Nalaz vještaka pokazao da su na skijalištu na Bjelasici neophodne sanacije okolnog terena.
Stub oštećen radovima na privatnim parcelama na kojima su se gradile vile kompanije Ski resort Kolašin 1450, u vlasništvu Zorana Ćoća Bećirovića, a u blizini su skijališta
Stub broj 4 državne žičare K7 na Bjelasici nije bezbjedan za upotrebu bez adekvatnih mjera sanacije okolnog terena.
To piše u Nalazu i mišljenju o stanju tog objekta, u koji su “Vijesti” imale uvid, a koji je sačinio sudski vještak i procjenitelj inženjer Goran Račić .
On je konstatovao da stub “doživio deformacije koje prelaze dozvoljene vrijednosti propisane pravilnicima, za slučaj kad žičara nije u pogonu”.
“Posebno treba istaći da se pomjeranja i deformacije osovine stuba br. 4 dešavaju u uslovima stalnog opterećenja, to jest, da na objektu stuba nijesu prisutna korisna (dinamička opterećenja od korpi sa ljudima), kao ni izuzetna opterećenja (snijeg, vjetar, led na sajlama, zemljotres…), kada su naprezanja u konstrukciji stuba višestruko veća”, piše u Račićevom elaboratu.
“Vijesti” su, tokom minulog proljeća i ljeta više puta pisale i mogućnosti da temelj stuba oštećen radovima koji se izvode na privatnim parcelama u neposrednoj blizini. Na toj lokaciji gradi vile kompanija Ski resort Kolašin 1450, u vlasništvu Zorana Ćoća Bećirovića , a u blizini su skijališta istog vlasnika.
Temelji privatnih vila u Planinskom centru Kolašin 1450 izgrađeni su ispod državne žičare, na udaljenosti manjoj od zakonski propisane od pojasa na kojem se prostire devet miliona vrijedna uspinjača K7. Prema onome što se vidi na terenu, temelji su udaljeni manje od 12 metara od državne žičare, što je, prema Zakonu o skijalištima, nedozvoljeno. Prema članu 29 Zakona o skijalištima, “ski-centru ili trećim licima je zabranjena izgradnja ili postavljanje objekata bilo koje vrste, koji nijesu u funkciji žičare, na rastojanju do 12 metara sa obje strane spoljnjeg užeta, kod šinskih žičara do 12 metara sa obje strane spoljnjih šina, kao i do 12 metara od svakog staničnog objekta (zona zabrane gradnje)”…
Urbanističko-građevinska inspekcija je, sredinom juna ove godine, kako su tada kazali “Vijestima”, zabranila pripremne radove za građenje vila na lokalitetu Kolašin 1450, jer su ugrozili stub državne žičare K7. Inspekcija je obavila nadzor 10. juna i naložila investitoru koji gradi vile da “u roku od dvanaest dana obezbijedi sigurnost i stabilnost stuba”. Urbanističko-građevinski inspektor utvrdio je da izvedeni radovi na građenju objekata ugrožavaju sigurnost susjednog stuba žičare K7 i naložio mjeru zabrane izvođenja daljih građevinskih radova, te da u roku od dvanaest dana obezbijedi sigurnost i stabilnost susjednog stuba žičare K7””. Kako su tvrdili, to preduzeće treba da “u hitnim radovima izvrši šipovanje i zaštitu stuba, po prethodno izrađenom glavnom projektu”.Nakon toga su i započete i, navodno, završene sanacione mjere.
Iz Odbora direktora i menadžmenta državne kompanije Skijališta Crne Gore (SCG), za sada, o tome ćute.
Žičara K7, otvorena je u februaru 2022. godine, a za gradnju tog objekta potrošeno je devet miliona eura novca građana. Riječ je o šestosjedu dužine 1,5 kilometara, kapacitet 2.600 skijaša na na sat, a njome je omogućeno povezivanje više od 40 kilometara skijaških staza državnog skijališta Kolašin 1600 i privatnog Kolašin 1450, na Bjelasici.
“Stavljanje žičare u pogon povećalo bi uticaje u svim elementima pomenutog stuba i dovelo u pitanje stabilnost samog elementa budući da tlo ispod nije adekvatno stabilizovano. Zaključuje se da stub br. 4 žičare K7 na lokaciji Ski Centra Kolašin nije bezbjedan za upotrebu bez adekvatnih mjera sanacije okolnog terena. Takođe, investitoru se preporučuje da provjeri sa projektantom i isporučiocem opreme da li trenutne deformacije temelja i stuba povećavaju uticaje drugog reda u konstrukciji stuba br. 4 da i sama konstrukcija objekta zahtijeva sanaciju”, zaključuje Račić.
Nalaz i mišljenje su, prema nezvaničnim informacijama “Vijesti”, tražili iz Odbora direktora državne kompanije Skijališta Crne Gore (SCG) i urađen je prethodnog mjeseca. Račić u dokumentu napominje da se elaborat odnosi samo na konstrukciju stuba, te da drugi djelovi šestosjeda njime nijesu obuhvaćeni.
Prema onome što je zatekao na terenu, Račić objašnjava kako se “neposrednoj blizini stuba nalaze se smještajni objekti sa pratećim putevima”, a sa gornje i donje strane putevi.
“Putevi oko stuba trenutno su u fazi izvođenja donjeg stroja saobraćajnice. U toku izvođenja tih puteva desilo se otklizavanje materijala i isplivavanje temelja stuba br.4. Ovo se odnosi i na nasuti materijal preko temelja stuba koji je projektovan kao stabilizaciono opterećenje…Vizuelnim pregledom može se ustanoviti da je stub br. 4 doživio vidljive deformacije u smislu vertikalnosti u x pravcu i da se sa ostalim stubovima ne nalazi u liniji. Ovo je vjerovatno posljedica klizanja i rotacije temelja prilikom iskopa pristupnog puta sa donje strane”, konstatuje vještak.
Zaključio je i kako “preduzete sanacione mjere nijesu dale rezultate u pogledu stabilizacije pomjeranja pomenutog stuba, u smislu što su donje partije zidova ispucale u horizontalnom i dijagonalnom pravcu sa vidljivim pukotinama širine 1,5-3,5cm”. Gornje partije zidova i platoa, primijetio je Račić, pomjerile su se od temelja stuba za oko devet centimetara, što upućuje na to da pomjeranje nije završeno.
Ekipe CEDISa završile su radove na dalekovodu koji se nalazio na privatnoj parceli u selu Mušovića Rijeka, a koji se prije desetak dana zapalio. Uz već prethodno spojene pokidane kablove na jednoj privatnoj parceli, radovi su u potpunosti sanirani i obezbijeđeno je redovno napajanje električnom energijom državnog i privatnog skijališta u Kolašinu, objekata Radio-difuznog centra i Vojske na Zekovoj Glavi i tunela Jezerine.
U Nalaz i mišljenje o stanju stuba broj 4 državne žičare “Vijesti” su imale uvid još u petak. Umjesto odgovora na brojna pitanja postavljena u okviru telefonskog razgovora, novinarki iz državne kompanije rečeno da se sjednica Odbora direktora SCG održava u ponedjeljak, te da će tema biti stanje stuba broj 4, kao i da će nakon toga dati izjavu, “jer će imati više informacija”. Međutim, u ponedjeljak nakon što je sjednica Odbora okončana, predsjednik tog upravljačkog tijela Miličko Bulatović kazao je da “jednoglasna odluka članova bila da se na temu žičare i stuba ne daju izjave za medije”.
Poslije toga, “Vijesti” su uputile pitanja i menadžmentu SCG, na koja nije odgovoreno juče do 15 sati. Među pitanjima je bilo i šta namjeravaju da preduzmu nakon što su dobili Nalaz i mišljenje vještaka građevinske struke, te zbog čega sličan elaborate nije tražen ranije, već pred sam početak zimske turističke sezone, s obzirom na to da je, krajem maja, sa Ski centra Kolašin 1600 prijavljeno moguće oštećenje na terenu oko stuba. “Vijesti” su takođe i pitale da li je traženo mišljenje kompanije koja je montirala žičaru, kao i o načinu na koji će, s obzirom na zaključke Račića, žičara biti puštena u rad, te o planiranim sanacionim mjerama. S obzirom na to da je u planu da i se, tokom predstojeće zimske turističke sezone prodaju jedinstveni ski pasovi, koji skijašima omogućavaju da koriste infrastrukturu i privatanog i državnog ski centra zajedno, a da žičara K7 to omogućava, menadžmentu SCG je upućeno i pitanje da li su te ski karte već u prodaji.
Prema nezvaničnim informacijama “Vijesti”, u želji da provjere konstatacije sudskog vještaka, Odbor je odlučio i da se obrati proizvođaču žičare kompaniji Doppelmeyr, te da su pisali i Ministarstvu turizma.