Skoro svaki 11. stanovnik Pljevalja prima socijalu pomoć

Skoro svaki 11. stanovnik Pljevalja prima socijalu pomoć

Broj korisnika materijalnog obezbjeđenja porodice (MOP) u Pljevljima smanjen je prošle godine u odnosu na prethodnu, pokazuju podaci iz izvještaja o radu Centra za socijalni rad za opštine Pljevlja i Žabljak.

Na kraju prošle godine u evidenciji Centra bilo je 217 korisnika materijalnog obezbjeđenja porodice, što je za šest manje u odnosu na 2023.

U Centru kažu da da su glavni razlozi koji su doveli do smanjena broja korisnika MOP zaposlenje, smrt korisnika ili preseljenje u druge sredine.

Tokom prošle godine, korisnicima MOP-a isplaćeno je preko 270.000 eura.

Najviše korisnika, njih 68, ovo pravo ostvarilo je kao roditelji koji izdržavaju djecu, 32 kao samohrani roditelji, a 90 korisnika materijalnog obezbjeđenja porodice je po osnovu nesposobnosti za rad. Broj korisnika MOP-a starijih od 67 godina je 29 jedanaest više nego prošle godine.

Broj korisnika prava na materijalno obezbjeđenje razlikovao se po mjesecima u 2023. godini i kretao se od 219 u januaru i junu, a najmanje je bilo u septembru 211.

U odnosu na 2017. godinu broj korisnika MOP-a smanjio se za 163.

Među korisnicima najviše je porodica sa jednim članom 114, dva 23, tri 30, četiri 30 i 5 i više članova 20 porodica.

Broj korisnika prava na ličnu invalidninu na kraju izvještajnog perioda iznosio je 170, što je za 18 više nego prošle godine. Od 170 korisnika pravo na ličnu invalidninu ostvaruje 35 djece, 17 je starosti od 18 do 25 godina, 99 je starosti između 26 i 66 godina, a 19 je starosti preko 67 godina.

Značajno se povećao se i broj korisnika prava na dodatak za njegu i pomoć, pa je na kraju prošle godine ovo pravo u Pljevljima koristilo 2.238 građana, što je za 168 više nego na kraju 2023.

Po ovom osnovu iz državnog budžeta isplaćeno je preko 2,5 miliona eura.

S obzirom da u Pljevljima prema posljednjem popisu živi nešto više od 24.134 stanovnika, skoro svaki 11 stanovnik ovog grada je korisnik prava na dodatak za njegu i pomoć. U novembru prošle godine broj korisnika ovog prava je bio najveći kada je evidentirano 2.314 korisnika. Broj korisnika prava na dodatak za njegu i pomoć u posljednje dvije godine uvećao se za 667. Ovo pravo je 2022. koristilo je 1550 građana.

Registrovano je 107 prijava zbog nasilja u porodici od kojih se 87 odnosilo na emocionalno, odnosno psihičko nasilje, a 17 na fizičko nasilje. Zabilježena su i 53 slučaja maloljetničke delinkvencije.

“Evidentno je da se Centar svakodnevno suočava sa prilivom velikog broja zahtjeva za ostvarivanje prava i usluga iz oblasti socijalne i dječje zaštite, te da je obim posla povećan u odnosu na prethodne godine zbog čega se javlja potreba za zapošljavanjem većeg broja radnika i to u Pljevljima na pozicijama radnika na poslovima planiranja i razvoja i radnika na administrativno-tehničkim poslovima, te zaštitara lica i imovine kao i u PJ Žabljak radnika na administrativnim poslovima. Tokom izvještajnog perioda zaposleno je jedno lice po ugovoru na neodređeno u Službi za odrasle i stare i dva lica na određeno u Službi za djecu i mlade u Pljevljima i PJ Žabljak”, konstatuje se u izvještaju direktorice Centra Tamare Bajović . Konstatuje i da se suočavaju sa nedostatkom prostornih kapaciteta u odnosu na broj stručnih radnika odnosno broja korisnika, kao i zastarjelosti kancelarijskog namještaja i oštećenja podova. Centar ne posjeduje posebno opremljenu prostoriju namijenjenu održavanju ličnih kontakata djeteta sa roditeljem u kontrolisanim uslovima.