U postupku odlučivanja o ukidanju privremene mjere zabrane korišćenja i raspolaganja imovinom za koju se sumnja da je stečena kriminalnom djelatnošću i da pripada navodnom vođi „kavčana“ Radoju Zviceru, sudije Vrhovnog suda su utvrdile da su nižestepeni sudovi u svojim presudama povrijedili zakon u korist tog četrdesetdvogodišnjeg Kotoranina.
Radi se o pet nekretnina u Podgorici čija je ukupna površina više od 350 m2. Vrhovni sud je usvojio zahtjev za zaštitu zakonitosti Vrhovnog državnog tužilaštva i konstatovao da je nejasan zaključak vijeća Višeg suda da ne postoji osnovana sumnja da se radi o imovini pribavljenoj kriminalnom djelatnošću organizacije čiji je organizator Radoje Zvicer, iako je, kako to proizilazi iz obrazlaženja njihovog rješenja, nesporno da je njegova supruga Tamara Zvicer bila zadužena za opremanje stanova i da je upravo ona bila zainteresovana da se ne otkrije ko je pravi kupac predmetnih stanova.
Ukinuta mjera sudije za istrage
Istražni sudija Višeg suda u Podgorici je prvobitnim rješenjem odredio privremenu mjeru obezbjeđenja zabrane korišćenja i raspolaganja u odnosu na pet nepokretnosti u Podgorici zbog postojanja osnovane sumnje da je riječ o imovini koja je stečena kriminalnom djelatnošću. Krivično vijeće Višeg suda je u žalbenom postupku, koji je pokrenuo formalni vlasnik nekretnina, ukinulo privremenu mjeru koju je odredio istražni sudija.
Imajući u vidu sadržinu poruka i komunikacija ostvarenih između supruge okrivljenog Tamare Zvicer i radnika koji je bio angažovan na opremanju predmetnih stanova, sud je našao da postoji osnovana sumnja da su ove nepokretnosti imovina Radoja Zvicera. U tom smislu, sud je posebno imao u vidu odnos njegove supruge prema predmetnim nepokretnostima – stanovima, što proizilazi iz intenzivne komunikacije sa jednim od radnika, prije svega njenu angažovanost i posvećenost oko svih detalja vezanih za opremanje stanova, u kom pravcu ona daje uputstva, predloge i naredbe u vezi sa nabavkom nedostajućih uređaja, interesujući se za period završetka radova, šifru za otvaranje ulaznih vrata zgrade i za ključeve od stanova, a što je karakteristično za faktičke vlasnike, što je, prema stavu suda, upravo njen suprug Radoje Zvicer.
Vrhovni sud je u ovoj odluci obrazložio, između ostalog, i da cilj i svrha djelovanja ove kriminalne organizacije jasno upućuju na zaključak da su i poslovi u vezi sa kupovinom nekretnina od novca stečenog kriminalnom djelatnošću u najvećem mogućem obimu bili prikriveni, zbog čega upravo, suprotno rezonu vijeća Višeg suda u Podgorici, nije ni logično očekivati da predmetne nekretnine budu upisane na organizatora, odnosno na neko od njemu bliskih lica.
Radnici ih odali
Da je pokušavala da prikrij stvarnog vlasnika stanova, prema stavu suda, utvrđuje se i iz reakcije Tamare Zvicer nakon što je saznala da su nadležni inspektori došli da obilaze stanove, kada upozorava K.V. da ne otkriva čiji su stanovi, a nakon što joj K. kaže da su prisutni radnici inspektorima već pokazali stanove, negoduje da to ne mogu da rade, već da je trebalo da kažu da ne znaju čiji su stanovi i da joj K. to odmah prenese. Vrhovni sud je utvrdio da je vijeće Višeg suda u Podgorici odlučujući da ukine rješenje istražnog sudije o određivanju privremene mjere obezbjeđenja zabrane korišćenja i raspolaganja nepokretnosti iznijelo potpuno nejasne i u znatnoj mjeri protivrječne razloge.
Iz spisa predmeta proizilazi da postoji osnovana sumnja da je Radoje Zvicer učinio krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije, odnosno da je tokom druge polovine 2020. godine na teritoriji Crne Gore, Južne Amerike, Afrike, Evrope i Australije organizovao kriminalnu organizaciju, čiji članovi su postali okrivljeni M.Lj., L.P., Ž.R., S.N., K.S., V.M., R.D., M.R., P.R., P.N. i drugi, koja za cilj ima vršenje krivičnih djela za koja se po zakonu može izreći kazna zatvora od četiri godine ili teža kazna – šverc droge, držanje oružja, krijumčarenje, ubistvo, teško ubistvo, zloupotreba službenog položaja i pranje novca.