Sjednica Anketnog odbora u četvrtak, pozvan i Božović

Sjednica Anketnog odbora u četvrtak, pozvan i Božović

Sjednica Anketnog odbora koji se bavi slučajevima navodno politički motivisanih ubistava i napadima na novinare i intelektualce, zakazana je za četvrtak, 15. maj.

„Vijesti“ su prije tri dana objavile da je to skupštinsko tijelo za dva mjeseca postojanja održalo samo jednu sjednicu i da ima još najviše mjesec i po da prikupi informacije o događajima koje istražuje.

Predsjednik Odbora Andrija Nikolić (Demokratska partija socijalista – DPS) rekao je tada listu da su nedavno dobili odgovor od Ministarstva pravde na upit koji se odnosio na predmete koje su članovi odbora usaglasili da istražuju, tj. u kojim od tih predmeta se vode sudski postupci. On je na sjednicu na kojoj će se razmatrati dopis Ministarstva, pozvao čelnika tog resora Bojana Božovića (Pokret Evropa sad).

Parlament je 20. februara, u susret kampanji za izbore u Nikšiću, donio odluku o otvaranju skupštinske istrage i formiranju Anketnog odbora, koja je stupila na snagu 11. marta, objavom u Službenom listu. Zakonodavni dom dao je odboru rok od 90 dana od objavljivanja u Službenom listu da obavi istragu i sastavi izvještaj (rok ističe 9. juna), uz mogućnost 15-dnevnog produženja rada. Zasad jedina sjednica tog tijela održana je 25. marta.

Na jedinoj sjednici Odbora, njegovi članovi jednoglasno su odlučili da će se baviti ubistvima Pavla Bulatovića, Duška Jovanovića, Slavoljuba Šćekića, Darka Belog Raspopovića, Gorana Žugića, Miloša Miška Krstovića, Mladena Klikovca, Blagote Baje Sekulića i Srđana Vojičića.

Usaglašeno je i da će se baviti slučajevima napada na veći broj novinara i intelektualaca – Duška Jovanovića, Gojka Mitrovića, Tufika Softića, Željka Ivanovića, Radovana Aleksića, Predraga Šukovića, Voja Lakovića, Mladena Stojovića, Jevrema Brkovića, Momira Vojvodića i Aleksandra Saše Pejanovića, a zamjenik predsjednika Odbora Milan Knežević (Demokratska narodna partija) predložio je da se ovom spisku doda i napad na Oliveru Lakić.

Podržan je i predlog DPS-a da se ispitaju atentat na Vuka Draškovića u Budvi i hapšenje grupe ljudi u nekadašnjem hotelu „Crna Gora“ uoči predsjedničkih izbora 1997. godine, koji su navodno spremali napad na tadašnjeg kandidata Mila Đukanovića.

Prema Zakonu o parlamentarnoj istrazi, anketni odbori ovlašćeni su, između ostalog, da traže od svih državnih organa, organa lokalne samouprave, ustanova i pravnih lica da im dostave na uvid svu dokumentaciju koja bi mogla biti od značaja za istraživanje, i ti subjekti dužni su da postupe po tim zahtjevima daju istinite podatke.

Takođe, rukovodeća lica, službenici i namještenici u državnim organima, organima lokalne samouprave i ustanovama, pravna lica, bivši nosioci državnih funkcija u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti, bivši i sadašnji funkcioneri lokalne samouprave, dužni su da se odazovu pozivu anketnog odbora i da daju istinite izjave.

U odluci o osnivanju odbora piše i da će to tijelo pozivati i sva druga lica za koja procijeni da su im poznate određene činjenice u vezi s predmetom parlamentarne istrage.

Iako je Odboru rok rada oročen, on (rok) može biti produžen izmjenom odluke.