U Podgorici održana završna konvencija projekta „Podrška implementacija i monitoringu upravljanja vodama u  Crnoj Gori“

U Podgorici održana završna konvencija projekta „Podrška implementacija i monitoringu upravljanja vodama u Crnoj Gori“

U Podgorici je danas održana završna konvencija uspješno okončanog petogodišnjeg projekta „Podrška implementacija i monitoringu upravljanja vodama u Crnoj Gori“.

Projekat je podržala i finansirala Evropska unija a nosioci su Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera i Ministarstvo zdravlja.

Direktor Direktorata za vodoprivredu u Ministarstvu poljoprivrede, Željko Furtula kazao je da sektor voda ima ključnu ulogu u održivom razvoju Crne Gore, kao temelj za očuvanje i unapređenje kvaliteta života i jačanje ekonomskog potencijala.

„Kroz projekat poput ovog gradimo snažnije institucije i stvaramo bolje uslove za buduće generacije. Dok istovremeno otvaramo vrata za nove inicijative koje će nastaviti da unapređuju ovaj sektor koji je od suštinskog značaja za razvoj i integraciju Crne Gore u Evropsku uniju“, kazao je Furtula.

On je naglasio da sve upotrebe vode naglašavaju važnost odgovornog upravljanja i zaštite ovog dragocjenog resursa, kako bi osigurali njegovu dostupnost.

Šef Sektora za saradnju Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Ingve Engstrom istakao je da je zadovoljan tokom upravo završenog projekta, koji je samo jedan od mnogo njih koje EU sprovodi u Crnoj Gori. Kako je kazao, Ovaj projekat, u vrijednosti od 3,5 miliona eura, dio je kontinuirane i značajne podrške EU vodnom sektoru Crne Gore, koja se fokusira na usklađivanje zakonodavstva, unapređenje infrastrukture i izgradnju kapaciteta, podstičući održivo upravljanje vodnim resursima i usklađivanje sa standardima EU.

„Čista voda je baza za zaštitu života i ekosistema za buduće generacije“, poručio je Engstrom.

Direktor projekta ispred Eptise Boris Šćekić istakao je da mu je zadovoljstvo što su radili na projektu koji obuhvata šest direktiva za pristup EU. On je zaposlene u korisničkim insititucijama označio kao odlične saradnike na projektu upravljanja vodama koji je počeo 2019. godine.

„Više od 70 eksperata različitih profila učestvovalo je na ovom projektu. Zajednički smo uspjeli da dodjemo do konkretnih rezultata. Ovaj projekat je osnov za budući rad u Crnoj Gori“, kazao je Šćekić.