Slučaj nestanka medvjeda: Iz EPA tvrde da su dobili zahtjev Miličkovića, ne i dokaze

Slučaj nestanka medvjeda: Iz EPA tvrde da su dobili zahtjev Miličkovića, ne i dokaze

Vlasnik imanja u selu Blizna, sa kojeg je početkom septembra nestao mladi mužjak mrkog medvjeda, tražio je od Agencije za zaštitu životne sredine (EPA) da mu odobri trajno držanje te životinje, ali se nije i odazvao pozivu i Agenciji nije dostavio dokaze na osnovu kojih bi oni mogli da potvrdno odgovore na njegov zahtjev.

To su “Vijestima” juče rekli iz Agencije za zaštitu životne sredine (EPA).

Prethodno je vlasnik imanja Miljan Miličković, reagujući na pisanje “Vijesti” o nestanku medvjeda, rekao da je Agenciji podnio zahtjev, ali da ga niko iz EPA nikada nije posjetio, ni pozvao.

Medvjed Đuro je kod Miličkovića “privremeno” zbrinut u julu 2023. godine. Nestanak medvjeda prijavio je 12. septembra ove. Tri mjeseca potom, veterinarska inspekcija utvrdila je da medvjeda i dalje nema.

Iz EPA su ranije rekli “Vijestima” da Miličković njima nije prijavio nestanak životinje.

“U skladu sa Zakonom o zaštiti prirode, podnio sam zahtjev za držanje medvjeda Đura, pri čemu sam obezbijedio smještaj koji je deset puta veći od uslova predviđenih Pravilnikom o bližim uslovima držanja i uzgoja zaštićenih divljih vrsta životinja. Iako je Agencija bila obavezna da izađe na teren i provjeri uslove u kojima je medvjed držan, niko iz ove institucije nikada nije posjetio moj park, pa čak ni pozvao telefonom da pita za zdravlje životinje”, naveo je Miličković.

Iz Agencije, na čijem je čelu Milan Gazdić, potvrdili su juče “Vijestima” da je Miličković njima zahtjev za izdavanje dozvole za trajno držanje jedne jedinke vrste mrki medvjed podnio 30. avgusta 2023. Kazali su i da su, u skladu sa Zakonom o upravnom postupku, 27.11.2023. Miličkoviću uputili poziv.

“Radi davanja izjave i dostavljanja sve raspoložive dokumentacije koja se odnosi na predmetni zahtjev, te radi pružanja stranci procesno-pravne mogućnosti dostavljanja dokaza koji bi dokazali i materijalno i formalno obrazložili podnijeti zahtjev, a sve prednje u cilju utvrđivanja odlučujućih činjenica i okolnosti koje su bitne za razrješenje osnova podnijetog zahtjeva, odnosno detaljno upoznao Agenciju sa uslovima vezanim za smještaj jedinke vrste mrki medvjed. Miličković se nije odazvao pozivu, iako je o istom bio uredno obaviješten”, rekli su “Vijestima”.

Kako su dodali, Miličković je, umjesto toga, Agenciji dostavio dopis “u kojem nisu navedene nove činjenice” koje se odnose na njegov zahtjev, “niti dokazi koji bi opravdali udovoljavanju njegovom zahtjevu”.

“Isto tako g. Miličković, nije dostavio podatke na osnovu kojih bi Agencija mogla da utvrdi činjenično stanje u vezi sa obezbijeđenim uslovima držanja medvjeda, iako je za to imao procesno-pravne mogućnosti i poziv za ispitni postupak”, rekli su “Vijestima”.

Agencija je, kako dodaju, na osnovu prikupljenih dokaza, “a naročito zapisnika Uprave za inspekcijske poslove, Odsjek za inspekciju, šumarstva, lovstva i zaštite bilja utvrdila da je jedinku mladunčeta medvjeda nepoznato lice ostavilo na kapiji zoološkog vrta”.

“Te da je podnosicu zahtjeva po nalogu lovnog inspektora predata na privremeno čuvanje. Iz navedenog proizilazi da isti jedinku nije pribavio sa namjerom njenog držanja u zatočeništvu, niti mu je predmetna jedinka data na trajno čuvanje, što njegov zahtjev čini neosnovanim”, kazali su iz Agencije.

Kako u Crnoj Gori ne postoji nacionalno prihvatilište za životinje, dodaju, Miličkoviću je mladunče mrkog medvjeda dato na privremeno čuvanje.

“Do trenutka oporavka i iznalaženja povoljnijeg rješenja, kojim će se na najbolji mogući način zaštiti njegova dobrobit. Iz priložene dokumentacije, ali ni nakon poziva na davanje izjašnjenja, podnosilac zahtjeva nije priložio dokumentaciju kojom bi potkrijepio opravdanost predaje životinje na dalji uzgoj i čuvanje, odnosno ispunjenosti uslova”, rekli su iz Agencije “Vijestima”.

Medvjed je, kako su rekli iz međunarodnih organizacija “Animal Survival International” i “Četiri šape” (Four Paws”), trebalo da bude premješten u utočište za medvjede u Bugarskoj, na osnovu saglasnosti Vlade Crne Gore. Vlada je u junu, na 37. sjednici, usvojila informaciju u vezi sa slučajem zbrinjavanja mladunčeta mrkog medvjeda.