Montenegro Luxury Hotels and Resorts iz Kotora i CG Resort iz Tivta, kompanije koje grade hotele u kolašinskom naselju Breza, podnijele su zahtjev za izjašnjenje o potrebi izrade Elaborata o procjeni uticaja na životnu sredinu za projekat Izgradnja pješačko-biciklističke staze, koja predstavlja nastavak postojećeg šetališta pored Tare.
Ti investitori, kako je „Vijestima rečeno“, doniraće projektnu dokumentaciju i završiti administrativne procedure neophodne za početak realizacije projekta.
Prema dokumentaciji koja je dostavljena uz zahtjev, nastavak pješačkih i biciklističkih staza protezaće se u blizini hotela koje te kompanije grade u Kolašinu.
„Objekat pješačko-biciklističke staze Kolašin obuhvata veći broj katastarskih parcela koje su u državnom vlasništvu. Ukupna dužina šetnice iznosi oko 2,07 kilometara i proteže se u pravcu jug-sjever. Početna trasa veže se na izvedeno stanje dijela koji se završava u blizini Sportskog centra. Početak pješačko-biciklističke staze Kolašin čini povezivanje mostom preko potoka. Staza će uglavnom biti postavljena na nasip, ali postoji i nekoliko konstruktivnih elemenata. Pješačko-biciklistička staza se prostire u pravcu jug-sjever i cijelom svojom dužinom prati tok rijeke Tare“, piše u dokumentaciji.
Projekat je, kako je objašnjeno, zasnovan na viziji uvezivanja grada u jedinstveni zeleni koridor, u kome je moguće stvoriti održivo korišćenje prostora za sport i rekreaciju. Cilj projekta pješačko-biciklističke staze sa pratećim objektima je da poveže postojeće i buduće šetalište u jedinstvenu cjelinu.
Trasa staze prati zemljište u javnom vlasništvu, te dio zemljišta u privatnom vlasništvu na kome su planirani turistički kapaciteti.
„U određenim segmentima, kako bi se izbjeglo narušavanje privatnog vlasništva i postojeći objekti uz trasu, a istovremeno omogućio kontinuitet, trasa zalazi u koridor rijeke, te je u tom segmentu predviđena na šipovima u skladu sa priloženim idejnim rješenjem“, planirano je dokumentacijom.
Kako je objašnjeno, zbog osjetljivog riječnog ekosistema i rijeke Tare koja mijenja svoj riječni tok i meandrira u skladu sa sezonskim promjenama, dijelovi su predviđeni na konstruktivnim elementima u vidu šipova, dok je dio koji ima nasipe uređen kao obaloutvrda.
Projektnim rješenjem, između ostalog, predviđen je i botanički kej dužine 275 metara.