Budžet Opštine Bar za ovu godinu iznosi skoro 63,5 miliona eura, a najveći dio, skoro 40,5 miliona, predviđen je za kapitalni budžet iz kojeg se finansiraju kapitalni projekti. Pet mjeseci od usvajanja lokalnog budžeta, na njih je potrošeno osam od 40 miliona.
To je u intervjuu “Vijestima” kazao Stefan Šušter , sekretar Sekretarijata za imovinu i investicije u Opštini Bar.
Razgovaraju, kako je ispričao, sa brojnim investitorima, a očekuju da na barsko tržište uskoro “uđe” i poznati njemački investitor koji se bavi trgovinom. Bar je predmet interesovanja brojnih investitora, ali, kako cijeni Šušter, odbija ih spor povrat novca i administrativne barijere na lokalnom i državnom nivou. Nije učestvovao u kandidovanju projekata koje je prvi čovjek barske uprave Dušan Raičević , predložio predsjedniku Vlade Milojku Spajiću , a koji bi mogli biti praksa sporazuma države i Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Šušter tvrdi da im se ne žuri da potroše preostale milione, jer žele da promisle i ulažu pametno.
Kapitalni budžet Opštine Bar za ovu godinu iznosi 40.450.000, odnosno 64 odsto ukupnog budžeta koji je skoro 63 i po miliona eura. Kako ste do sada sa njime raspolagali i gdje će biti potrošen taj novac?
Prvo, to je izgradnja saobraćajnih bulevara od Sutomora do Šušanja i od Biskupade do tunela Ćafe, odnosno do ukrštanja sa budućim rekonstruisanim putem R-29. Trenutno smo u fazi izrade idejnih rešenja. Ova značajna investicija bi trebala da umnogome smanji saobraćajne gužve. Paralelno s tim, po meni lično, ništa manje važna saobraćajna ruta je rekonstrukcija puta R-28, Virpazar – Sutorman – Bar. Opština je spremila kompletnu dokumentaciju, tako da su se stekli uslovi ukoliko Vlada raspolaže sa sredstvima, a vidim da je to i u kapitalnom budžetu Vlade, da taj tender za izvođenje radova bude raspisan. Ako se ne varam, vrijednost radova oko 50 miliona eura.
Izdvojio bih još dvije stvari, prije svega izgradnju otvorenog i zatvorenog olimpijskog bazena u Baru, koji predstavlja san mnogih generacija. Mislim da su se stekli uslovi da tokom ovog mandata započnemo sa izvođenjem radova. Raspisan je tender za izradu projekta u vrijednosti od 275.000 eura plus PDV. U toku je odabir najpovoljnijeg ponuđača, a ako ne bude bilo žalbi, računam da bi mogli početi sa izvođenjem radova i do kraja godine.
Nešto što nije bilo u ranijim planovima opštine je izgradnja panoramske žičare. Završen je postupak javne nabavke za izradu studije izvodljivosti, na koji se prijavila jedna firma, sa kojom je zaključen ugovor i izrada studije je u toku.
Na teritoriji opštine Bar realizuju se projekti više lokalnih saobraćajnica i nekoliko hotela, kao i jedan tržni centar što je Baru do sada nedostajalo, uz stvaranje pretpostavki za izgradnju još dva tržna centra u bliskoj budućnosti. Važno je pomenuti i rekonstrukciju zelene pijace, na koju planiramo da “prebacimo” i buvlju pijacu. Na toj lokaciji je predviđeno prizemlje i sprat. U neposrednoj blizini planiramo i izgradnju prve javne kolektivne parking garaže u Baru sa šest nadzemnih etaža.
Koja je vrijednost investicija koje se trenutno sprovode u Baru?
Vrijednost radova po projektima čije je izvođenje u toku ili za koje smo već zaključili ugovor o izvođenju radova je skoro osam miliona eura plus PDV.
Kapitalni budžet se često, manjim ili većim dijelom, prenosi iz godine u godinu. Da li možete potrošiti ovih 40 miliona ove godine?
Nastojaćemo maksimalno da ih potrošimo. Opet, nećemo žuriti da čisto radi potrošnje, odnosno realizacije kapitalnog budžeta, utrošimo sva ta sredstva, nego imamo opredjeljenja i plan kako to da izvedemo. Građani me često pitaju “Kada možemo očekivati nešto?”. To je najnezahvalnije pitanje koje se može uputiti sekretarijatu. Gotovo da nijedna investicija na teritoriji opštine Bar ne zavisi direktno, u svim svojim fazama, od Sekretarijata za imovinu investicije, koliko god to čudno zvučalo. Prvi korak je eksproprijacija koju sprovodi Uprava za nekretnine i već na tom koraku zavisimo od drugog organa. Na području barske opštine za ove dije godine imamo spremnih oko 15 revidovanih glavnih projekata saobraćajnica u raznim djelovima grada. Međutim, ne možemo da uđemo u posao dok se riješi imovinsko-pravni odnosi. A tu su i druge objektivne prepreke.
Na jednoj od sjednica lokalne skupštine najavili ste potencijalnog investitora iz Njemačke koji se bavi trgovinom. O kom se investitoru radi i u kojoj fazi je taj plan ili je to samo na nivou ideje i interesovanja?
Ne bih govorio detaljnije, mislim da je svima jasno o kom investitoru je riječ, ali sad ga ne bih izdvajao. Dakle, radi se o urbanističkim parcelama u neposrednoj blizini Zavoda za suptropsku kulturu. To su tri urbanističke parcele za koje smo dobili saglasnost i u narednom periodu ćemo raspisati javni poziv za prikupljanje ponuda putem licitacije, tako da ne mora da znači da će oni uopšte da kažem dobiti tu lokaciju jer ko ponudi više – njegovo je. Generalno, imamo njihovo interesovanje kao jedna od firmi koja će sigurno učestvovati na tom javnom pozivu.
Razgovarate li sa još nekim potencijalnim investitorima? Jesu li investitori zainteresovani za Bar i u kojem domenu?
Razgovaramo, naravno, sa više investitora, sa različitih područja. Generalno i oni su zainteresovani za Crnu Goru i za Bar. Prije svega zbog naših prirodnih ljepota, ali ono što je uvijek prepreka na koju nailaze su administrativne barijere i u sistemu državne uprave i u sistemu organa lokalne samouprave. To ih tjera da se premišljaju oko toga da li bi ulagali u Bar i Crnu Goru. Najčešće investitori dolaze ili radi izgradnje upravo tržnih centara ili hotela. Međutim, mislim da i država nije stvorila adekvatne uslove da Crna Gora, pa između ostalog i Bar, budu atraktivna područja za ulaganja u tu vrstu biznisa.
U fokusu javnosti je bio investitor Mohamed Alabar. Predsjednik opštine je na inicijativu predsjednika Vlade kandidovao nekoliko projekata koje bi kasnije mogli biti dio onoga što će biti praksa sporazuma koji je potpisan između Crne Gore i UAE. On je kandidovao aerodrom, hotel sa pet zvjezdica, kao i kontejnerski terminal. Kako to komentarišete? Jesu li to prioriteti barske opštine?
U svakom slučaju, i to su dobre inicijative, ali i pored toga, naravno, imamo još mnogo toga da ponudimo investitorima. Što se tiče konkretno investitora kojeg pominjete, nemam ništa protiv da bilo koji investitor dođe na područje barske opštine, ali pod jasno definisanim uslovima i uz maksimalnu zaštitu državnih interesa i interesa lokalne samouprave. Važno je da budemo konkurentni, jer Crna Gora i Bar nisu najsrećnija destinacija kada je u pitanju povrat uložene investicije koji se očekuje, jer u nekim zemljama to je jedan kratak period, kod nas u Crnoj Gori, vjerovatno i zbog malog tržišta i zbog dosta problema sa kojima se suočavamo, povrat uložene investicije je, da kažem, mnogo duži od realno očekivanog.
Da li je Vaš Sekretarijat učestvovao u kandidovanju ovih projekata? Ukoliko niste, da li imate neke druge ideje za projekte koje mislite da bi mogli biti ponuđeni ovim konkretnim investitorima koji bi bili obuhvaćeni ovim sporazumom?
Nismo učestvovali u kandidovanju tih projekata. Samo bih to imao da kažem.
U proteklom periodu su Barani glasno negodovali zbog brojnih rješenja po aktuelnim DUP-ovima i drugim planskim dokumentima. Najglasniji su bili stanovnici Bjeliša, zatim građani koji žive na potezu Ratac, Žukotrlica, Šušanjani, Sutomorčani… Neke od zamjerki na ova postojeća rješenja u toku javnih rasprava građani su uputili upravo Vama. Kako se nosite sa tim problemima i kakvu komunikaciju imate sa građanima po ovom pitanju?
Prilikom koncipiranja odluke o budžetu i programa uređenja prostora dođe dosta naših sugrađana da istaknu neke svoje realne probleme. Ja njih potpuno razumijem, ali ovaj Sekretarijat je isključivo izvršni organ. Dakle, on samo treba da implementira usvojena planska dokumenta i nema nadležnost da ih mijenja i zbog toga, još jednom apelujem da ko god bude planirao prostor na području opštine Bar, ipak uvaži njihove opravdane stavove, sagledavajući prostor u cjelini. Kvalitetna planska dokumenta znače mnogo lakši posao za nas prilikom privođenja prostora namjeni. Naročito je važno da se fokus stavi na donošenje novih planskih dokumenata na područijima koja nisu urbanizovana.
Nema razloga da i kada neki projekat uradimo, kada ga završimo, kada utrošimo budžetska sredstva, da opet građani budu nezadovoljni, a zapravo se to njih najviše tiče. To je suština priče, da budu svi ljudi zadovoljni. Nastojimo da idemo u tom pravcu. Dosta je teško objasniti građanima kako funkcioniše sistem lokalne uprave, ali gledamo da gdje postoji mogućnost izađemo svakome u susret i da pokušamo da neki projekat dovedemo do kraja na njihovo opšte zadovoljstvo. U suštini, zadovoljstvo građana je prioritetno u odnosu na investicije, sem kada je riječ o krucijalnim investicijama od opšteg interesa sa kojima nema kompromisa.
Koji projekti još uvijek nijesu inicirani, ali ih imate u planu? Ranije ste pominjali administrativni centar u kojem bi bile nove prostorije Opštine Bar. Šta je sa tom idejom?
Nadam se da ću uspjeti inicirati sastanak, da ne samo lokalna samouprava, nego i pojedini organi državne uprave, ja se nadam i svi koji djeluju na području opštine Bar, dobiju nove, poboljšane administrativne kapacitete kroz izgradnju administrativnog centra na ovoj lokaciji iza zgrade Opštine, na kojoj Opština Bar ima pravo raspolaganja na tri urbanističke parcele. Ja ću se lično zalagati za to. Sama zgrada Opštine Bar je napravljena 79. ili 80. godine, neadekvatni su uslovi za rad. To bismo poboljašali ne samo kroz izgradnju nove zgrade Opštine Bar, nego želimo da pokušamo da to proširimo, da preselimo čitav administrativni centar na tom području.
Da li ste negdje inicirali tu ideju?
Jesam neformalno, ali planiram i formalno, da vidim da li ima interesovanja od strane Vlade. Time bismo riješili i probleme filijala Ministarstva unutrašnjih poslova jer znamo u kakvim uslovima oni rade. Riješili bismo problem administrativnih kapaciteta Uprave za nekretnine, Poreske uprave, Suda za prekršaje, Tužilaštva, Osnovnog suda.