Treći dan Međunarodnog podgoričkog sajma knjiga i obrazovanja počeo je zanimljivim razogovorima o religiji i filozofiji, te još jednom pokazao da baštini različite kulture, ideologije, svjetonazore i vrijednosti i da je pravi prostor za otvorene i konstruktivne razgovore.
Na samom početku sajamskog dana Muftija Muamer Zukorlić je predstavio svoju knjigu “Drevna Bosna”, te govorio o zajedništvu i položaju vjerskih i nacionalnih manjina na našim prostorima.
U sličnom tonu, uslijedila je promocija knjige “Prolegonema za Vizantijsku filozofiju” Bogoljuba Šijakovića.
“Sam Sajam knjiga je po sebi važna stvar da se knjiga nekako održi u recepciji, u kulturi, jer digitalni mediji, kao što znamo, sve više uzimaju zamah. Različitost kultura prezentovanih ovjde zapravo čini jednu kulturu. Ne postoji kultura koja bi bila toliko rigidna da isključuje druge kulture,” kazao je Šijaković.
Šijaković odgovor na zabrinjavajuće trendove savremenog svijeta vidi upravo u književnosti, filozofiji i religiji.
“Svaka vrsta duhovnosti, prije svega tradicionalne religije, ali i filozofija umjetnosti su važne da oplemene našu dušu i malo zaustave taj suludi stampedo koji nas vodi u ambis. Moja knjiga je posvećena Vizantijskoj filozofiji koja je u zapećku, ako posmatramo istoriju evropske filozofije. Ima veliki značaj, ali nije dovoljno obrađena u istorijama filozofije i to je meni bio motiv da pišem takvu neku knjigu. Vizantijska filozofija u svom središtu ima etiku, a to znači da se bavi analizom vrlina, kako da čovjek bude usklađen sa svojim naznačenjem. Mislim da su ta pitanja danas izuzetno važna i na sve načine ne smijemo dopustiti da ljudski rod odustane od morala,” podvukao je pisac.
Na izazove koje donosi moderno vrijeme osvrnuo se i književnik i upravnik Narodne biblioteke Srbije, Vladimir Pištalo.
“Vještačka inteligencija je zastrašujuća tema. Vještačka inteligencija nije inteligencija, već program za plagijat, jer ona u stvari ponavlja stvari koje već postoje bez sposobnosti da na interesantan, suštinski kreativan način poveže riječi i bez sposobnosti da proizvodi humor, metafore i poeziju. Tako da to ostaje suštinski ljudski domet,” istakao je Pištalo.
Upravo zbog navedenih razloga Pištalo ističe da se ne plaši za budućnosti knjige, a u tom uvjerenju ga ohrabruje i dobra uspješnost Međunarodnog podgoričkog sajma knjiga i obrazovanja.
“Svaki put kad neki pisac dobije nagradu, znači da su taj pisac, ali i sama književnost važni, svaki put kad se svi ovdje okupimo zbog knjige to pokazuje da knjiga živi i opstaje. Ja se ne bojim naročito, jer mislim da je čovjek biće priče, da nas priče grade, jednako kao što grade društvo i institucije,” naveo je upravnik Narodne biblioteke Srbije.
Podsjetio je da je ove godine Narodna biblioteka Srbije još više zastupljena na Sajmu zahvaljujući zajedničkom štandu sa Ministarstvom kulture Srbije. Istakao je da rade na izdavanju djela Milorada Pavića, te da su već izdali Sabrana djela Vladana Desnice koja trenutno predstavljaju na Sajmu knjiga u Podgorici.