Na osnovu evidencije Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija, tokom 2024. godine zabilježeno je 114 slučajeva vršnjačkog nasilja u školama i školskim dvorištima na teritoriji Crne Gore. Od toga, 61 slučaj se odnosi na osnovne škole, a 53 na srednje škole. Prema istraživanju Zavoda za školstvo iz 2023. godine, 17% učenika je bilo izloženo nekom obliku nasilja.
Nasilje je najviše rasprostranjeno među učenicima od VI do IX razreda osnovnih škola (21,9%), dok je najmanje među učenicima četvorogodišnjih srednjih škola (14,8%) i gimnazija (13,9%). Verbalno i socijalno nasilje su najčešći oblici nasilja među učenicima, navodi se u informaciji Vlade.
Program će se sprovoditi na teritoriji Podgorice, Cetinja, Nikšića, Berana, Bijelog Polja, Plava, Gusinja, Rožaja, Herceg Novog, Budve i Bara.
Realizacija programa traje 12 mjeseci, od kojih se 10 mjeseci odnosi na sprovođenje aktivnosti na terenu.
Pilot program ima za cilj unapređenje zaštite i sigurnosti učenika u osnovnim i srednjim školama kroz prevenciju vršnjačkog nasilja. Takođe i sprečavanje vandalizma uz postupanje u skladu sa procedurama zaštite imovine.
Budžet za finansiranje programa procijenjen je na 341.000 eura, a sredstva će biti obezbijeđena iz Budžeta Crne Gore.
Programom se očekuje unaprjeđenje sigurnosti u najmanje 10 ustanova, kao i smanjenje broja incidenata za 10% u odnosu na školsku 2023/24 godinu.
„Pilot program, kako navode, predstavlja značajan korak ka poboljšanju sigurnosti i prevenciji nasilja u školama širom Crne Gore“,dodaju iz Vlade.
Kroz angažovanje obučenih lica i sprovođenje planiranih aktivnosti, očekuje se smanjenje vršnjačkog nasilja i vandalizma, te unapređenje ukupne atmosfere u obrazovnim ustanovama.