Druge osnovne škole Nataša Radonić , u jednoj zgradi biti dvije škole.

Prema njenim riječima, iz godine u godinu, škola se suočava sa sve većim izazovima.

“Kada smo pristupili izradi rasporeda časova za školsku 2024/2025. godinu i kada je trebalo 66 odjeljenja rasporediti u 32 učionice, mislili smo da teži zadatak ne možemo dobiti. Tada smo školsku biblioteku izmjestili u manji prostor i tako dobili jednu učionicu. Stručni saradnici -pedagozi, psiholog i logoped, svoj rad sa učenicima, koji zahtijeva adekvatan prostor, obavljaju u jednoj prostoriji”, naglasila je Radonić.

Ona ističe da je ove godine uprava škole pred još većim izazovom.

“Naime, deveti razred je završilo šest odjeljenja, a upisali smo osam odjeljenja prvaka. Dakle, školske 2025/2026. godine školu će pohađati čak 68 odjeljenja, što je najviše od otvaranja ove škole. Podsjećam da je Druga osnovna škola počela sa radom 2009. godine. Projektovana je bila za 900 učenika, a rad je započela sa 990 učenika. Čak je i tada, zbog prostornih kapaciteta, nastava izvođena u dvije smjene. Danas, školu pohađa dva puta više učenika raspoređenih u dva puta više odjeljenja”, istakla je ona.

Radonić je podsjetila da je tada, prije 16 godina, radost zbog otvaranja nove škole u kontekstu rasterećenja prostornih kapaciteta kratko trajala.

“Broj upisane djece rastao je iz godine u godinu. Rad u dvije smjene, što je u razvijenim zemljama nezamislivo, u ovoj školi je neminovan od njenog osnivanja. Danas školu pohađa duplo više učenika. Uz to, treba naglasiti da je od 1.800 učenika, gotovo njih trećina sa drugih govornih područja, što zahtijeva dodatni rad i predstavlja otežavajuću okolnost. Pored velikog razumijevanja svih zaposlenih u školi, razumijevanja roditelja učenika, nalazimo se pred izazovom kome je izuzetno teško odgovoriti”, naglasila je Radonić.

“Vijesti” su i pretprošle godine pisale o problemu prebukiranosti Druge osnovne škole, kada je takođe iz Budve poslat apel da se država napokon odluči za izgradnju nove škole, jer se uprava godinama suočava sa velikim problemom prilikom organizacije nastave i vannastavnih aktivnosti, prilikom izrade rasporeda časova, kao i problemima zbog prekobrojnosti odjeljenja.

“Pored svega navedenog, u školi se u kontinuitetu radi na unapređivanju vaspitno-obrazovnog rada. Škola je u široj zajednici prepoznata po brojnim uspjesima na opštinskim, državnim i međunarodnim takmičenjima: prvo mjesto na Državnom takmičenju iz fizike, prvo mjesto na Olimpijadi znanja, prvo mjesto na brojnim literarnim konkursima u Crnoj Gori, Srbiji i Bosni i Hercegovini, samo su neki od uspjeha naših učenika u ovoj školskoj godini, na koje smo svi vrlo ponosni. Timovi koji funkcionišu u okviru škole, vrlo ozbiljno pristupajući ciljevima, doprinijeli su da škola bude prepoznata kao sigurno mjesto za boravak i obrazovanje učenika. U školi je nulta tolerancija na bilo koji vid nasilja ili diskriminacije. Škola je u Savjetu roditelja prepoznata kao partner i dobar smo primjer odlične saradnje. Zbog svega navedenog, smatram da naši učenici, a samim tim i nastavni kadar, zaslužuju da što prije dobiju bar još jednu školu u gradu”, zaključila je Radonić.