Spremaju platformu za muke mljekara

Spremaju platformu za muke mljekara

Crna Gora će u narednim danima dobiti Koordinaciono tijelo koje će uraditi platformu za dalje razgovore sa poljoprivrednim proizvođačima, kako bi se trajno riješio problem otkupa i plasmana domaćih mliječnih i drugih proizvoda.

To je juče nakon sastanka predstavnika poljoprivrednika, ministarstava ekonomskog razvoja, poljoprivrede i finansija i mljekara “Lazine”, “Nika”, “Mapa internacional” u Privrednoj Komori, “Vijestima” kazao Predsjednik Unije stočara sjevera Crne Gore Milko Živković.

Stočari a posebno oni na sjeveru Crne Gore, već dva mjeseca upozoravaju na sve lošije poslovanje, jer su im mljekare i druge kompanije početkom godine kazale da će da smanje otkup – zbog nagomilanih zaliha mliječnih proizvoda u magacinima. Domaći stočari kao glavni uzrok problema vide veliki uvoz. Prošle godine je mlijeka, kiselog mlijeka i sira uvezeno za 71 milion eura.

Živković je naglasio da su na sastanku saopšteni brojni problemi koje imaju pri plasmanu i proizvodnji. Istakao je da podaci koje je predstavio direktor Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Vladimir Đaković , o količini i kategoriji uvoznih mliječnih proizvoda, pokazuju da na tržištu postoji mnogo prostora za domaće proizvođače.

“Formiraće se Koordinaciono tijelo koje će dati platformu za dalje razgovore, kako bi se problemi poljoprivrednika riješili. U narednim danima, odnosno do kraja mjeseca imaćemo platformu za dalje”, naveo je on.

Živković je naglasio i da je nužno redukovati uvoz jer neki od otkupljivača imaju i po 18 i 25 tona mliječnih namirnica na zalihama, kao i da cijela domaća poljoprivreda ima veće i manje probleme u plasiranju proizvoda. Troškovi proizvodnje su kako kaže sve veći, inflacija radi svoje pa im je tako skuplja i mehanizacija, hrana za stoku i veterina, dok cijene u prodaji ostaju iste.

Pojasnio je da je otkupna cijena litra mlijeka na sjeveru Crne Gore od 40 do 45 centi, dok je taj broj u centralnoj regiji oko 50 centi, te da se vrste mlijeka ne razdvajaju iako sjever proizvodi organski i uz minimum koncentrovane hrane.

“Otkupljivači ne mogu da plasiraju svoje proizvode a prekomjerni uvoz je glavni razlog za to. Tržište Srbije je preplavljeno proizvodima iz Evropske unije pa se problem prelio i na Crnu Goru. Problem traje nekoliko mjeseci a kulminaciju je imao krajem prošle godine i početkom ove, jer se gomilaju količine na zalihama otkupljivača. Mljekari su odlučili da redukuju otkup zbog roka trajanja mliječnih proizvoda, zbog čega su se proizvođači našli u problemima. Veliki problem na sjeveru nam je i manjak radne snage, pa smo tu gdje smo i jer ne možemo sami da prerađujemo, jer nemamo mogućnosti ni radnika”, kazao je Živković.

Naglasio je da je teško naći prostor za domaće proizvode iako je ukupni uvoz hrane viši od 800 miliona eura. “Vijesti” su o plasiranju i problemima na ovom tržištu pitale Ministarstvo ekonomskog razvoja još prošle sedmice, ali resor odgovore još nije dostavio.

Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede su u međuvremenu “Vijestima” kazali da im se obratio jedan broj poljoprivrednih proizvođača, nakon što su im na sjeveru države uvedene restrikcije pri otkupu sirovog mlijeka. Iz tog resora su naveli da ovo nije prvi put da se slično događa.

“Ovo je situacija koja se ciklično ponavlja svakog januara, usljed slabije izlaznosti i potražnje mliječnih proizvoda. Ministarstvo je preuzelo medijatorsku ulogu iako, ne postoji zakonski osnov da utiče na tržište, a sve sa ciljem da pomogne poljoprivrednim proizvođačima. Naime, proizvođači u većini slučajeva nemaju zaključene ugovore sa otkupljivačima, pa na taj način otkupljivači se ne obavezuju da otkupe količine koje im u tim trenucima nisu neophodne. Neophodno je da poljoprivredni proizvođači kroz organizovanje u grupe, udruženja, organizacije, zadruge ili druge oblike jačaju poziciju na tržištu na način što će imati bolju pregovaračku moć i zaključivati ugovore sa otkupljivačima”, naglasili su oni.

Dodali su da su prošle sedmice organizovali sastanak sa nekoliko najvećih otkupljivača sira kako bi se fokus stavio na domaće proizvode i riješio problem trenutnih višaka, te da je zaključeno da će se obezbijediti prostor domaćim namirnicama kako bi se zalihe iscrpile.

Iz resora su kazali i da Zakon o uređenju tržišta poljoprivrednih proizvoda predviđa da kompanije i preduzetnici, koji vrše otkup sirovog mlijeka, mliječnih proizvoda i živih životinja radi dalje prerade ili plasmana – isporuku mogu vršiti samo na osnovu zaključenog ugovora o tom poslu. Naglasili su da se u ugovoru navode strane, njihova prava i obaveze, cijena za sirovo mlijeko, mliječne proizvode i žive životinje, količina, kvalitet i vrijeme isporuke, trajanje ugovora, način isporuke i druga pitanja…