To je potvrdio predsjednik Skupštine Andrija Mandić, na sjednici koja je nastavljena malo prije dva sata ujutru, ili nakon gotovo 11 sati od kako je pauzirana. Mandić je pauzu prvobitno dao kako bi Odbor za ekonomiju, finansije i budžet dao mišljenje na ove sporazume.
Premijer Milojko Spajić je naglasio da je odlaganje diskusije o ovim sporazumima odlučeno na kolegijumu parlamenta kojem je prisustvovao, ali je Mandić naglasio da je bila riječ o sastanku parlamentarne većine.
Spajić je kazao da je izdvojio cijeli dan i bio tu za svako pitanje, da su čuli mnogo mišljenja ali nedovoljno konstruktivnih, te da je očekivao više dobrih ideja i savjeta.
„Razumijem da je umor stigao ljude, čuli smo razne optužbe da smo obećali nekome nešto da to mora večeras da se usvoji i to je konstantna priča opozicije bila. Svi su govorili da nisu protiv investitora ali, ali, ali, ljudi nisu navikli na ono što znači dinamika, razvoj… Niste navikli na to“, kazao je Spajić i na opasku jednog od poslanika koji je kazao “turbo speed”, naveo da jeste tako za njih jer im je 500 eura prosječna zarada bila 2011. godine, a toliko i u 2020. godini.
Dodao je da je to „puž“ i stajanje u mjestu deset godina, te da je ono što Vlada radi „Formula 1“ i spejsšatl. Naglasio je da je to nova neviđena dinamika. Spajić je istakao da nije problem da se rasprava odloži do utorka, te da su samo željeli da ih potaknu kako bi radili u interesu građana.
Očekuje se da Spajić nastavku sjednice neće prisustvovati zbog odlaska u Sjedinjene Američke Države.
„Nije problem, u utorak ćete nastaviti, nažalost bez mene. Vidjeli smo da je jedina nedoumica bila brzina procesa, evo usporili smo proces i sve vaše nedoumice smo riješili. Večeras su bila dva intervjua Alabara i suština je bila da je Alabar rekao da zavisno od projekta, razmatramo različite cifre. Rekao je ne znam koliko ćemo investirati, ali projekti u koje ja ulažem su od tri do 15 milijardi“, kazao je Spajić i dodao da je rekao da bi minimum njegovog ulaganja u Crnu Goru bio 2,5 milijardi eura.
Naglasio je da je sporazumom predviđena saradnja u industriji, tehnologijama u oblasti bezbjednosti, vazduhoplovstvu, trgovini, malim i srednjim preduzećima, elektronskoj upravi i ostalim oblastima…
Spajić je naveo da je o tome pričao kada je govorio o 35 milijardi, te da se poslanici ne izjašnjavaju o pojedinačnim projektima već da svi ovi projekti zbirno iznose 35 milijardi eura.
Tvrdi da je mnogo neistina upućeno na njegov račun i da je jasno da će ovaj sporazum biti generator ekonomskog rasta. Pojasnio je da bi vrijednost projekta bila u desetinama milijardi, kada bi se ulagalo po kvadratnom kilometru odnosno po istoj vrijednosti, kao u slučaju tivatskog „Porto Montenegra”. Navodi da je tamošnja investicija na 0,25 kvadratnih kilometara, vrijedna milijardu eura, što bi značilo da je ulaganje po kvadratnom kilometru oko četiri milijarde.
„Koliko bi pretpostavljala investicija u 20 kilometara kvadratnih koje ste vi pominjali, ja ih nisam pomenuo. Sami sračunajte, 20 kvadratnih kilometara ono bi podrazumijevalo, kolega iz opozicije dobacuje brojku od 80 milijardi koja bi podrazumijevala ovu veličinu, ukoliko bi investirali po omjeru „Porto Montenegro“, naglasio je on i dodao da projekat ne postoji trenutno, ali da će sve uraditi transparentno i u dogovoru sa opštinama.
Spajić se zahvalio poslanicima na cjelodnevnom radu.