Tri osobe iz Plava oboljele od MORBILA, za tri mjeseca u Crnoj Gori 11 slučajeva

Tri osobe iz Plava oboljele od MORBILA, za tri mjeseca u Crnoj Gori 11 slučajeva

Laboratorija Centra za mikrobiologiju Instituta za javno zdravlje (IJZ) Crne Gore je 20. i 21. marta dokazala PCR dijagnostikom prisustvo virusa malih boginja – morbila kod tri osobe sa mjestom prebivališta u Plavu, starosti 18, 46 i 49 godina.

Kako je saopšteno iz IJZ epidemiološko istraživanje tih slučajeva je u toku, a dosadašnji nalazi ne ukazuju da su međusobno epidemiološki povezani, kao ni sa prethodnim slučajevima u Crnoj Gori.

Od početka godine registrovano je 11 slučajeva, a ukupno 46 u posljednjih 12 mjeseci.

„Trenutni obuhvat sa prvom dozom vakcine protiv morbila, zauški i rubele (MMR) u Crnoj Gori kod djece predškolskog uzrasta iznosi 57,2 odsto, kod djece u osnovnoj školi 87,9 odsto, dok u srednjoj školi 91,6 odsto. Ukupan broj djece uzrasta od jedne do 18 godina koja nisu primila nijednu dozu MMR vakcine iznosi 28.605. Registruje se pad vakcinacije i drugom dozom“, navedeno je u saopštenju.

Prema posljednjim dostupnim podacima, u Federaciji BIH je tokom 2024. i 2025. godine registrovano 7.496 slučajeva (zaključno sa 16.3.2025.). U Srbiji je, zaključno sa 30.11.2024., registrovano 694 slučaja morbila, dok je u Republici Srpskoj prijavljeno 318 slučajeva.

U toku prošle godine u Albaniji je prijavljeno 48 slučajeva morbila, u Hrvatskoj 27, a 17 u Sloveniji.

Iz IJZ ponovo ukazuju da je naročito važno pravovremeno primanje vakcine koja je,bezbjedna i djelotvorna i najbolja zaštita od morbila.

„Potpuna vakcinacija podrazumijeva primanje dvije doze vakcine, pri čemu u redovnim okolnostima prvu dozu treba dati što prije nakon navršenih godinu dana života, a drugu prilikom sistematskih pregleda pred polazak u školu“, podsjetili su iz IJZ-a.

Iz te zdravstvene ustanove ponovo apeluju na roditelje da vakcinišu djecu bez odlaganja, a da nevakcinisanu djecu ne šalju u kolektive (predškolske ustanove, igraonice, rođendaonice, sportsko-rekreativne objekte, izlete, ekskurzije).

„Osobama koje nisu potpuno vakcinisane protiv morbila ili nemaju dokaz da su preležale ovu bolest, savjetuje se da izbjegavaju posjete oblastima sa registrovanim slučajevima obolijevanja u zemlji i inostranstvu, kao i prisustvo masovnim događajima prije svega u zatvorenom prostoru. Na taj način mogu smanjiti rizik od infekcije i zaštititi svoje zdravlje i zdravlje svojih bližnjih „, saopštavaju iz Instituta.