Smolović: Višemilionske investicije su promijenile lice grada

Smolović: Višemilionske investicije su promijenile lice grada

Istakao je da Opština Bijelo Polje uz podršku Vlade Crne Gore, koja je značajno izostala u prethodne četiri godine, realizuje strateške projekte od državnog značaja Đalovića pećina, Ski centar Bjelasica i Projekat izgradnje kolektora sa postrojenjem za prečišćavanje otpadnih voda.

Izvještaj o radu predsjednika Opštine usvojen je danas na sjednici Skupštine opštine (SO) Bijelo Polje sa 19 glasova za i 6 protiv.

Sjednica koja je trajala skoro deset sati, počela je danas sa zakašnjenjem od skoro sat i po, nakon što su predstavnici opozicije napustili zasijedanje, prije glasanja o dopuni dnevnog reda – Izvještaj o radu predsjednika Opštine, čime vladajuća koalicija nije imala neophodnu većinu od 19 odbornika.

Za glasanje je falio jedan odbornik Bošnjačke stranke (BS), čijim nedolaskom nije mogla da se izglasa dopuna dnevnog reda. Odbornici opozicije, kako je kazao Marko Đukić iz Demokrata, napuštanjem sjednice su doveli u pitanje legitimitet same vlasti u Bijelom Polju.

Međutim, u međuvremenu na sjednicu je stigao odbornik Bošnjačke stranke Fuad Kolić, pa je sjednica, na čije zasijedanje su se vratili i odbornici opozicije, nastavljena.

Više od osam sati trajala je rasprava o izvještaju o radu predsjednika Opštine Bijelo Polje i organa i službi lokalne uprave za 2024. godinu. Dok su odbornici opozicije kritikovali izvještaj njihove kolege iz vladajuće koalicije imali su samo riječi hvale.

Kada je u pitanju razvoj infrastrukture predsjednik Opštine Petar Smolović u izvještaju je naveo da smo svi svjedoci višemilionskih investicija koje su kvalitativno promijenile lice tog grada i učinile ga u svakom smislu urbanijim i funkcionalnijim mjestom za život.

„Usvojili smo novi četvorogodišnji Strateški plan razvoja Opštine Bijelo Polje za period 2022. do 2026. godine, koji sublimira projekte za poboljšanje kvaliteta života građana korišćenjem raspoloživih resursa na održiv način. Ovim dokumentom planirano je da se u razvoj Bijelog Polja uloži 117,8 miliona eura kroz 155 projekata.

Veoma značajna sredstva uložena su u razvoj sportskih klubova, domaćih međunarodnih nadaleko prepoznatih kulturnih manifestacija, u biznis zone sa već otvorenim fabrikama, ali i brojnim započetim i planiranim projektima.
Sve ovo zajedno dokazuje da smo nastojali da snažno razvijemo ukupan društveni ambijent i život u svim njegovim segmentima i na svim nivoima.
Započete poslove na brojnim projektima, završićemo na način koji će udahnuti Bijelom Polju onu vrstu života na turističkoj karti Evrope, koja će kvalitetnije izgrađivati standard svih naših pojedinaca i porodica, bez obzira na to da li su direktno uključeni u turističku privredu ili ne“, naveo je Smolović.

Istakao je da Opština Bijelo Polje uz podršku Vlade Crne Gore, koja je značajno izostala u prethodne četiri godine, realizuje strateške projekte od državnog značaja Đalovića pećina, Ski centar Bjelasica i Projekat izgradnje kolektora sa postrojenjem za prečišćavanje otpadnih voda.

„Bilo je planirano je da se do kraja 2023. godine završe svi ugovoreni radovi na kapitalnim projektima Đalovića pećina i Ski centar Bjelasica, međutim zbog neadekvatne podrške Vlade Crne Gore u prethodnom periodu, rok za završetak radova, na žalost, nije ispoštovan.

Kapitalne projekte Đalovića pećina i Ski centar Bjelasica finansira Vlada Crne Gore, a aktivnosti na realizaciji projekata sprovodi Uprava za kapitalne projekte Crne Gore.

Tokom 2024. godine na kapitalnim projektima Đalovića pećina i Ski centar Bjelasica nije bilo nastavka izvođenja radova.

Sve obaveze koje je imala Opština Bijelo Polje na realizaciji oba ova projekta, su završene”, kazao je on dodajući da u ovoj godini očekuju da se nastave radovi na žičari za Đalovića pećinu, čija je vrijednost procijenjena na cca 4 miliona eura.

Za potrebe žičare, naglasio je on, u toku je tenderska procedura za izgradnju dalekovoda i pristupnog puta, ukupne vrijednosti 629.200 eura.

„Istovremeno, radi se na projektnoj dokumentaciji za rješavanje vodosnabdijevanja pećine, dok se radovi na vodovodu u Bistrici, od izvorišta Banjica do Ušanovića, privode kraju. Ovaj vodovod, u dužini od 6 kilometara, vrijedan je 910.000 eura, a vodom će snabdijevati i vizitoring centar za potrebe Đalovića pećine.

Svi ovi radovi i projekti– od asfaltiranja puta i valorizacije Đalovića pećine, preko planirane izgradnje žičare, dio su dugogodišnje vizije koja je sada na pragu ostvarenja i daće novu dimenziju prosperiteta svim građanima Bijelog Polja.

U potencijale bistričkog kraja vjeruju i privrednici, pa je u Bistrici otvoren i prvi hotel, opremljen po savremenim standardima“, navodi u izvještaju Smolović.

Uz Đalovića pećinu, kako dalje navodi Smolović, valorizacija planine Bjelasice i izgradnja Ski centra predstavlja drugi veliki kapitalni projekat za razvoj turizma u Bijelom Polju. “Radovi na ovom projektu stagniraju već gotovo četiri godine, a trenutno su u toku tenderi za izgradnju puta Jasikovac – Cmiljača, ukupne dužine 10,5 kilometara, s procijenjenom vrijednošću od 17 miliona eura. U toku je i tenderska procedura za izgradnju dalekovoda od Ribarevina do Cmiljače, vrijednog 1,6 miliona eura», kazao je Smolović.

Projekat Izgradnja kolektora sa postrojenjem za prečišćavanje otpadnih voda tokom prošle godine raspisan je međunarodni tender za projekat PPOV-a u Bijelom Polju, po sistemu „projektuj-izgradi“.

Što se tiče ostalih većih investicionih projekata, Smolović je podsjetio da su započeti radovi na realizaciji Projekta regulacije Lima na lijevoj obali u gradskoj zoni od gradskog mosta u Nikoljcu do pješačkog mosta u naselju Loznice, koji se formira Projekat se finansira u saradnji sa Svjetskom bankom, iz bespovratnih sredstava Globalnog fonda za životnu sredinu (GEF) i Specijalnog fonda za klimatske promjene (SCCF). Pripremu projektne dokumentacije i elaborat o eksproprijaciji realizovalo je Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja.

„U toku 2024. godine izvedeno je radova u vrijednosti od 1.830.000,00 eura. Realizacijom ovog višemilionskog projekta, kroz izgradnju obaloutvrde i šetališta pored Lima, riješićemo višedecenijski problem sa poplavama, sačuvati vodotok, zemljište i objekte, a ujedno ćemo dobiti modernu ambijentalnu cjelinu koja će izlaskom na rijeku Lim u potpunosti transformisati izgled Bijelog Polja.

Nastavljeni su radovi na rekonstrukciji lokalnog puta Gubavač – Bistrica, investitor je Uprava za kapitalne projekte Crne Gore i u 2024. godini je urađeno je radova u vrijednosti od 850.000,00 eura.

Uprava za saobraćaj Crne Gore investira radove na rekonstrukciji magistralnog puta M2 Lepenac-Ribarevine-Poda-Berane. Procijenjena vrijednost ukupnih radova za ovu investiciju je 36.000.000, eura u 2024. godini je izvedeno radova u vrijednosti od 14.500.000,00 eura. Radovi su u toku.

Takođe je, Uprava za saobraćaj Crne Gore investitor za rekonstrukciju i rehabilitaciju magistarlnog puta M-21 od Barskog mosta do Dobrakova sa sanacijom klizišta u Dobrakovu i tokom 2024. godine je na ovom putu izvedeno radova u vrijednosti od 4.200.000,00 eura”, rekao je predsjednik napominjući da završetkom ovih projekata, Bijelo Polje dobija saobraćajnu mrežu, koja ne samo da olakšava dolazak u grad, već doprinosi ekonomskom razvoju, jačanju turizma i boljoj povezanosti sa selima i regijama u okruženju.

Ključan korak u pravcu tog razvoja, istakao je prvi čovjek Opštine predstavlja i izgradnja petlje „Boljanina“ – kao veze Bijelog Polja sa autoputem.

“Prostorno urbanističkim planom Bijelog Polja i Crne Gore, kao i Idejnim rješenjem autoputa, planirana je još jedna petlja – veza autoputa sa Bijelim Poljem na okvirnoj lokaciji Zminac – Boljanina, koja bi bila na udaljenosti od Obilaznice i centra grada na cca 7 km, osim petlje u Crnči koja je na udaljenosti od 20 -25 km od centra grada. Saznanjem, da je prilikom izrade Idejnog, a zatim i Glavnog projekta autoputa, Komisija za reviziju tog projekta dovela u pitanje ovo rješenje iz razloga ekonomičnosti, te ostavila kao jedinu vezu Bijelog Polja sa autoputem petlju u mjestu Crnča na udaljenosti od 20 -25 km od centra grada, inicirali smo sastanak sa ministarkom saobraćaja, direktorom Monteputa, uz prisustvo svih 9 poslanika državnog parlamenta iz Bijelog Polja, na kojem je postignut dogovor da će se ova petlja izgraditi, da bi Bijelo Polje i njegova privreda opstali i razvijali se, a posebno zbog kapitalnog projekta Djalovića pećina koja je udaljena 4 km od pomenute petlje, dok bi od petlje Crnča bila udaljena 42 km.

Jedina dilema je ostala, da li će priključni put ići lijevom ili desnom stranom Boljanske rijeke, sa računskom brzinom saobracaja 60 ili 80 km/h, te biti duzine 8 ili 8.5 km. Sama petlja nije skupa i košta izmedju 3 i 4 miliona eura, ali je dosta skuplji priključni put koji će zavisno od odabrane trase koštati izmedju 20 i 30 miliona eura. Petlja Crnča i dalje ostaje, na nju je planirano kačenje brze ceste ka Pljevljima.

Na istom sastanku je dogovoreno formiranje stručnog tima, sa učešćem Opštine Bijelo Polje, koji će prisutvovati sastancima u Monteputu prilikom projektovanja ove petlje i mogućih priključnih puteva”, kazao je Smolović.
Iz oblasti lokalne infrastrukture, tokom 2024. godine izvršena je sanacija asfaltnog zastora na opštinskim putevima u vrijednosti od 820.091,17 eura, koju je finansirala Uprava za kapitalne projekte.

Takođe je tokom 2024. godine zaključen ugovor za sanaciju asfaltnog zastora na opštinskim putevima u vrijednosti od 420.000,00 eura koji finansiraju Opština Biijelo Polje i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Zbog nepovoljnih vremenskih uslova ti radovi nijesu započeti i izvodiće se tokom 2025. godine», rekao je on.

Opština je, naveo je dalje Smolović, posvetila značajnu pažnju sanaciji klizišta, riješen je problem izlivanja Pavića potoka ( uloženo 84.000 eura), rekonstruisana kanalizacija u Rasovu i i vodovodna mreža u Rakonjama i Lipnici, u iznosu od 80.000 eura, urađeni su ili se rade trotoari u Tomaševu, Rakonjama i Loznicama (uloženo 45.000 eura) , tu je i izgradnja trotoara i rasvjete u Zatonu, u dužini od 6 km, kao i na potezu od Srđevca do Bioča, u dužini od 3,5 km, što predstavljaju značajan iskorak u unapređenju bezbjednosti pješaka u ovim područjima.

Predsjednik je pomenuo i da je u izvještajnom periodu rekostruisan krov na zgradi starog načelstva u Bjelom Polju u kojoj borave porodice u stanju socijalne potrebe ( utrošeno 51.546,09 eura), rekostruisana fasada na zgradi Opštine (103.000 eura) , ugrađeni filteri za prečišćavanje vazduha na više institucija, dok je 59 filtera distriburiano u vrtiće.

„Završeni su radovi na izgradnji privremenog prihvatilišta za pse, koji raspolaže sa 33 kaveza i pratećim sadržajima. Njegovim puštanjem u rad riješićemo veliki problem u vezi pasa lutalica“, kazao je on navodeći i ulaganja u oblasti socijalne politike, obrazovanja, zdravstva, sporta i kulture.

„Budžet Opštine za 2025.godinu smo planirali u iznosu od 25.471.000,00 eura (primici su raspoređeni na tekuću budžetsku potrošnju u iznosu od 13.768.900,00€, otplatu duga 4.142.000,00€ i kapitalni budžet u iznosu od 7.560.100,00€)“, zaključio je.