Ukrajinska grupa Kaluš Orkestra pobijedila je prošle godine s pjesmom „Stefanija“. U skladu s tim, ovogodišnje takmičenje trebalo je da bude održano u Ukrajini, ali je zbog rata premješteno u Veliku Britaniju, u Liverpul. Ta zemlja je s pjevačem Semom Rajderom prošle godine osvojila drugo mjesto.
Britanski kralj Čarls, koji je priznao da voli da gleda Eurosong, i njegova supruga Kamila, u aprilu su simbolično upalili svjetlo u M&S Bank Areni u Liverpulu i time označili početak priprema za takmičenje.
Ovogodišnji moto „Ujedinjeni muzikom“ (United By Music) sadrži boje Ukrajine i Velike Britanije.
Liverpul je već ušao u istoriju svjetske muzike: iz tog grada na sjeverozapadu Britanije potiču legendarni Bitlsi. Ali, to mjesto u istoriji očigledno ima i svoju cijenu: smještaj i ulaznice naglo su poskupili nakon što je postalo poznato da će Liverpul biti grad-domaćin ovogodišnjeg Eurosonga.
Tako za jedno noćenje u nedjelji održavanja takmičenja treba izdvojiti i više od 2.000 eura! Zato mnogi fanovi, koji inače ne propuštaju nijedan Eurosong uživo, pa su spremni i da plate to zadovoljstvo, ove godine ipak ostaju kod kuće. Jedna predstavnica kladionice BonusCodeBets za list Liverpul Eho je izjavila: „Uvijek porastu cijene noćenja kod velikih manifestacija, ali ove evrovizijske cijene su besprimjerne. Naravno, to pokazuje i koliko je Eurosong popularan i koliko su vjerni njegovi obožavaoci iz čitavog svijeta.“
Ni cijene ulaznica nisu baš jeftine. Različite probe mogu da se gledaju već za 34 eura, ali za finale u subotu 13. maja treba izdvojiti i do 427 eura. Međutim, čak i ako se neko odluči da plati taj iznos – nema šanse, jer je dvorana već kompletno rasprodata. Onaj pak ko želi poseban doživljaj na finalnoj večeri, rezervisao je mjesto u VIP-loži. Za 4.260 eura po osobi, uz odličan pogled na pozornicu, nude se i šampanjac i bife.
Te ceijne ulaznica ipak ne važe za ukrajinske izbjeglice. Oni mogu da kupe kartu za oko 20 eura. Britansko Ministarstvo kulture, medija i sporta za njih je nabavilo 3.000 ulaznica. To znači da je, kako kaže britanska ministarka kulture Lusi Frejzer, „hiljade ulaznica ponuđeno ratnim izbjeglicama kako bi mogli da učestvuju u šou-programu koji odaje počast njihovoj domovini, njihovoj kulturi i njihovoj muzici.“
Gradonačelnica Liverpula Džoan Anderson izrazila je veliko zadovoljstvo time što će izbjeglice iz Ukrajine moći u maju da dođu u njen grad: „Na kraju krajeva, to je njihov Eurosong.“
Na ovom 67. izdanju Eurosonga učestvuje 37 zemalja – tri manje nego prošle godine. Iz regiona se takmiče Hrvatska, Srbija i Slovenija.
Predstavnik Srbije Luk Blek sa pjesmom „Samo mi se spava“ najprije treba da prođe polufinale koje se održava ovog utorka, 9. maja. Iste večeri nastupa i hrvatska grupa Let 3 sa pjesmom „Mama ŠČ!“, a Slovence pak u drugom polufinalu predstavlja Džoker Aut sa pjesmom „Carpe Diem“.
Sve tri zemlje su trenutno na kladionicama negdje u sredini: Hrvatska je 16, Srbija 17, a Slovenija 18. Ni njemački predstavnik, metalci iz grupe Lord Of The Lost, nisu na mnogo boljem mjestu: oni su sa pjesmom „Blood & Glitter“ trenutno za jedno mesto bolji od Hrvatske.
Njemci, međutim, u finale ulaze direktno, kao i Velika Britanija, Francuska, Italija i Španija. Te zemlje ne moraju da prolaze kvalifikacije, jer se redovno brinu za najveći broj gledalaca i najviše uplaćuju u blagajnu Eurosonga. U finale se direktno plasirala i prošlogodišnja pobjednica, Ukrajina.
Glavni favorit na kladionicama ove godine je Švedska, koju po drugi put zastupa Lorin. Ona je već pobijedila na Eurosongu 2012, a ove godine nastupa sa pjesmom „Tattoo“.
I Finska ima dobre šanse: Käärijä nastupa s mješavinom metala, tehno i sint-popa, i kaže da njegova pjesma „Cha Cha Cha“ odaje počast njemačkom bendu Ramštajn.
Među favoritima na kladionicama su i ukrajinski duo Tvorči s pjesmom „Heart Of Steel“ i francuska pjevačica La Zara s pjesmom „Evidemment“.