Slikali se za medije pa parkirali bagere: Rekonstrukcije Ulice Vojislavljevića nema ni na vidiku

Slikali se za medije pa parkirali bagere: Rekonstrukcije Ulice Vojislavljevića nema ni na vidiku

Iako je uz svečane govore nekoliko zvaničnika Vlade koje je predvodio premijer Milojko Spajić i gradonačelnika Podgorice Saše Mujovića 12. maja svečano ozvaničen početak rekonstrukcije Ulice Vojislavljevića u podgoričkom naselju Zabjelo, stvarnost na terenu priča drugačiju priču – radova nema ni na vidiku.

Desetak dana kasnije, na najavljivanoj lokaciji rekonstrukcije “Vijesti” nijesu zatekle ni bagere, ni radnike, ni znakove bilo kakvih građevinskih aktivnosti.

Osim saopštenja i izjava zvaničnika za dva medija (najave događaja za medije nije bilo) konkretan posao još nije počeo, a projekat vrijedan 14,43 miliona eura i dalje čeka, između ostalog, završetak eksproprijacije zemljišta.

“Upravo smo danas otvarajući radove dokazali da ispunjavamo obećanja data građanima. Uskoro ćemo imati i tender za dugo čekanu rekonstrukciju mosta ka Cetinjskom putu, koji ćemo takođe realizovati u saradnji sa Glavnim gradom, kazao je Spajić, na svečanom otvaranju, dodajući da da će uz Bulevar Vojislavljevića, izgradnju Zapadne obilaznice i dionica auto-puta biti značajno unaprijeđena saobraćajna povezanost unutar države.

Rekonstrukcija ove ulice, koja je dugačka 3,2 kilometra i vodi od kružnog toka na Petrovačkom putu do Cetinjskog puta, jedan je od važnih infrastrukturnih projekata i već 10 godina predstavlja kritičnu tačku u Glavnom gradu gdje se stvaraju velike saobraćajne gužve.

Da je Ulica Vojislavljevića usko grlo naselja Zabjelo pokazala je i činjenica da je u 12 časova 20. maja, automobilu ekipe “Vijesti” zbog velike saobraćajne gužve trebalo više od deset minuta da pređe cijelu dužinu ove ulice.

Prevedeno u prosječnu brzinu, vozilo se na ovih 3,2 kilometra kretalo oko 20 kilometara na čas – što je obično brzina kretanja na uskim putevima. Radova na trasi ni juče nije bilo.

Iz Direkcije za imovinu Glavnog grada “Vijestima” su zvanično kazali da za projekat još nije završena ni eksproprijacija, a pokrenuta je za prioritetni dio ove trase, od kružnog toka kod zgrade “Vodovoda” do bivše fabrike 19. decembar, i to kod 28 vlasnika. Otkupom parcela upravlja Uprava za nekretnine dok je na račun Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine za te svrhe – do sada uplaćeno 1.580.738 eura.

Ova cifra, međutim, nije konačna. Iz Direkcije za imovinu pojasnili da će podatke o ukupnom iznosu eksproprijacije i broju vlasnika parcela, imati tek nakon dobijanja Elaborata eksproprijacije i okončane procjene, dok će isplate nakon pravosnažnih rješenja vršiti Uprava za nekretnine. Eksproprijacija je kako kažu, počela u martu, ali i da oni ne mogu da utiču na dužinu trajanja postupka jer to zavisi i od građana koji žele da zaštite svoja prava.

“Nismo nadležni u dijelu radova niti u tom pravcu možemo da se izjašnjavamo, Glavni grad je stranka u postupku. Do sada je deponovano 1.580.738 eura na račun Ministarstva. Što se tiče kompletnog toka postupka eksproprijacije, procjene zemljišta, donošenja odluke i isplate nadležna je Uprava za nekretnine. Postupak u dijelu prioritetne dionice je pokrenut u odnosu na 28 vlasnika parcela. Deponovana su sredstva za prioritetnu dionicu. Za postupke koji se odnose na dobijanje dozvole je nadležna Uprava za saobraćaj”, naveli su oni.

Novac se Ministarstvu mora uplatiti kako bi se mogao proglasiti javni interes za ovaj bulevar i kako bi radovi mogli otpočeti. Dionica je duga oko 3,2 kilometra, a obnova će se prvo sprovoditi na prioritetnom dijelu dugom oko kilometar na kojem će saobraćaj biti potpuno obustavljen.

Rekonstrukciju Ulice Vojislavljevića radi kompanija “Crnagoraput”, dok je planirano da radovi budu završeni za godinu i po. Nadzor na ovom projektu radi “Građevinski nadzor i laboratorijska ispitivanja”, a izgradnju zajednički finansiraju Uprava za saobraćaj sa 7,5 miliona eura i Glavni grad sa oko 4,4 miliona eura bez PDV-a.

“Vijesti” odgovore o radovima i eksproprijaciji na ovoj dionici očekuju i od Uprave za nekretnine.

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović 12.maja je kazao da će “puna dinamika radova početi u junu”, te da su u toku pripremni radovi, kao i da će kompletna trasa biti stavljena u funkciju u planiranom roku od 18 mjeseci.

“Za ova četiri mjeseca, od uspostavljanja nove gradske administracije, jako puno truda smo uložili, kako bi riješili naslijeđene probleme po pitanju realizacije ovog projekta, prije svega neriješene imovinsko pravne odnose. Međutim, trud zaista ima smisla kad smo dočekali ovaj dan. Moram napomenuti da je ovo školski primjer, sjajan primjer izuzetne saradnje i podrške koju gradska administracija ima od Vlade Crne Gore i siguran sam da na ovaj način možemo mnogo toga uraditi”, kazao je Mujović.

Direktor Uprave za saobraćaj Radomir Vuksanović je tada kazao da je projekat podijeljen u tri faze zbog smanjivanja saobraćajnih gužvi, te da će prva početi od kružnog toka kod Vodovoda do bivše fabrike “19. decembar”, pa će kako radovi budu napredovali fazno zatvarati i ostatak saobraćajnice.

Obnova Ulice Vojislavljevića planirana je u dva dijela, kroz rekonstrukciju bulevarskog dijela i 650 metara do kružnog toka na Cetinjskom i Nikšićkom putu, unutar koje će se obnoviti stari i graditi novi most na Morači. Očekuje se da će izgradnja mosta i ovog dijela trase koštati oko 8.000.000 eura, čime će ukupna cijena radova biti oko 22,4 miliona eura.Nakon rekosntrukcije ulica će biti pretvorena u bulevar sa četiri saobraćajne trake.

Elaborat o procjeni uticaja na životnu sredinu za rekonstrukciju mosta u Ulici Vojislavljevića i kružnog toka, sredinom avgusta prošle godine dobio je zeleno svjetlo Agencije za zaštitu životne sredine.

U Elaboratu se ističe da će se graditi novi most, paralelno sa starim na Morači i to zbog proširenja gradskih ulica na četiri trake.

“Arhitektonskim projektom, u fazi izrade idejnog rješenja, planirano je postavljanje fontane između starog i novog mosta kao varijanta uređenja prostora između dva mosta. Fontana je smještena na ortotropnoj čeličnoj ploči koja je oslonjena na oba mosta i analizirana je kao stalni teret u fazi izrade projektne dokumentacije”, piše u Elaboratu.

Ističe se da je postojeći most izgrađen 1979. godine po tadašnjem Generalnom urbanističkom planu Titograda, te da je prema opštim urbanističko-tehničkim uslovima planirano da se rade dva paralelna mosta sa međuprostorom od 30 centimetara.

U Elaboratu piše i da se sa obje strane Ulice Vojislavljevića nalaze kuće sa okućnicama, skladišta i drugi poslovni objekti, kao i degradirane i neizgrađene površine, ali da nema zaštićenih objekata ni dobara iz kulturno-istorijske baštine.