Tužilac sprema spisak za saslušanje: Istraga o navodnoj zloupotrebi vozila Skupštine prilikom ranjavanja dvije osobe

Tužilac sprema spisak za saslušanje: Istraga o navodnoj zloupotrebi vozila Skupštine prilikom ranjavanja dvije osobe

Podgoričko osnovno tužilaštvo prikuplja od nadležnih državnih organa podatke o tome da li je zloupotrijebljeno službeno vozilo parlamenta u noći kad je Danilo Mandić , bratanić i neformalni tjelohranitelj šefa Skupštine Andrije Mandića , navodno ranio dvoje ljudi u glavnom gradu, nakon čega bi trebalo da počnu saslušanja tim povodom.

To su juče rekli “Vijestima” iz tog tužilaštva, koje je krajem aprila po službenoj dužnosti formiralo predmet zbog potencijalne zloupotrebe službenog automobila najvišeg zakonodavnog doma.

“… Obavještavam vas da je predmet formiran ovim povodom, u postupku izviđaja. Pribavljaju se podaci od nadležnih državnih organa, pa će se nakon analize pribavljenih podataka pristupiti saslušanju lica. Radi zaštite interesa postupka, za sada nije moguće saopštiti više detalja”, naveli su iz institucije kojom rukovodi tužilac Duško Milanović .

Više državno tužilaštvo u Podgorici sumnjiči Danila Mandića da je 19. arpila ranio u glavnom gradu Darka Perovića i Arisa Turkovića . Uprava policije tvrdi da je Mandić službenim vozilom Skupštine, džipom “range rover”, prepriječio put Peroviću i Turkoviću, i ka njima ispalio “više hitaca od kojih su oštećeni zadobili povrede u predjelu nogu”… Sudija podgoričkog Višeg suda Mandiću je odredio pritvor do 30 dana.

Iako je pravni zastupnik Mandića tvrdio da njegovog klijenta za pokušaj ubistva terete isključivo izjave dvojice oštećenih, oni su na saslušanju u Višem tužilaštvu negirali da je on pucao na njih i nisu se pridružili krivičnom gonjenju.

Perović je 23. aprila na saslušanju svjedočio da Mandić nije pucao na njega, a takođe je tvrdio da je u policiji trpio prijetnje i ucjene da optuži bratanića šefa parlamenta za ranjavanje. Policija je zbog toga protiv njega podnijela krivičnu prijavu.

Opoziciona Demokratska partija socijalista (DPS) najavila je da će podnijeti inicijativu za razrješenje Andrije Mandića zbog navodnog incidenta u kom je učestvovao njegov bratanić.

Kako su “’Vijestima”’ nezvanično rekli iz te najjače opozicione stranke, njihova inicijativa dominantno će se ticati odgovornosti Andrije Mandića “koji je angažovao bezbjednosno interesantno lice (BIL) za pripadnika svog obezbjeđenja i ustupio mu službeno auto Skupštine kojim je izvršeno krivično djelo”.

Inicijativu za smjenu predsjednika parlamenta najavile su bile i Socijaldemokrate (SD), ali će je, jer nemaju dovoljno poslanika za to, podnijeti skupa s DPS-om.

Prema Poslovniku Skupštine, predlog za razrješenje njenog predsjednika mora potpisati najmanje deset poslanika. SD ima tri, a DPS 17, što znači da će imati dovoljno potpisa da bi inicirali predlog. Ako se on nađe na dnevnom redu i ako se o njemu bude glasalo, za smjenu šefa parlamenta potrebna je podrška većine od ukupnog broja poslanika, najmanje 41.

Međutim, iz većine vladajućih partija poručili su da prvi čovjek zakonodavnog doma ne bi trebalo da podnese ostavku zbog slučaja potencijalne zloupotrebe državne imovine, što znači da neće glasati za njegovu smjenu.

DPS i SD, i ako bi za inicijativu dobili podršku vladajuće Bošnjačke stranke koja je već jednom glasala za smjenu Mandića, ne bi imala dovoljnu podršku da ga razriješe. BS ima šest poslanika, Građanski pokret (GP) URA četiri, a po jednog Demokratska unija Albanaca i Hrvatska građanska inicijativa, što je s DPS-om i SD-om ukupno 32. Ukoliko bi im se eventualno pridružile dvije nezavisne poslanice Jevrosima Pejović i Radinka Ćinćur i poslanik Force Ilir Čapuni , koji je nedavno kazao “Vijestima” da će glasati za razrješenje Mandića, to ponovo ne bi bilo ni blizu većine potrebne za razrješenje (imali bi 35 glasova za).

DPS, SD i GP URA podnijeli su 24. aprila skupštinskom Odboru za bezbjednost i odbranu inicijativu za kontrolno saslušanje vrhovnog državnog tužioca Milorada Markovića i vršioca dužnosti direktora Uprave policije Lazara Šćepanovića . U inicijativi navode da način na koji su nadležni reagovali u ovom slučaju budi zabrinutost i sumnju u zakonitost i nepristrasnost njihovog postupanja.

Smatraju da je potrebno “utvrditi sve činjenice i okolnosti u vezi s pokušajem teškog ubistva”, odnosno kako je Više tužilaštvo kvalifikovalo to djelo, da li je bilo eventualnog pokušaja prikrivanja dokaza ili uklanjanja tragova, “a s ciljem da se na nezakonit način osumnjičenom olakša pozicija u predstojećem krivičnom postupku”.

“Ovo saslušanje je od ključnog značaja za očuvanje povjerenja građana u institucije sistema i jačanje vladavine prava”, navodi se u inicijativi.

Iz DPS-a su ranije rekli da bi u svakoj demokratskoj zemlji predsjednik parlamenta “u ovakvim okolnostima” odmah podnio ostavku, ne zato što je zakonski obavezan, već zato što zna da je “nakon ovakvih dešavanja moralno nedostojan da nastavi s njenim obavljanjem”.

Skupština i Mandić i dalje ne odgovaraju na pitanja “Vijesti” koja se tiču vozila kojim je 19. aprila navodno upravljao Danilo Mandić, a koje se vodi na tu instituciju.

Andrija Mandić je 30. aprila saopštio da se nije oglašavao kako niko ne bi imao povoda da kaže da vrši pritisak na nadležne.

“Ovo je neka nova Crna Gora, i u njoj niko ne može biti izuzet od primjene zakonske kazne, pod uslovom da je istinski kriv. O situaciji i optužbama protiv mog sinovca sam saznao iz medija, kao i većina građana. Po zvaničnim informacijama, dvije lakše povrijeđene osobe izričito tvrde da Danilo nije povezan s nemilim događajem, i uprkos tome on se nalazi u istražnom zatvoru”, napisao je on na mreži Iks.

Mandić je naveo da očekuje da istraga “bude brza, temeljna i nezavisna”.

“Osim ako neko ne misli da ga (Danila Mandića) treba strijeljati prije završetka postupka, a bilo bi dobro da ti i takvi to saopšte javno i na taj način sebe razobliče pred crnogorskom javnošću”, poručio je.