Osim plivanja i sunčanja, mnogima je omiljena ljetnja zabava skakanje u vodu. Stilovi su razni – „bomba“, „lasta“ ili „samo“ na glavu, a zajedničko im je povreda – od smrtnih, preko trajnog invalideteta, do posjekotina koje mogu da izazovu sepsu.
Odnosno, gotovo da nema sezone kada se ne dogodi bar jedna tragedija izazvana skokovima u vodu. Poslednja je, nažalost, zabilježena prije dva dana u Slavoniji kada je mladić poguno skačući u Orahovačko jezero.
O tome koliko često se dešavaju povrede, kakve sve komplikacije mogu da nastanu usled njih i kada obavezno treba potražiti pomoć, za Prvu TV je govorio fizijatar, dr Žarko Radović
„Česte su povrede vrata, kičme, prelomi, frakture, čak i neke bezazlene povrede, pa čak i posjekotine, koje mogu da dovedu do sepse ukoliko se neadekvatno liječe. Ponekad svi plivači nezagrijani uđu u vodu, a ta temperaturna razlika definitvno izaziva stres za cio organizam“, pojasnio je dr Radović.
„Nažalost, veoma česti su i srčani udari kada uđete u hladnu vodu ili skočite u nju, a napolju je temperatur 40 stepeni ili iznad“, precizirao je dr Radović, pa dodao:
„Najnezgodnije su povrede kičme, vrata, prelomi gornjih ekstremiteta. Do povreda može doći čak i kada roditelj baca dijete u bazen ili more“.